| |
Zagrożenie!
Nadciąga niż Volker z frontem. Będą ulewy w Polsce. Spadnie ponad 20 litrów wody

Nadciąga niż Volker z frontem. Będą ulewy w Polsce. Spadnie ponad 20 litrów wody

Wkroczyliśmy w okres dynamicznych zmian pogodowych. Oddziaływanie cyklonu Ulf z wichurami niebawem się zakończy, bo już od zachodu zbliża się niż Volker z frontem atmosferycznym, który załamie pogodę w Polsce między 18/19 lutego 2023.

Niż Volker wkroczy do Polski z Niemiec. Zasięg frontu i opadów widoczny na radarze meteorologicznym o godzinie 10:20, 18 lutego 2023. Dane: RainViewer

Nadciąga niż Volker z frontem, przyniesie ulewy w Polsce, do 19 lutego 2023

W wielu regionach przyniesie opady deszczu, a w górach śnieg. Na południu będą ulewy, bo miejscami spadnie ponad 20 litrów wody na m2 ziemi. Wichury z upływem popołudnia zaczną słabnąć w północno wschodniej Polsce wraz z odsuwaniem cyklonu Ulf nad Rosję.

Nadciągnie niż Volker z frontem atmosferycznym

W tym czasie od zachodu dostaniemy się pod wpływem frontu atmosferycznego z nadciągającym niżem Volker. Jego centrum z upływem popołudnia znajdzie się nad Wielkopolską. Strefa frontowa z deszczem obejmie spory obszar Polski.

Prognoza zasięgu frontu i opadów w Polsce, do godziny 13:00, 18 lutego 2023

Niż Volker przyniesie ulewy w Polsce, prognoza opadów 18-19 lutego 2023

Po południu rozpada się od Pomorza Zachodniego przez Ziemie Lubuską, Kujawy, Dolny Śląsk, Wielkopolskę po Górny Śląsk, Małopolskę, Ziemie Łódzką i Świętokrzyską. Front z opadami będzie nadal przesuwał się na południowy wschód. Dodatkowo w górach, zwłaszcza w Tatrach popada również śnieg.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 17:00, 18 lutego 2023

Front i niż Volker zmieni pogodę, będą ulewy, prognoza godzinowa opadów 18-19 lutego 2023

Późnym popołudniem i pod wieczór opady deszczu zaczną docierać również nad Podkarpacie oraz miejscami do zachodniej i południowej części Mazowsza, a także nad Lubelszczyznę. W wysokich Tatrach nadal w tym czasie będzie padał śnieg. Zasięg i natężenie opadów zalecamy, aby bezpośrednio sprawdzać na radarze meteorologicznym.

Prognoza zasięgu frontu i opadów w Polsce, do godziny 19:00, 18 lutego 2023

Niż i front nad Polską, będą ulewy i śnieg w górach, mapa opadów 18-19 lutego 2023

W nocy z 18/19 lutego obszar opadów zacznie się z centrum kraju zwężać w kierunku południowym wraz z odsuwaniem się niżu na południowy wschód w kierunku południowo zachodniej Ukrainy. Na omawianym froncie miejscami i okresami opady deszczu mogą mieć umiarkowane natężenie. Na południu i południowym zachodzie popada dość solidnie, jak na luty, który statystycznie jest jednym z najsuchszych miesięcy w roku.

Prognoza zasięgu frontu z opadami, do godziny 10:00, 19 lutego 2023

Ulewy na południu Polski, front z niżem Volker, prognoza opadów 19 lutego 2023

W niedzielę 19.02 odsuwający się front z opadami deszczu zaznaczy się jeszcze miejscami na południu między Dolnym Śląskiem i Podkarpaciem. W wysokich górach ponownie miejscami popada śnieg. Z upływem popołudnia opady na południu kraju na ogół zanikną. 

Prognozowana suma opadów w Polsce, jaka może spaść w czasie oddziaływania niżu Volker, do 19 lutego 2023

Ulewy w Polsce, prognoza sumy opadów do 19 lutego 2023

W omawianym okresie miejscami na zachodzie i południu Polski spadnie do 15-25 mm wody na m2 ziemi. To sporo jak na luty, zwłaszcza, że norma miesięczna opadów w tych regionach Polski w wielu miejscach sięga 20-40 mm. Nieco większe opady mogą wystąpić lokalnie w górach, ale część tych opadów będzie mieć postać śniegu. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!