| |
Zagrożenie!
Nadciąga gwałtowna zmiana pogody. Będzie wiatr do 70-100 km/h. Cyklon Diethelm sprowadzi wichury, śnieżyce i burze

Nadciąga gwałtowna zmiana pogody. Będzie wiatr do 70-100 km/h. Cyklon Diethelm sprowadzi wichury, śnieżyce i burze

Zmienność warunków atmosferycznych nad Europą powoduje, że w tym tygodniu mamy sporo pracy przy prognozowaniu pogody. Przed nami kolejne istotne zmiany, które przyniesie cyklon Diethelm między 10-11 marca 2023. Jest już pewne, że centrum niżu bezpośrednio przejdzie przez Polskę i ciśnienie w naszym kraju spadnie do około 982 hPa. Niż przyniesie opady deszczu przechodzące miejscami w śnieg i śnieżyce, ponadto wiatr o sile wichury w porywach do około 70-100 km/h. Niewykluczone są również burze. Mamy najnowsze prognozy przejścia cyklonu.

Prognozowane położenie zbliżającego się do Polski cyklonu Diethelm o godzinie 13:00, 10 marca 2023

Z zachodu wkroczy gwałtowna zmiana pogody, cyklon Diethelm przyniesie wichury, śnieżyce i burze, prognoza położenia i ciśnienia 10-11 marca 2023, mapa pogodowa

Aktualnie cyklon znajduje się jeszcze na Atlantyku na południowy zachód od wybrzeża Irlandii. W ciągu kolejnej doby przemieści się nad Kraje Beneluksu, a w nocy z 10-11 marca jego centrum z zachodu bezpośrednio wkroczy nad Polskę. Mimo, że niż jest obecnie oddalony od Polski to już wpływa na pogodę, bo nad krajem znajduje się jego pofalowany front, który w wielu regionach przynosi opady śniegu lub deszczu po cieplej południowej stronie frontu.

Prognozowane wkroczenie z zachodu i położenie cyklonu Diethelm nad Polską o godzinie 01:00, 11 marca 2023

Gwałtowna zmiana pogody wkroczy z zachodu, cyklon przyniesie wichury, śnieżyce i burze między 10-11 marca 2023

Cyrkulacja powietrza w niżu na północnej półkuli Ziemi kręci się odwrotnie do wskazówek zegara, dlatego łatwo sobie wyobrazić, że wraz ze zbliżaniem się cyklonu do środkowo zachodniej granicy Polski będzie z południowego zachodu zaciągana znacznie cieplejsza masa powietrza i z tego powodu w piątek 10.03 na południu, szczególnie w Małopolsce temperatura miejscami może wzrosnąć do około 17-19 st. C.

Aktualnie prognozowane położenie cyklonu nad Polską wraz z zasięgiem opadów śniegu i deszczu o godzinie 07:00, 11 marca 2023

Gwałtowna zmiana pogody w prognozach, wkroczy cyklon i przyniesie wichury i śnieżyce, prognoza na mapie opadów 11 marca 2023

Sytuacja zmieni się gdy cyklon wkroczy w głąb Polski i z zachodu będzie się przesuwał na północy wschód w kierunku Podlasia. Wówczas po jego zachodniej stronie zacznie być zaciągana chłodna masa powietrza i opady deszczu będą przechodzić w wielu regionach w opady śniegu. Początkowo intensywna śnieżyca wystąpi szczególnie między Ziemią Lubuską, Dolnym Śląskiem, Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem Gdańskim.

Prognoza położenia cyklonu i zasięgu śnieżycy o godzinie 13:00, 11 marca 2023

Cyklon ściągnie wichury i śnieżyce, gdzie spadnie śnieg, najnowsza prognoza opadów 11 marca 2023

Jednocześnie po zachodniej stronie od centrum niżu na obszarze Polski zacznie rosnąć gradient ciśnienia między omawianym cyklonem i wyżem znad pogranicza Niemiec i Francji. Na obszarze naszego kraju różnica gradientu poziomego ciśnienia może sięgnąć około 20 hPa. Z tego powodu znacznie nasili się wiatr aż do wystąpienia miejscami wichury. W rejonie opadów śniegu wystąpią zawieje śnieżne.

Wstępna prognoza zasięgu wichury z porywami wiatru w Polsce o godzinie 13:00, 11 marca 2023

Będą wichury w Polsce, cyklon Diethelm namiesza w pogodzie, mapa wiatru 11 marca 2023

Według aktualnych wyliczeń modelu ECMWF, wiatr na przeważającym obszarze kraju w porywach osiągnie do 65-80 km/h. Silniej lokalnie powieje, głównie w południowej połowie kraju oraz nad morzem w rejonie Zatoki Gdańskiej do około 85-90 km/h. Wiatr osiągający lub znacznie przekraczający 100 km/h może wystąpić miejscami wysoko w górach i lokalnie w rejonach podgórskich. Przykładowo model ICON wylicza obecnie ponad 150 km/h na Śnieżce.

Aktualnie prognozowane porywy wiatru w Polsce o godzinie 19:00, 11 marca 2023

Gwałtowna zmiana pogody w Polsce, przejdzie cyklon z wichurami i śnieżycami, prognoza wiatru 11 marca 2023

Wiatr w sobotę 11.03 pod wieczór zacznie słabnąć na wschodzie i południowym wschodzie kraju, jedynie wysoko w górach oraz nad morzem nadal może być okresami silny. Pamiętajmy, że wiatr osiągający lub przekraczający 70 km/h już może powodować lokalne szkody. To jest próg prędkości wiatru od której meteorolodzy wydają alerty pogodowe. W wielu regionach z pewnością pojawi się ostrzeżenie pogodowe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!