| |
Zagrożenie!
Nadchodzi silny mróz. W nocy temperatura spadnie poniżej -24 stopni. Wiemy, gdzie będzie najzimniej

Nadchodzi silny mróz. W nocy temperatura spadnie poniżej -24 stopni. Wiemy, gdzie będzie najzimniej

Zanim ustąpi dominacja układu wyżowego, to czeka nas jeszcze jedna fala silnego mrozu w nocy na 9 lutego 2023. Temperatura w wielu regionach, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie spadnie poniżej -24/-10 st. C. Niewykluczone, że w lokalnych zastoiskach chłodu przy uwzględnieniu temperatury przy gruncie będzie jeszcze zimniej. Pojawieniu się dwucyfrowego mrozu będą sprzyjać liczne rozpogodzenia z silniejszą radiacją, a także występująca inwersja zatrzymująca zimne powietrze w dolinach.

Liczne rozpogodzenia nad Polską przed nastaniem nocy widoczne na zdjęciu satelitarnym o godzinie 16:45, 8 lutego 2023. Dane: Eumetsat

Nadchodzi silny mróz, temperatura w nocy na 9 lutego 2023 spadnie poniżej -20 st. C. w Polsce. W tych regionach będzie najzimniej

Warunki do spadku temperatury będą bardzo dobre, bo na znacznym obszarze kraju pojawiły się rozpogodzenia. Na południu i południowym wschodzie, gdzie zalega obecnie najchłodniejsze powietrze arktyczne nie ma na ogół niskiego zachmurzenia warstwowego, dlatego w najbliższych godzinach temperatury będą dosłownie bardzo szybko spadać po zachodzie słońca.

Prognozowany mróz w Polsce, jaki może wystąpić w trakcie nocy na 9 lutego 2023. Model GEM

Nadchodzi silny mróz, temperatura w nocy na 9 lutego spadnie poniżej -20 st. C., najnowsza prognoza temperatury dla Polski

Potencjał do największego mrozu będzie szczególnie na obszarze, od Podkarpacia i Małopolski, częściowo Górnego Śląska po Ziemie Świętokrzyską, Lubelszczyznę i południe Mazowsza. Na tym obszarze prawdopodobieństwo dwucyfrowego mrozu jest największe.

Prognozowany mróz w Polsce, 9 lutego 2023 nad ranem. Model ECMWF

Noc przyniesie silny mróz w Polsce, prognoza temperatury na 9 lutego 2023

Modele pogodowe przy pogodzie wyżowej mają często problem z dokładnym oszacowaniem minimalnych temperatur, gdyż słabo uwzględniają prognozy zachmurzenia, jak również występowania inwersji i ukształtowania terenu. Często się zdarza przy rozpogodzeniach, że mróz jest miejscami większy od prognoz.

Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 1,5 km o godzinie 01:00, 9 lutego 2023

Silny mróz i inwersja w nocy w Polsce, gdzie będzie najzimniej w nocy na 9 lutego 2023

Z pomiarów radiosondaży wynika, że granica inwersji nad Polską występuje na wysokości około 1000-1300 metrów n.p.m. To oznacza, że na tej wysokości lub wyżej temperatury w nocy będą wyższe od tych notowanych przy gruncie. W dolinach inwersja będzie zatrzymywać i powodować osiadanie i blokowanie zimnego powietrza.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie nad ranem 9 lutego 2023

Noc z silnym mrozem w Polsce, prognoza anomalii temperatury z 8/9 lutego 2023

Mróz jak na tę porę roku będzie umiarkowany i tylko miejscami silny. Prognozy wskazują, że temperatury minimalne na południu i południowym wschodzie Polski będą o około 6-10 st. C. poniżej normy. Nasuwa się pytanie, czy mróz tej nocy będzie punktowo większy od poprzedniej fali chłodu, gdy w tym tygodniu na biegunie zimna Kotliny Orawsko Nowotarskiej na południu Małopolski w miniony wtorek 07.02 zanotowano -28,5 st. C. Aktualnie na tej stacji temperatura spadła już poniżej -13 st. C. Kluczowe będą kolejne godziny. Po nocy zweryfikujemy dane z najniższymi temperaturami w Polsce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!