| |
Zagrożenie!
Silny mróz w Polsce. Temperatura spadła poniżej -28 stopni. Śnieg mimo wyżu popada na południowym wschodzie

Silny mróz w Polsce. Temperatura spadła poniżej -28 stopni. Śnieg mimo wyżu popada na południowym wschodzie

Za nami jedna z najzimniejszych nocy podczas tej fali ochłodzenia. Temperatura miejscami spadła poniżej -20 st. C. i to nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości 2m w klatce meteorologicznej. Największy mróz -28,5 st. C. zanotowano na południu Małopolski w słynnym biegunie zimna. Ponadto mimo obecności wyżu popada we wtorek 07.02 w ciągu dnia oraz w nocy na środę z 7/8 lutego miejscami śnieg. Sprawdźmy, gdzie było najzimniej i do kiedy będzie możliwy dwucyfrowy mróz w Polsce.

Silny mróz w Polsce. Powietrze arktyczne zalega nad krajem. Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 1,5 km, 7 lutego 2023

Silny mróz w Polsce, temperatura poniżej -28 st. C., gdzie było najzimniej 7-8 lutego 2023

Minionej nocy przed nasunięciem się kolejnego zachmurzenia warstwowego pojawiły się liczne przejaśnienia i rozpogodzenia. W ich rejonie dzięki silnej radiacji i inwersji, szczególnie na południu kraju w dolinach pojawiły się dobre warunki do znacznych spadków temperatury. Najniższą temperaturę -28,5 st. C. na wysokości 2m zanotowano na Biegunie Zimna Kotliny Orawsko Nowotarskiej na południu Małopolski. Ponadto na standardowej wysokości zanotowano -23 st. C. w Poroninie, -21 st. C. w Jakuszycach i -20,5 st. C. w Ratułowie. 

Mróz zanotowany w Polsce przy gruncie w nocy z 6/7 lutego 2023. Dane: IMGW-PIB

Silny mróz w Polsce, pomiary temperatury 7-8 lutego 2023

Silny mróz notowano również przy gruncie. W Zakopanem temperatura spadła do -23 st. C. Dwucyfrowy mróz wystąpił, od Kujaw przez Ziemie Łódzką i Świętokrzyską po województwa południowe kraju. W ciągu dnia mróz zelżeje i utrzyma się przez całą dobę już tylko miejscami, głównie od centrum po południowe dzielnice kraju.

Prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 13:00, 7 lutego 2023

Mróz w Polsce, prognoza temperatury 7-8 lutego 2023

Przed nami jeszcze jedna wyraźna fala silnego mrozu w nocy z 8/9 lutego. Jeśli pojawią się rozpogodzenia, to mróz dwucyfrowy wystąpi wtedy w kilku regionach na południu i południowym wschodzie Polski.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce, do godziny 19:00, 7 lutego 2023

Śnieg popada w Polsce, prognoza opadów 7-8 lutego 2023

Minionej nocy nad wschodnią i południowo wschodnią Polskę nasunęła się ponownie strefa całkowitego zachmurzenia warstwowego i z niej mimo wyżu we wtorek 07.02 w ciągu dnia oraz w nocy na środę 7/8 lutego popada miejscami i okresami śnieg, głównie między Lubelszczyzną, Podkarpaciem i Małopolską.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, do godziny 07:00, 8 lutego 2023

Gdzie popada śnieg, prognoza pokrywy śnieżnej do 8 lutego 2023

Zmiany w pogodzie czekają nas w trakcie drugiej dekady lutego, ale o tym więcej dowiecie się w kolejnych naszych prognozach. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!