| |
Zagrożenie!
Nadchodzi całodobowy mróz. Zima upomni się o swoje prawa. W tych regionach będzie najzimniej

Nadchodzi całodobowy mróz. Zima upomni się o swoje prawa. W tych regionach będzie najzimniej

Przed nami kolejne istotne zmiany w pogodzie, bo okres trwania cyrkulacji zachodniej z często przechodzącymi cyklonami i frontami atmosferycznymi niebawem ustąpi i dostaniemy się pod wpływ obszaru wyżowego. Aktualnie przechodzący cyklon Pit - Piotr nad Polską niosący śnieżyce i ulewy jednocześnie zaciąga z północnego zachodu chłodne powietrze arktyczne. Od 4-5 lutego spodziewamy się nastania całodobowego mrozu na znacznym obszarze kraju. Mróz będzie największy w nocy szczególnie w rejonie rozpogodzeń i zalegania śniegu, miejscami dwucyfrowy. W dzień mróz będzie jednak słaby. Czeka nas pełnowymiarowa zima termiczna.

Mroźne noce w Polsce, miejscami z ujemną dwucyfrową temperaturą. Prognoza mrozu, 6 lutego 2023 nad ranem

Nadciąga całodobowy mróz do Polski, noce będą zimne, do kiedy utrzyma się mróz w lutym 2023

Najnowsze prognozy temperatury sygnalizują, że fala całodobowego mrozu nie będzie długotrwała, ponadto nie wszędzie wystąpi. W ciągu najbliższej doby przez Polskę przejdzie cyklon Pit (Piotr) ze strefą frontów atmosferycznych niosących śnieżyce i ulewy po zachodniej stronie niżu wraz z wichurami. Warunki pogodowe w rejonie opadów będą trudne, a miejscami, szczególnie na południu w rejonach podgórskich spodziewamy się paraliżu komunikacyjnego. Niż jednocześnie przesuwając się na południowy wschód w rejon pogranicza Polski i Ukrainy będzie zaciągał coraz chłodniejsze powietrze arktyczne.

Prognozowana trajektoria wsteczna napływającego do Polski powietrza na trzech poziomach troposfery na przykładzie Warszawy, 4 lutego 2023

Całodobowy mróz po śnieżycach w Polsce, do kiedy utrzyma się mróz, prognoza napływu powietrza 4 lutego 2023

Czerwona trajektoria oznacza najniższy poziom troposfery. Widać wyraźnie, że powietrze na wysokości kilku metrów, czyli na tym w którym bezpośrednio oddychamy będzie pochodzić wprost z Arktyki. Powietrze to jest ciężkie i ma tendencję do osiadania. Będziemy to odczuwać szczególnie w nocy w rejonach rozpogodzeń i przejaśnień.

Prognozowany mróz w Polsce, 4 lutego 2023

Mróz przez całą dobę w Polsce, do kiedy będzie fala mrozu, prognoza temperatury 4 lutego 2023

Mróz w ciągu dnia będzie jednak słaby, bo na poziomie do -3/-1 st. C., głównie we wschodniej, południowej oraz częściowo środkowej i północnej Polsce. Miejscami w rejonach nasłonecznienia temperatura zbliży się nawet w pobliżu 0 st. C. lub wzrośnie do 1 st. C. Nieco większy mróz utrzyma się na południu w rejonach podgórskich i górskich.

Prognozowany mróz w Polsce w ciągu dnia, 5 lutego 2023

Nadchodzi fala mrozu, prognoza temperatury 5 lutego 2023

Całodobowego mrozu uda nam się uniknąć miejscami na zachodzie i północnym zachodzie Polski. Ochłodzenie będzie więc odczuwalne, z większym mrozem miejscami przy rozpogodzeniach w nocy, ale w dzień mróz będzie bardzo symboliczny. O żadnej medialnej bestii ze wschodu nie ma prawa być mowy.

Prognozowana temperatura w Polsce, 6 lutego 2023

Do kiedy całodobowy mróz w Polsce, prognoza temperatury 6 lutego 2023

Najnowsze prognozy modeli długoterminowych potwierdzają, że fala całodobowego mrozu nie będzie długotrwała, bo już od 7-8 lutego mróz w ciągu dnia ponownie zacznie być ograniczany pod względem zasięgu występowania, a około 9 lutego dodatnia temperatura będzie możliwa na przeważającym obszarze kraju poza lokalnie rejonami podgórskimi.

Całodobowy mróz ustąpi po kilku dniach. Prognozowana temperatura w Polsce, 9 lutego 2023 w ciągu dnia

Kiedy całodobowy mróz w Polsce ustąpi, prognoza temperatury 9 lutego 2023

W kolejnych dniach ujemne temperatury będą nadal w sporej części kraju możliwe w nocy, ale w dzień będą często przez 0 st. C. To co wcześniej spadnie będzie więc zamarzać i odmarzać, a przez to lokalnie może być ślisko w rejonie roztopów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!