| |
Zagrożenie!
Front z niżem sunie przez Polskę. Śnieżyca, ulewa i wichura obejmuje kolejne regiony. Wiemy, gdzie śniegu spadnie najwięcej

Front z niżem sunie przez Polskę. Śnieżyca, ulewa i wichura obejmuje kolejne regiony. Wiemy, gdzie śniegu spadnie najwięcej

Po odsunięciu się strefy frontowej i ustąpieniu niżu Oleg, Polska w ciągu najbliższej doby będzie pod wpływem systemu frontów atmosferycznych związanych z nasuwającym się z północy na południowy wschód niżem Pit. Spodziewamy się wystąpienia śnieżycy, ulewy, a także wichury na zachodzie i miejscami na południu kraju. Lokalnie niewykluczone burze. Załamanie pogody będzie dynamiczne, bo w wielu regionach wróci śnieżna zima. Wcześniej czekają nas spore problemy na drogach. Mamy najnowsze prognozy przyrostu pokrywy śnieżnej. Sprawdźmy, gdzie spadnie najwięcej śniegu.

Zasięg nasuwającego się frontu z opadami śniegu i deszczu w Polsce o godzinie 09:40, 3 lutego 2023. Dane: IMGW / Windy

Front z niżem sunie przez Polskę, przechodzi śnieżyca, gdzie spadnie najwięcej śniegu do 4 lutego 2023

Przed południem front sięga już niemal całej połowy kraju. Na zachodzie po opadach śniegu zaczynają przeważać opady deszczu, a śnieżyca obecnie rozciąga się od województwa pomorskiego przez kujawsko pomorskie, częściowo wielkopolskie po opolskie, łódzkie, południe dolnośląskiego i rejony podgórskie śląskiego.

Prognoza zasięgu śnieżycy i ulewy w Polsce, do godziny 13:00, 3 lutego 2023

Front z niżem niesie śnieżyce, ulewy i wichury w Polsce, prognoza opadów do 4 lutego 2023

W ciągu dnia front atmosferyczny będzie dalej przesuwał się w głąb kraju na wschód i południowy wschód, a od zachodu będzie się zwiększał obszar opadów deszczu. Około południa śnieżyca będzie się rozciągać, od Pomorza Gdańskiego przez zachodnie dzielnice warmińsko mazurskiego, łódzkie po małopolskie oraz zachodnie dzielnice świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce, do godziny 16:00, 3 lutego 2023

Śnieżyca obejmuje Polskę, gdzie spadnie śnieg do 4 lutego 2023

Z upływem popołudnia i pod wieczór śnieżyca obejmie obszar, zwłaszcza od Pomorza Gdańskiego przez Warmię, Mazowsze po Ziemie Świętokrzyską, Małopolskę, Podkarpacie i Lubelszczyznę. Warunki na drogach będą trudne. Opady śniegu będą ograniczać widzialność, ponadto na drogach zrobi się bardzo ślisko. Z kolei za frontem na znacznym obszarze zachodniej połowy kraju popada również deszcz i deszcz ze śniegiem w łagodniejszej masie powietrza.

Wichury w zachodniej i południowej Polsce. Prognozowane porywy wiatru, do godziny 15:00, 3 lutego 2023

Śnieżyce, ulewy i wichury w Polsce, front z niżem niesie załamanie pogody, prognoza wiatru 3-4 lutego 2023

Uwagę przykuwa również prognozowany wiatr. Po południu nad Polskę wkroczy niż Pit, który do sobotniego 04.02 poranka przesunie się nad zachodnią Ukrainę. W tym czasie, zwłaszcza w godzinach popołudniowych na zachodzie oraz wieczornych i nocnych na południu, szczególnie w rejonach podgórskich znacznie nasili się wiatr. Najsilniej powieje w województwach zachodnich, a także na południu w górach. Wiatr miejscami osiągnie lub przekroczy 70-90 km/h, a w górach znacznie powyżej 100 km/h. Niektóre prognozy w Tatrach oraz w Sudetach wskazują wiatr nawet do 170-200 km/h.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce, do godziny 04:00, 4 lutego 2023

Gdzie spadnie śnieg, prognoza śnieżycy do 4 lutego 2023

W nocy na sobotę 03/04.02 opady śniegu będą możliwe głównie na południu oraz południowym wschodzie Polski, aczkolwiek przejściowo miejscami w cieplejszym sektorze powietrza mogą wystąpić również opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W drugiej połowie nocy i nad ranem temperatury ponownie spadną do wartości ujemnych i po opadach deszczu zrobi się bardzo ślisko, zwłaszcza, że warstwę lodu ponownie zasypie śnieg. W omawianym okresie najwięcej śniegu spadnie, od województwa pomorskiego przez wschodnie dzielnice kujawsko pomorskiego, łódzkie, świętokrzyskie po podkarpackie, małopolskie i południe śląskiego, a także rejon Sudetów na Dolnym Śląsku. Na tym obszarze pokrywa śnieżna wzrośnie w wielu powiatach o 8-20 cm śniegu. Zalecamy śledzić opady śniegu na radarze pogodowym.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej po przejściu śnieżycy, do 4 lutego 2023

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce po śnieżycy do 4 lutego 2023

Znacznie więcej śniegu spadnie w rejonach podgórskich Małopolski, Podkarpacia, Śląska i Sudetów. Na tym obszarze pokrywa śnieżna może wzrosnąć nawet o 25-50 cm śniegu. Warunki na drogach dojazdowych do rejonów górskich w Polsce będą fatalne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!