Na mapie Europy niepokojąca biała plama. Zła prognoza opadów dla Polski. To przez antycyklon
Zgodnie z naszymi prognozami, najbliższe dni przyniosą rozbudowę ogromnego pola wyżowego nad Europą, jakie powstanie z połączenia dwóch ośrodków wyżowych. Ogromny antycyklon pod koniec tygodnia przyniesie w Polsce na północy wzrost ciśnienia do około 1050 hPa. Taka sytuacja baryczna oznacza stabilna pogodę, ale również pogłębiający się niedobór opadów. Coraz częściej zaczynacie pytać, kiedy deszcz spadnie w Polsce. Miesiąc ten miał przynieść wyjątkowo niską sumę opadów i wszystko wskazuje na to, że niewiele się w tej kwestii zmieni. Prognozy opadów na kolejne dni marca dla Polski są bardzo złe. Na mapie Europy z prognozą opadów wyróżniamy się obszarem białej plamy, co dosłownie oznacza brak opadów.
Brak większych opadów w środkowej i wschodniej Europie. Prognoza sumy opadów do 25 marca 2022
Prognoza opadów dla Polski na najbliższe dni jest wręcz fatalna. Ta sytuacja dotyczy również Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Białorusi, Litwy i zachodniej Rosji. Najbliższe lokalne opady deszczu w Polsce mogą się pojawić dziś 17.03 wieczorem, głównie na Pomorzu Zachodnim, a później lokalnie w nocy z 18/19 marca, od Pomorza po Dolny Śląsk. Będą to jednak opady bardzo słabe i rozproszone. Później bez opadów w całym kraju co najmniej do około 25 marca.
Bardzo złe prognozy opadów dla Polski. Wstępnie prognozowana suma opadów, do 25 marca 2022
Pogłębianie się w marcu niedoboru opadów w Polsce, to konsekwencja utrzymywania się obszaru wyżowego nad środkowo - wschodnią Europą. Jedynie w czasie jego przebudowy jest szansa na chwilowe wślizgnięcie się stref opadów, ale są one bardzo rozproszone i nieliczne. Dużej sumy opadów nie przynoszą, ponadto pod koniec tygodnia kolejny silny wyż obejmie Polskę. Przyniesie wtedy stabilna aurę, ale przejściowo również silniejszy mróz w nocy na południu i wschodzie kraju.
Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, za okres 19-26 marca 2022
Jak widać na powyższej mapie, opadów zdecydowanie mniej niż wynika z normy wieloletniej dla tej pory roku, będzie nie tylko w Polsce, ale na znacznym obszarze Europy. Wyjątkiem ma być Hiszpania, Portugalia, południowa Francja, włoska Sycylia i grecka Kreta, a także północna Turcja, gdzie opadów ma być więcej, bo właśnie na tym obszarze w tym czasie będą przechodzić strefy frontowe z ośrodkami niżowymi blokowanymi na północy przez silny antycyklon.
Potężny wyż prognozowany w rejonie Polski, 20 marca 2022
Nasze prognozy długoterminowe zapowiadające suchy początek wiosny w Polsce sprawdzą się więc bardzo dobrze. Warto sprawdzić, jak po zimie wygląda obecnie wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej. Zwykle o tej porze na polach i łąkach powinno być bardzo wilgotno, gdyż w normalnych warunkach topniejący śnieg nawadnia gleby. W ostatnich latach jest jednak coraz częściej inaczej, gdyż śnieg występuje rzadziej, a przez wyższą temperaturę nawet jeśli śnieg spadnie, to topnieje wcześniej.
Wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej 0-7 cm. Mapa: IMGW, dane 16 marca 2022
Sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna, ale widać, że obszar coraz suchszej gleby z województwa lubuskiego w ostatnich dniach rozszerzył się nad Wielkopolskę, północną Opolszczyznę i częściowo Ziemie Łódzką. Sytuacja w najbliższym tygodniu jeszcze bardziej się pogorszy. To samo dotyczy wilgotności ściółki leśnej. Również w lasach wilgotność będzie spadać. Dopiero pod koniec marca sytuacja może się nieco zmienić, gdy ośrodek wyżowy przesunie się na zachód i zrobi miejsce obszarowi niżowemu znad Rosji. Niewykluczone, że wtedy miejscami pojawi się nieco więcej opadów. To są jednak wstępne prognozy i będziemy to jeszcze weryfikować. Póki co, przed nami kolejny trwalszy dłuższy okres bez intensywnych opadów.
DobraPogoda24.pl