| |
Zagrożenie!
Na mapie Europy niepokojąca biała plama. Zła prognoza opadów dla Polski. To przez antycyklon

Na mapie Europy niepokojąca biała plama. Zła prognoza opadów dla Polski. To przez antycyklon

Zgodnie z naszymi prognozami, najbliższe dni przyniosą rozbudowę ogromnego pola wyżowego nad Europą, jakie powstanie z połączenia dwóch ośrodków wyżowych. Ogromny antycyklon pod koniec tygodnia przyniesie w Polsce na północy wzrost ciśnienia do około 1050 hPa. Taka sytuacja baryczna oznacza stabilna pogodę, ale również pogłębiający się niedobór opadów. Coraz częściej zaczynacie pytać, kiedy deszcz spadnie w Polsce. Miesiąc ten miał przynieść wyjątkowo niską sumę opadów i wszystko wskazuje na to, że niewiele się w tej kwestii zmieni. Prognozy opadów na kolejne dni marca dla Polski są bardzo złe. Na mapie Europy z prognozą opadów wyróżniamy się obszarem białej plamy, co dosłownie oznacza brak opadów.

Brak większych opadów w środkowej i wschodniej Europie. Prognoza sumy opadów do 25 marca 2022

Złe prognozy opadów dla Polski w marcu, kiedy spadnie deszcz, prognoza opadów do 26 marca 2022

Prognoza opadów dla Polski na najbliższe dni jest wręcz fatalna. Ta sytuacja dotyczy również Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Białorusi, Litwy i zachodniej Rosji. Najbliższe lokalne opady deszczu w Polsce mogą się pojawić dziś 17.03 wieczorem, głównie na Pomorzu Zachodnim, a później lokalnie w nocy z 18/19 marca, od Pomorza po Dolny Śląsk. Będą to jednak opady bardzo słabe i rozproszone. Później bez opadów w całym kraju co najmniej do około 25 marca.

Bardzo złe prognozy opadów dla Polski. Wstępnie prognozowana suma opadów, do 25 marca 2022

Prognozy opadów dla Polski, silny antycyklon blokuje opady, prognoza opadów do 25 marca 2022

Pogłębianie się w marcu niedoboru opadów w Polsce, to konsekwencja utrzymywania się obszaru wyżowego nad środkowo - wschodnią Europą. Jedynie w czasie jego przebudowy jest szansa na chwilowe wślizgnięcie się stref opadów, ale są one bardzo rozproszone i nieliczne. Dużej sumy opadów nie przynoszą, ponadto pod koniec tygodnia kolejny silny wyż obejmie Polskę. Przyniesie wtedy stabilna aurę, ale przejściowo również silniejszy mróz w nocy na południu i wschodzie kraju.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, za okres 19-26 marca 2022

Fatalne prognozy opadów, antycyklon blokuje niże, prognoza anomalii opadów do 28 marca 2022

Jak widać na powyższej mapie, opadów zdecydowanie mniej niż wynika z normy wieloletniej dla tej pory roku, będzie nie tylko w Polsce, ale na znacznym obszarze Europy. Wyjątkiem ma być Hiszpania, Portugalia, południowa Francja, włoska Sycylia i grecka Kreta, a także północna Turcja, gdzie opadów ma być więcej, bo właśnie na tym obszarze w tym czasie będą przechodzić strefy frontowe z ośrodkami niżowymi blokowanymi na północy przez silny antycyklon.

Potężny wyż prognozowany w rejonie Polski, 20 marca 2022

Kiedy deszcz spadnie w Polsce, prognoza opadów, marzec 2022, antycyklon blokuje fronty i niże

Nasze prognozy długoterminowe zapowiadające suchy początek wiosny w Polsce sprawdzą się więc bardzo dobrze. Warto sprawdzić, jak po zimie wygląda obecnie wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej. Zwykle o tej porze na polach i łąkach powinno być bardzo wilgotno, gdyż w normalnych warunkach topniejący śnieg nawadnia gleby. W ostatnich latach jest jednak coraz częściej inaczej, gdyż śnieg występuje rzadziej, a przez wyższą temperaturę nawet jeśli śnieg spadnie, to topnieje wcześniej.

Wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej 0-7 cm. Mapa: IMGW, dane 16 marca 2022

Mapa wilgotności gleby w Polsce, niedobór opadów, marzec 2022

Sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna, ale widać, że obszar coraz suchszej gleby z województwa lubuskiego w ostatnich dniach rozszerzył się nad Wielkopolskę, północną Opolszczyznę i częściowo Ziemie Łódzką. Sytuacja w najbliższym tygodniu jeszcze bardziej się pogorszy. To samo dotyczy wilgotności ściółki leśnej. Również w lasach wilgotność będzie spadać. Dopiero pod koniec marca sytuacja może się nieco zmienić, gdy ośrodek wyżowy przesunie się na zachód i zrobi miejsce obszarowi niżowemu znad Rosji. Niewykluczone, że wtedy miejscami pojawi się nieco więcej opadów. To są jednak wstępne prognozy i będziemy to jeszcze weryfikować. Póki co, przed nami kolejny trwalszy dłuższy okres bez intensywnych opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!