| |
Zagrożenie!
Rekordowa zima zmroziła Teksas w USA. Zamarzło niemal wszystko. Roszczenia do firm ubezpieczeniowych będą ogromne

Rekordowa zima zmroziła Teksas w USA. Zamarzło niemal wszystko. Roszczenia do firm ubezpieczeniowych będą ogromne

Tegoroczny rekordowy atak zimy w Teksasie w USA, mieszkańcy tego stanu zapamiętają na bardzo długo. Tamtejsza infrastruktura i ludzie nie są po prostu przystosowani do dużego mrozu, osiągającego nawet -15/-25 stopni Celsjusza. Zamarzło praktycznie wszystko w nieogrzewanych domach, z powodu braku energii elektrycznej. Do tej pory nadal kilkaset tysięcy gospodarstw w amerykańskim stanie Teksas jest pozbawionych elektryczności. Kryzys energetyczny spowodował również problemy z dostawami wody pitnej. 13 milionom Teksańczyków - czyli prawie połowie mieszkańców stanu - wydano zalecenie, aby pić tylko wodę przegotowaną.

Rekordowy mróz w Teksasie. Zdjęcia, luty 2021. Foto: TT Thomas Black

Rekordowy mróz w Teksasie, zdjęcia, luty 2021, brak prądu

Gubernator Teksasu Greg Abbott zwrócił się do prezydenta Joe Bidena o ogłoszenie stanu katastrofy w powodu kryzysu związanego z dostawami wody. Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego ma wysłać do Teksasu 729 tysięcy litrów wody oraz generatory prądu.

Autostrady pełne śniegu w Teksasie, 16 lutego 2021

Dostawy elektryczności przywrócono już w prawie 2 milionach domów, ale nadal około 300 tysięcy jest bez prądu. Mieszkańcy stanu próbują ogrzewać domy piecykami i grillami. W efekcie do szpitali trafiło kilkaset osób z objawami zatrucia tlenkiem węgla.

Zamarznięta woda w kranie, Houston w Teksasie, 17 lutego 2021

Powodem kryzysu energetycznego w stanie Teksas są rekordowo niskie temperatury, które z jednej strony gwałtownie zwiększyły zapotrzebowanie na prąd, a z drugiej spowodowały zakłócenia w pracy elektrowni gazowych i węglowych oraz turbin wiatrowych.

Przydomowe baseny w Teksasie zamieniły się w lodowiska, 17 lutego 2021

Inny przykład zamarzniętego basenu w Teksasie

Braki w dostawach elektryczności dotknęły również stan Oklahoma, Karolinę Północną, Luizjanę i Mississippi.

Zamarznięta woda w toalecie, Houston w Teksasie, 17 lutego 2021

Oliwa z oliwek również zamarzła

W nieogrzewanych domach w Teksasie zamarzło dosłownie wszystko.

Z powodu mrozu w Teksasie pękały rury z wodą i zalewały domy. Straty będą olbrzymie. Firmy ubezpieczeniowe będą się musiały zmierzyć z olbrzymimi masowymi roszczeniami.

W kolejnych dniach lutego temperatura w Teksasie wzrośnie i mróz ustąpi. W ciągu dnia np. w Dallas będzie notowane kilkanaście stopni, ale i tak będzie to o co najmniej kilka stopni poniżej normy wieloletniej dla tego okresu.

Prognozowana anomalia temperatury w Teksasie, 22 lutego 2021

Pogoda w Teksasie, prognozowana temperatura 22 lutego 2021

DobraPogoda24


Komentarze
Krzysztof

Ale bzdury z tymi elektrowniami węglowymi ,w Polsce mamy elektrownie węglowe od x lat i przy większych mrozach śmigały. Raczej o te wiatraki i panele słoneczne chodzi ,ale trudno przyznać że zielona technologia jest do niczego !

20 luty 2021 - 15:20
Odpowiedz
DobraPogoda24

@Krzysztof nie wiesz o czym mówisz. System energetyczny w Teksasie w 82% jest oparty na węglu i gazie. Pozostała część to OZE i energetyka jądrowa. Po drugie infrastruktura ich elektrowni nie jest przystosowana do pracy w bardzo niskich temperaturach (poniżej -20 st. C.), bo praktycznie się nie zdarzają. Zareagowały systemy bezpieczeństwa, które wyłączyły okresowo elektrownie. Po trzecie, Teksas od dawna chce zachować swoją niezależność i samowystarczalność, dlatego nie ma stosownych umów, które gwarantują dostarczanie energii elektrycznej w sytuacjach kryzysowych z innych stanów, tak jak to działa np. w Polsce, gdy ratujemy się importem z sąsiednich krajów lub my eksportujemy do nich w zależności od potrzeb. Sytuacja jest więc złożona. OZE nie było głównym problemem w Teksasie, takie są fakty.

20 luty 2021 - 15:35
Odpowiedz
Marcin

Witam, od wielu, wielu lat słyszymy o ekstremalnych mrozach i śniegach w USA, łącznie z zamarzaniem Niagary, praktycznie co roku mowa jest o zimie stulecia w USA lub różnych jego czesci? Czy tam w przeciwieństwie do naszych zim, okresy zimowe się schładzają, czy mamy do czynienia tylko z szumem medialnym...?

21 luty 2021 - 11:48
Odpowiedz