| |
Zagrożenie!
Mróz w Polsce szybko nie ustąpi. Temperatura jeszcze bardziej spadnie. Niepokojące prognozy ochłodzenia

Mróz w Polsce szybko nie ustąpi. Temperatura jeszcze bardziej spadnie. Niepokojące prognozy ochłodzenia

Nasze prognozy długoterminowe zapowiadały w marcu dość długie występowanie mrozu w Polsce, zwłaszcza w nocy. Niestety, najnowsze prognozy temperatury nadal ten trend potwierdzają, pojawiają się również niepokojące prognozy większego mrozu w okolicach przełomu 1 i 2 dekady marca. Wygląda na to, że dwucyfrowy mróz w Polsce nadal będzie okresami możliwy, a wcześniej również miejscami spadnie śnieg. Sprawdźmy, kiedy czeka nas kolejny silny mróz i czy jest w końcu szansa na trwalszy powiew cieplejszej wiosny.

Silny mróz w Polsce nadal będzie powracać. Prognozowana adwekcja zimnego powietrza do Europy, 9 marca 2022

Mróz w Polsce szybko w marcu 2022 nie ustąpi. Możliwy powrót silnego mrozu szczególnie na przełomie 1 i 2 dekady marca 2022, prognoza temperatury

Temperatura w ostatnich dniach w Polsce na znacznym obszarze kraju spadła co najmniej do -11/-6 st. C., a przy gruncie lokalnie nawet do -13/-12 st. C. Większe spadki nawet poniżej -18 st. C. notowano w lokalnych zastoiskach chłodu w rejonach podgórskich. Niestety, mimo, że mróz w najbliższych dniach nieco zelżeje, to będą się jeszcze zdarzać okresy znacznie chłodniejsze. Możliwy jest również powrót śnieżnych akcentów zimowych.

Prognozowany mróz w Polsce, 6 marca 2022

Mróz w Polsce nadal będzie możliwy, prognoza temperatury 6 marca 2022

Niepokojący spadek temperatury jest aktualnie widoczny w prognozach w okolicach 9-11 marca 2022. Największy spadek przewiduje model GEM. Z kolei model ECMWF również prognozuje silniejszy mróz, ale słabszy od wyliczeń modelu kanadyjskiego. Możemy więc przyjąć, że temperatura minimalna będzie w środku obu obliczeń wskazanych prognoz.

Prognozowany mróz w Polsce, 10 marca 2022

Mróz w Polsce szybko nie ustąpi, prognoza temperatury 10 marca 2022

Podawane wartości temperatur minimalnych są wstępne i jeszcze będą ulegać korektom. Dobrze to obecnie widać w prognozach modeli na np. 11 marca. Zobaczcie poniżej porównanie prognozy modelu ECMWF i GEM.

Mróz w Polsce. Prognoza temperatury, 11 marca 2022. ECMWF

Zimny marzec 2022 w Polsce, mróz szybko nie ustąpi, prognoza temperatury 10 marca 2022, mapy

Poniższa prognoza przedstawia bardzo dokładną adwekcję zimnego powietrza napływającego do Polski, głównie ze wschodniej Europy, od 3, do 11 marca 2022

Niepokojącą prognozą na około 10-11 marca przestawia aktualnie model GEM. Wyliczenia te dość dobrze sprawdzają się w przypadku występowania nocnych rozpogodzeń. Jeśli faktycznie wówczas noce będą pogodne, to temperatura lokalnie może nawet spaść do okolic -22/-18 st. C. na południu Polski.

Prognozowany mróz w Polsce, 11 marca 2022

Silny mróz wróci do Polski, prognoza temperatury 11 marca 2022, dokładne mapy

Przed nami więc kontynuacja dość chłodnej pierwszej dekady marca z niewielką sumą opadów, aczkolwiek w najbliższych dniach miejscami popada śnieg i krajobrazy mają szansę nawet się zabielić. Mróz w nocy nadal będzie możliwy na znacznym obszarze kraju. Silniej przymrozi około 9-12 marca (+/- 1 dzień). W drugiej połowie marca temperatury zaczną rosnąć ku wiośnie i tego się trzymajmy. Bliżej podanego terminu, będzie podawać najnowsze prognozy temperatury. Śledźcie prognozy i bądźcie czujni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!