Arktyczne powietrze wtargnie do Polski. Możliwe lokalne burze śnieżne, temperatura spadnie poniżej -20 st. C.
Przed nami powiew prawdziwej zimy, długo oczekiwanej przez wielu naszych czytelników. Wreszcie spadnie śnieg i powstanie dłużej utrzymująca się pokrywa śnieżna w Polsce. Będzie można skorzystać z uroków zimy. Ponadto czeka nas również chłodny okres z niską temperaturą, gdy miejscami w ciągu dnia, zwłaszcza na północnym wschodzie, temperatura nie przekroczy -10 st. C., a w nocy lokalnie spadnie nawet poniżej -20 st. C. Czyhający niż z wtargnięciem arktycznego powietrza do Polski, doskonale widać na aktualnych danych satelitarnych. Nad Skandynawią znajduje się obecnie niż Dimitrios, który jutro 13 stycznia 2021 z chłodnym frontem wkroczy nad Polskę. Jego centrum w środę 13.01 wieczorem znajdzie się nad Pomorzem Zachodnim. Niż z północnego zachodu będzie ściągał arktyczne powietrze napływające wprost z Grenlandii. Można więc zażartować i powiedzieć, że „Bestia ze Wschodu” przyjdzie z północnego zachodu.
Położenie niżu i kierunek adwekcji arktycznego powietrza. Jego granicę wyznacza wyraźny różowy odcień na danych satelitarnych. 12 stycznia 2021, godzina 10:00. Dane: EUMETSAT
Adwekcja arktycznego powietrza nad stosunkowo ciepłym Bałtykiem i lądem, będzie sprzyjać inicjacji przelotnych opadów konwekcyjnych. Niewykluczone, że między 13, a 16 stycznia 2021 lokalnie pojawią się również burze śnieżne. W ich trakcie silniej powieje, punktowo może zagrzmieć, a miejscami w krótkim czasie nastąpi szybka kumulacja przyrostu pokrywy śnieżnej.
Prognozowana trajektoria wsteczna napływającej masy powietrza dla Warszawy, 13 stycznia 2021
W czasie ochłodzenia i przechodzenia stref opadów śniegu nad Polska, lokalnie będzie występować umiarkowane prawdopodobieństwo powstania burz śnieżnych, bo pojawią się warunku chwiejności termodynamicznej i dużego pionowego gradientu temperatury, sprzyjające powstaniu chmur cumulonimbus. W zimie ma to miejsc zazwyczaj na aktywnych frontach chłodnych, za którymi szybko napływa zimne powietrze.
Prognozowane położenie niżu i zasięg opadów śniegu w Polsce, do godziny 19:00, 13 stycznia 2021
Adwekcja chłodnego powietrza arktycznego, będzie sprzyjać inicjacji przelotnych rozproszonych opadów śniegu, miejscami przybierających formę liniową. W górach dodatkowo orografia terenu wpłynie na wymuszenia konwekcyjne, powodując intensywniejsze opady śniegu.
Prognozowany zasięg występowania opadów śniegu, z widocznymi 3 głównymi strefami. 14 stycznia 2021, do godziny 19:00. Model ICM UM
Prognozowany zasięg występowania opadów śniegu. 15 stycznia 2021, do godziny 07:00. Model ICM UM
W połowie stycznia 2021 czeka nas znaczący spadek temperatury, uzależniony od zasięgu napływu głównego strumienia arktycznego powietrza i wielkości zachmurzenia. Przy rozpogodzeniach, lokalnie temperatura może spaść poniżej -20 st. C, a w dzień, zwłaszcza na północnym wschodzie Polski, może nie przekroczyć -10 st. C.
Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 15 stycznia 2021, godzina 13:00
Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 16 stycznia 2021, godzina 07:00
Druga dekada stycznia przyniesie prawdziwą zimę praktycznie w całej Polsce, bo spodziewamy się powstania pokrywy śnieżnej również w regionach do tej pory bez śniegu.
Wstępnie prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej w Polsce, do 19 stycznia 2021
Do kiedy potrwa zima? O tym więcej w naszych kolejnych prognozach.
DobraPogoda24
Jest super :) W Warszawie w końcu pięknie biało. I pomyśleć że jeszcze 8 lat temu to było coś oczywistego.