| |
Zagrożenie!
Siarczysty mróz ze wschodu sięgnie Polski. Zima z niską temperaturą uderzy w Europie

Siarczysty mróz ze wschodu sięgnie Polski. Zima z niską temperaturą uderzy w Europie

Wiele osób nadal nie wierzy, że temperatury w Polsce w okolicach połowy stycznia 2021 spadną miejscami poniżej -20 st. C. Przed nami znaczące ochłodzenie, związane z uderzeniem zimnego powietrza z Arktyki, co ma związek ze zmianami, jakie zaszły we wzorze pogodowym, w konsekwencji rozbicia wiru polarnego. Siarczystego mrozu nie jest w stanie już nic zatrzymać. Mimo, że wiele prognoz pogody nadal nie widzi tak niskich temperatur w Polsce, to ochłodzenie na pewno nastąpi. Przytaczacie nam prognozy z różnych aplikacji, które jeszcze nie reagują na nadciągające uderzenie mrozu. Cóż, wynika to z faktu, że większość tych prognoz jest opartych na globalnym modelu GFS, który zareaguje ze znacznym opóźnieniem, średnio 2 dni. Prawdopodobieństwo ujemnych temperatur w drugiej dekadzie stycznia 2021 w Polsce wynosi niemal 100%.

Uderzenie mrozu w Polsce i Europie. Prognozowane prawdopodobieństwo ujemnych temperatur do 19 stycznia 2021, wynosi 65-95%. Model klimatyczny ECMWF

Siarczysty mróz uderzy w Polsce i Europie, kiedy mróz, jaka temperatura, prognoza do 19 stycznia 2021

Nadal potwierdzamy, że największe ochłodzenie czeka nas około 15-18 stycznia 2021. To właśnie w tym okresie, temperatura może miejscami spadać poniżej -20 st. C! W zastoiskach mrozu spadki temperatur mogą być większe. Aktualne prawdopodobieństwo takich spadków temperatury w oparciu o model klimatyczny ECMWF, wskazuje 40-50% ryzyko, a więc dość znaczące.

Prognozowane możliwe spadki temperatur w Polsce i Europie, 15-16 stycznia 2021. Wstępna prognoza modelu klimatycznego ECMWF

Zima uderzy z mrozem i śniegiem uderzy w Polsce, prognoza do 20 stycznia 2021

Ostateczny spadek temperatury będzie uzależniony od wielkości zachmurzenia i trajektorii napływu zimnego powietrza. Od wczorajszej prognozy obszar zimnego powietrza rozszerzył się na zachód kraju.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 16 stycznia 2021

Silny siarczysty mróz w Polsce, w połowie stycznia 2021, jaka będzie temperatura

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 17 stycznia 2021

Prognoza temperatury w Polsce, 17 stycznia 2021, uderzy zima ze śniegiem i mrozem

Również model Ensemble z wiązkami GFS widzi adwekcje zimnego powietrza w tym terminie do Polski

Mróz w Polsce, niskie temperatury w styczniu 2021, prognoza pogody

Prognozowana anomalia temperatury nie pozostawia wątpliwości, że 2 dekada stycznia 2021 będzie w Polsce poniżej normy.

Przewidywana średnia temperatura względem normy wieloletniej, w okresie od 11, do 17 stycznia 2021

Pogoda w Polsce i Europie, czy będzie duży mróz w styczniu 2021, prognoza temperatury do 17 stycznia

Podsumowując, zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, 2 dekada stycznia przyniesie w Polsce powiew prawdziwej zimy, bo zarówno spodziewamy się mrozu, jak również co jakiś czas opadów śniegu. Ostateczne spadki temperatur są jeszcze pod znakiem zapytania, bo zależą od kilku czynników, ale nie zmienia to faktu, że przed nami znaczące ochłodzenie z ryzykiem temperatur miejscami osiągających lub spadających w nocy poniżej -15/-20 st. C. Więcej w jutrzejszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24


Komentarze
Sławomir

Na chwilę obecną model gfs pokazuje na 22 stycznia +10 na Wielkopolskę więc jak to pojąć to ochłodzenie

09 styczeń 2021 - 10:31
Odpowiedz
Stan

Podejrzewam że spadła sprzedaż węgla w Polsce.Wiec pewne firmy wykupiły sobie abonament w mediach o potworze ze wschodu.

09 styczeń 2021 - 20:25
Odpowiedz
DobraPogoda24

To nie u nas :), bo my akurat tępimy węgiel, gdyż jest szkodliwy dla klimatu, co widać w wielu naszych artykułach. Pozdrawiamy ciepło, gdyż chłód uderzy. Proszę zaglądać częściej.

09 styczeń 2021 - 20:37
Odpowiedz
Rakowy_Manaskal

Szukałem powodu, dlaczego temperatura za oknem wynosi -17°C w woj. łódzkim. Teraz już wszystko jasne, a komentarz zostawiam dla niedowiarków :D

18 styczeń 2021 - 08:57
Odpowiedz