| |
Zagrożenie!
Mróz sięga blisko -38 stopni na północy. Śnieżyca z ochłodzeniem wtargnie do Polski. Zima nie chce się poddać

Mróz sięga blisko -38 stopni na północy. Śnieżyca z ochłodzeniem wtargnie do Polski. Zima nie chce się poddać

Prawdziwa zima ze śniegiem i mrozem nie odpuszcza w północnej Europie, ale i w Polsce za kilka dni ponownie wkroczy ochłodzenie i znowu będziemy notować mróz w nocy oraz miejscami przelotne opady śniegu. Lokalnie mogą wystąpić śnieżyce konwekcyjne, a nawet punktowe burze śnieżne w chwiejnym arktycznym powietrzu. Mróz nadal jest potężny, bo minionej nocy temperatura na północy Starego Kontynentu w Finlandii spadła do blisko -38 st. C. Ponadto w wielu krajach nadal zalega sporo śniegu. Sprawdźmy, kiedy zimowe akcenty wrócą do Polski.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Europie, 25 marca 2023

Potężny mróz w Europie, będą śnieżyce w Polsce, ochłodzenie i opady śniegu w prognozach pod koniec marca 2023

Mimo, że trwa już wiosna meteorologiczna, a także kalendarzowa, to zima z potężnym mrozem i większą pokrywą śnieżną nadal utrzymuje się w północnej Europie. Na obszarze, od Norwegii przez środkową i północną Szwecję, Finlandię po przeważający obszar Rosji notowana jest nadal spora pokrywa śnieżna, w zależności od regionów od 20 cm, do nawet ponad 150 cm w górach i regionach podgórskich. Trzyma również silny mróz.

Potężny mróz notowany w Europie minionej nocy z 23/24 marca 2023. Dane: Ogimet

Ogromny mróz i śnieżyce na północy Europy, temperatura spadła do -38 st. C., ochłodzenie ze śniegiem wróci do Polski, marzec 2023

Mróz w Skandynawii, zwłaszcza w Finlandii, Szwecji i Norwegii nadal spada poniżej -30 st. C. Największy mróz wśród stacji synoptycznych zanotowano na finlandzkim lotnisku w miejscowości Kittila. Temperatura w klatce meteorologicznej na wysokości 2m spadła do aż -37,5 st. C. Z pewnością przy gruncie mróz był znacznie większy. To właśnie na tej stacji zanotowano dotychczasowy rekord najniższej temperatury na obszarze Finlandii. Wynosi on -51,5 st. C. i pochodzi z 28 stycznia 1999 roku.

Zima nie chce się poddać na północy Europy. Ochłodzenie wtargnie do Polski. Prognozowana adwekcja arktycznego powietrza na wysokości 1,5 km w głąb środkowej Europy, 28 marca 2023

Potężny mróz na północy Europy, zima nie chce ustąpić, mróz i śnieg wróci do Polski, prognoza ochłodzenia 28 marca 2023

Trudno w to uwierzyć, ale za kilkadziesiąt godzin w Polsce temperatury znacznie spadną i napłynie powietrze arktyczne niosące znaczące ochłodzenie, a także miejscami umożliwiające wystąpienie przelotnych opadów śniegu, krupy śnieżnej, deszczu ze śniegiem i śnieżyc konwekcyjnych. Warunki pogodowe znacznie się zmienią, zwłaszcza, że notowaliśmy właśnie najcieplejszy dzień od początku roku na obszarze Polski. W miniony czwartek 23.03 temperatura wzrosła aż do 22,1 st. C. w Tarnowie.

Prognozowane przejście niżu zaciągającego chłodne powietrze do Polski i niosącego opady deszczu przechodzące miejscami w śnieg, 27 marca 2023

Zima nie chce się poddać, będą śnieżyce w Polsce, mapa opadów 27 marca 2023

W zaciąganym coraz szerszym strumieniem chłodnym powietrzu będą pojawiać się warunki do powrotu miejscami przelotnych opadów śniegu, jak również lokalnych śnieżyc konwekcyjnych. W ciągu dnia będzie padać przeważnie przy dodatniej temperaturze, więc potencjalny śnieg będzie topnieć, ale jeśli opady zdarzą się pod wieczór lub w nocy, to miejscami znowu krajobrazy mogą się na pewien okres zabielić.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 28 marca 2023 nad ranem

Mróz wróci do Polski, temperatura spadnie do -10 st. C., mapa temperatury 28 marca 2023

Ochłodzenie w Polsce pozujemy miejscami z zimowymi akcentami, zwłaszcza między 27-29 marca, przy czym zasięg opadów, jak również wartość ostatecznej temperatury minimalnej w tym okresie jeszcze ulegnie korekcie, gdyż są to zjawiska pogodowe zależne od dokładnej trajektorii ośrodka niżowego ze strefami frontowymi.

Wstępnie prognozowane rozproszone opady śniegu w Polsce, 28 marca 2023

Śnieg i mróz pod koniec marca 2023 w Polsce, najnowsza prognoza opadów 28 marca 2023

W prognozach bieżących na wskazane dni podamy dokładne temperatury, jak również porę oraz zasięg wystąpienia opadów pochodzenia zimowego. Mimo ochłodzenia pod koniec marca, to ostatecznie ten miesiąc w Polsce zapisze się jako ciepły z temperaturą o około 1,1 st. C. powyżej normy wieloletniej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

I bardzo dobrze!

24 marzec 2023 - 12:59
Odpowiedz