| |
Zagrożenie!
Morderczy upał sięga 53 stopni. Rekordy temperatur będą zagrożone. Upalne dni wrócą do Polski

Morderczy upał sięga 53 stopni. Rekordy temperatur będą zagrożone. Upalne dni wrócą do Polski

Ogromny upał w ostatnich dniach pojawił się nie tylko w Europie i miejscami na zachodzie Polski, gdzie w wielu regionach padły lub zostały wyrównane rekordy temperatur, ale potężna fala żaru dotarła również na Bliski Wschód. Możemy wręcz mówić o morderczym upale. Temperatura 20 czerwca w Kuwejcie wzrosła do 52,7 st. C. To aktualnie najwyższa temperatura na Ziemi od początku 2022 roku. Z kolei w Polsce mimo obecnie chwilowego spadku temperatury, jeszcze w tym tygodniu ponownie miejscami pojawią się dni gorące i z upałem. Sprawdźmy, kiedy i gdzie znowu poczujemy upalne lato.

Prognozowany morderczy upał przekraczający 40-50 stopni C., jaki jest możliwy między 21-30 czerwca 2022 na obszarze o odcieniu szarym i białym. Dane: Reanalyzer

Morderczy upał dotarł na Bliski Wschód, temperatura sięga 43 stopni, kiedy upał wróci do Polski, czerwiec 2022

W ostatnich dniach czerwca będzie wyjątkowo upalnie, od Algierii przez Libie, Półwysep Arabski po Pakistan i północno zachodnią część Indii, gdzie ekstremalny upał utrzymuje się już od ponad 2 miesięcy. Do najcieplejszych regionów na Ziemi aktualnie należy Półwysep Arabski, szczególnie Irak, Kuwejt i niebawem dołączy Arabia Saudyjska. Bardzo upalnie miejscami jest również w Iranie. Temperatura w Kuwejcie w miejscowości Jahra sięgnęła aż 52,7 st. C. 

Morderczy upał na Bliskim Wschodzie. Zanotowane temperatury, 20 czerwca 2022. Dane: Ogimet

Morderczy upał na Bliskim Wschodzie, zanotowane temperatury 20 czerwca 2022

To są ekstremalne temperatury jak na czerwiec w tej części naszej planety. Przykładowo, w Iranie z temperaturą 52,2 st. C. brakuje zaledwie 1,5 st. C., do pobicia absolutnego krajowego rekordu temperatury, a w Iraku brakło zaledwie 0,4 st. C. do wyrównania krajowego rekordu temperatury dla czerwca. Niewykluczone, że w tym sezonie te rekordy lub inne zostaną pobite.

Prognozowany upał na Bliskim Wschodzie 21 czerwca 2022

Potężny upał na Bliskim Wschodzie, prognoza temperatury 21 czerwca 2022

Gorące i upalne dni wrócą do Polski

Po kilku upalnych dniach w Polsce, gdy został wyrównany krajowy rekord temperatury dla czerwca, aktualnie odczuwamy zapowiadane chwilowe ochłodzenie. Temperatury jednak w kolejnych dniach tygodnia zaczną rosnąć. Wrócą gorące dni (25-29 st. C.), a nawet upalne (30 st. C. i więcej). Już w czwartek 23 czerwca na zachodzie kraju ponownie zacznie się robić gorąco, a w okolicach najbliższego weekendu 25-26 czerwca (+/- 1 dzień) ponownie zobaczymy w wielu regionach co najmniej 30 st. C., a miejscami więcej.

Upał wróci do Polski. Wstępnie prognozowana temperatura 26 czerwca 2022

Upał wróci do Polski, prognoza temperatury 26 czerwca 2022

Wygląda na to, że znowu przez kilka dni w różnych regionach kraju zostanie przekroczona granica 30 st. C. umownie w Polsce oznaczająca początek upału.

Wstępnie prognozowany upał na 27 czerwca 2022

Upał w prognozach, wysokie temperatury wrócą do Polski, mapa temperatury 27 czerwca 2022

Nie wygląda jednak na to, aby tym razem to były aż tak wysokie temperatury, jak w minioną niedzielę na zachodzie Polski. Sytuację monitorujemy, będziemy informować na bieżąco. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!