| |
Zagrożenie!
Miał być atak zimy będzie ocieplenie. Nagła zmiana prognoz. Temperatura przekroczy 20 stopni

Miał być atak zimy będzie ocieplenie. Nagła zmiana prognoz. Temperatura przekroczy 20 stopni

Dynamiczna sytuacja baryczna nad Europą sporo namiesza w prognozach w Polsce w najbliższych dniach. Przewidywany atak zimy ze śnieżycami został odwołany, a w jego miejsce wkroczy ocieplenie z temperaturą miejscami powyżej 20 st. C. Spodziewane są również wichury i ulewy, lokalnie niewykluczone burze. Niepewna sytuacja związana z położeniem i zasięgiem frontu ciepłego nad krajem została w prognozach ostatecznie rozstrzygnięta na korzyść głębszego wtargnięcia ciepłego powietrza zwrotnikowego i ustąpienia arktycznego.

Nagła zmiana prognoz. Śnieżyce z podmuchem zimy odwołane. Front ciepły wkroczy w głąb kraju. Prognozowana anomalia temperatury napływającego do Polski i Europy na wysokości 1,5 km o godzinie 20:00, 20 października 2023

Ataku zimy nie będzie w Polsce, śnieżyce odwołane, wkroczy ocieplenie z temperaturą powyżej 20 st. C., nagła zmiana prognoz 20 października 2023

Zwykle kilka razy w roku zdarza się wyjątkowo niestabilna sytuacja pogodowa trudna do przewidzenia ze znacznym wyprzedzeniem i tak właśnie było w tym przypadku. Wcześniejsze prognozy dość długo utrzymywały możliwość starcia ciepłego powietrza z południa i zimnego z północy nad Polską i na styku tych mas powietrza miała uderzyć zima ze śnieżycami. Zaznaczaliśmy jednak, że prognozy nie są jeszcze pewne, bo wszystko ostatecznie zależy od ułożenia strefy frontowej, która była bardzo rozchwiana. Kolejny raz mogliśmy się przekonać, że prognozy oparte o model GFS były błędne, a sytuacje znacznie lepiej przewiduje model ECMWF, który z co najmniej 1-2 dniowym wyprzedzeniem wskazał prawidłowy trend.

Prognoza zasięgu frontu nad Polską z ulewami o godzinie 20:00, 20 października 2023

Atak zimy odwołany, wygra ocieplenie, będą wichury i ulewy w Polsce, prognoza opadów 20 października 2023

Obecnie od zachodu i południowego zachodu nasuwa się nad Polskę ciepły front atmosferyczny z opadami deszczu, który w ciągu kolejnej doby będzie się systematycznie przesuwał w głąb kraju na północ. Lokalnie w nocy na 20 października może z niego popadać deszcz ze śniegiem i śnieg na północnym wschodzie kraju między Warmią, Mazurami i Podlasiem, ale zimy z tego nie będzie. Z południa za frontem napłynie ciepła masa powietrza zwrotnikowego, która spowoduje ocieplenie i okresowe zepchnięcie powietrza arktycznego poza Polskę. W poprzednich prognozach niepewność dotyczyła zasięgu wejścia tego frontu w głąb kraju, dlatego widniał atak zimy z pierwszą śnieżycą na nizinach.

Prognoza zasięgu frontu z ulewami w Polsce o godzinie 23:00, 20 października 2023

Śnieżyce odwołane, będą ulewy i wichury w Polsce, nagła zmiana prognoz na noc 21 października 2023

Aktualnie już jednoznacznie wiadomo, że front nie będzie się blokował w pasie środkowej Polski, ale przejdzie przez cały kraj na północ, dlatego od południa zrobi się miejsce do wtargnięcia bardzo ciepłej masy powietrza zwrotnikowego. Wzrost temperatury szczególnie na południu kraju odczujemy także ze względu na wpływ silnego wiatru fenowego schodzącego w doliny z gór.

Prognozowana temperatura w nocy w Polsce o godzinie 02:00, 21 października 2023

Śnieg i zima odwołane, ciepła noc na 21 października 2023, nagła zmiana temperatur w Polsce

Nietypową sytuację będziemy mieć szczególnie w nocy na 21 października, zwłaszcza w południowych regionach kraju, gdzie temperatura zamiast spadać, może rosnąć i w pewnym momencie przekraczać 20 st. C., co jest wartością nietypową, jak na ten miesiąc. Niewykluczone, że w sprzyjających warunkach zanotujemy nawet tropikalną noc o której mówimy, gdy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 st. C.

Prognozowane ocieplenie w Polsce za frontem. Przewidywana temperatura w ciągu dnia, 21 października 2023

Zamiast zimy ze śniegiem duże ocieplenie, nagła zmiana prognoz w Polsce, temperatura 21 października 2023

Adwekcja ciepłego powietrza z południa w głąb Polski będzie kontynuowana w sobotę w ciągu dnia, gdy szczególnie w centrum, na południu oraz w dzielnicach południowo wschodnich kraju temperatura osiągnie lub przekroczy 20 st. C. Na pierwszy śnieg z pokrywą śnieżną na nizinach będziemy więc musieli nadal poczekać. Nasze położenie geograficzne na styku różnych mas powietrza z dosłownym ich starciem powoduje właśnie takie nietypowe sytuacja w prognozach krótkoterminowych. Nie są one bardzo częste, ale kilka razy w roku mamy prawdziwą zagwozdkę i sytuacja rozstrzyga się zaledwie kilkadziesiąt godzin przed prognozowanym zjawiskiem.

Prognozowane wichury w Polsce. Przewidywane porywy wiatru, noc na 21 października 2023

Wichury w Polsce, prognozowany wiatr 21 października 2023

Uwagę przykuwają również możliwe wichury w Polsce między 20-21 października. Najmocniej powieje na południu kraju w górach i rejonach podgórskich. Będzie to ciepły wiatr fenowy, w górach powyżej 100 km/h, lokalnie nawet do 140-150 km/h. Drugą strefę silnego wiatru będziemy mieć na północy, zwłaszcza nad morzem, w porywach do około 70-100 km/h. Silniej powieje w głębi Bałtyku.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

Nietypowe sytuacje aktualnie u nas powoduje negatywne NAO, które utrzymuje się ujemne od 2 miesięcy, stąd np rekordowo gorący wrzesień. Zmian tu nie widać, więc w następnych tygodniach będziemy świadkami wielu, "dziwnych" sytuacji nad Europą.

19 październik 2023 - 15:06
Odpowiedz