| |
Zagrożenie!
Zima wkroczy do Polski. Spadnie 10-15 cm mokrego śniegu. Śnieżyca spowoduje paraliż na drogach

Zima wkroczy do Polski. Spadnie 10-15 cm mokrego śniegu. Śnieżyca spowoduje paraliż na drogach

Skrupulatnie śledzimy najnowsze prognozy śnieżycy i pierwszego podmuchu zimy w tym sezonie, który ma pojawić się w Polsce pod koniec tygodnia. Mimo, że wiele osób w to wątpiło, to aktualnie coraz bardziej rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu i faktycznie jest na to spora szansa. Jeśli nie chcecie stać w kolejkach, to już teraz warto zmienić opony na zimowe, tym bardziej, że miejscami ma spaść nawet 5-15 cm śniegu i realny jest paraliż na drogach. Ponadto aktualna średnia temperatura już wskazuje termin wymiany.

Zima wkroczy do Polski. Aktualnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, 21 października 2023. Model ECMWF

Zima wkroczy do Polski, śnieżyca zasypie drogi i będzie paraliż, kiedy i gdzie spadnie śnieg 21 października 2023

Za nami kolejna doba z aktualizacjami prognoz i najnowsze wskazania potwierdzają pierwszy atak zimy, do które ma dojść w najbliższy weekend. Wyliczenia numeryczne obecnie zgodnie klarują realny scenariusz pogodowy, jakiego doświadczymy między około 20-21 października. W tym okresie nad Polską znajdzie się strefa frontu atmosferycznego, która ma wykazywać tendencję do falowania. Na północy od frontu będzie zalegać zimna masa powietrza arktycznego, a od południa wraz z frontem napłynie powietrze cieplejsze i wilgotne.

Prognozowane aktualne położenie strefy frontowej ze śnieżycą w Polsce między 20-21 października 2023, model ECMWF

Zima wtargnie do Polski, śnieżyca sparaliżuje drogi, prognoza opadów śniegu 21 października 2023

Sprawdziliśmy wszystkie wiodące modele numeryczne i obecnie są zgodne. Wiele wskazuje na to, że faktycznie do Polski wtargnie pierwszy w tym sezonie podmuch zimy od razu ze śnieżycą niosącą spore opady mokrego śniegu. W porównaniu do minionych lat, w tym sezonie atak zimy ma być wcześniejszy, dlatego wielu kierowców może być zaskoczonych i bardzo prawdopodobny będzie paraliż na drogach, zwłaszcza przy podjazdach, gdzie mogą utknąć samochody na letnich oponach.

Aktualnie prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce, 21 października 2023, model GFS

Śnieg zasypie drogi, zima wkroczy do Polski, kiedy spadnie śnieg w październiku 2023

Padający śnieg ma być ciężki i lepki, gdyż temperatura ma oscylować wtedy na poziomie około -1/+1 st. C. Mimo, że wszystkie najważniejsze modele pogodowe wskazują w tym terminie pierwsze śnieżyce na nizinach, to zupełnie inaczej wskazują regiony najbardziej narażone na podmuch zimy. Wynika to z różnego przewidywania ułożenia frontu i zasięgu cieplejszego i chłodniejszego powietrza. To obecnie jedyna niewiadoma i będzie ona systematycznie rozstrzygana w kolejnych dniach.

Prognozowany podmuch zimy w Polsce. Aktualnie przewidywana pokrywa śnieżna, 21 października 2023 według modelu GFS

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, gdzie spadnie śnieg i będzie zima, październik 2023

Jak widać po porównaniu możliwej pierwszej pokrywy śnieżnej między modelami, rozbieżności są spore i aktualnie nie możemy jeszcze jednoznacznie wskazać, gdzie śnieg spadnie i poczujemy oddech zimy. Prognozy wskazują jednak wyraźny i coraz pewniejszy trend pierwszych opadów śniegu na nizinach.

Aktualnie prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce i Europie, 21 października 2023

Zima uderzy w Polsce, śnieg zasypie drogi, gdzie przejdą śnieżyce 20-21 października 2023

Aktualnie prognozowane prawdopodobieństwo pierwszych opadów śniegu na nizinach w Polsce w omawianym terminie, w zależności od regionów sięga 30-70%, a więc jest już znaczne. Mamy więc czas zmienić opony i przygotować się do pierwszego jej epizodu. Bliżej terminu wskażemy dokładne prognozy opadów śniegu z przewidywanymi prognozami przyrostu pokrywy w konkretnych regionach.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!