| |
Zagrożenie!
Europejski odpowiednik huraganu - Medicanes - uderzy we Włoszech czy w Grecji?

Europejski odpowiednik huraganu - Medicanes - uderzy we Włoszech czy w Grecji?

Tradycyjnie od czerwca do listopada na wodach Atlantyku i Pacyfiku trwa sezon na rozwój silnych cyklonów tropikalnych, ale warto również od września zwrócić uwagę na basen Morza Śródziemnego, gdzie może się rozwinąć europejski odpowiednik huraganu nazywany Medicanes.

Na przestrzeni minionych lat wielokrotnie notowano tego typu ośrodki baryczne, jednak nieliczne z nich osiągały siłę huraganu 1 kategorii. Rozwój tropikalnych lub podzwrotnikowych cyklonów na Morzu Śródziemnym może wystąpić tylko w niecodziennych okolicznościach. Wymagane jest niskie ścinanie wiatru i niestabilność atmosferyczna wywołana wtargnięciem zimnego powietrza. Kolejnym czynnikiem jest wysoka temperatura wód powierzchniowych. Wówczas nad morzem dochodzi do intensywnego procesu cyklogenezy.

Medikany w rejonie Morza Śródziemnego mogą powstać przez cały rok, ale największe prawdopodobieństwo przypada na okres, od września do stycznia. Ich wygląd na zdjęciach satelitarnych bardzo przypomina klasyczne huragany, bowiem posiadają oko, nie tworzą frontów atmosferycznych i przynoszą bardzo silny wiatr w towarzystwie opadów, burz, a nawet tornad.

Medicanes z listopada 2017 roku. Foto: NASA

Europejski huragan

Warunki atmosferyczne w tej części naszej planety w tym wielkość morza mają jednak wpływ na ograniczenie siły medikanów. Na ogół średnica "europejskich huraganów" nie przekracza 300 km.

Prognozowany układ baryczny w czwartek 27 września o godz. 14:00 (czasu polskiego)

Mapa synoptyczna Europa prognoza

Najnowsze prognozy są zgodne co do powstania niżu w czwartek 27.09 w rejonie wybrzeża Libii. W kolejnych kilkudziesięciu godzinach ośrodek szybko się pogłębi i skieruje nad Morze Jońskie. I tutaj pojawiają się rozbieżności. Europejski model ECMWF wskazuje, że medikan 28 września dotrze w rejon Sycylii, a kilka innych modeli sugeruje jego uderzenie w wybrzeże Grecji.

Prognozowane położenie medikanu i porywy wiatru, 28 września w rejonie Sycylii. Model ECMWF

prognoza medicanes

Trajektoria prognozowana przed model GFS. W tym przypadku przewidywane jest uderzenie w wybrzeże Grecji, 29 września br.

Prognoza medicanes

Niebawem sprawdzimy, które modele przewidziały poprawnie rozwój medikanu. Jedno jest pewne, wiatr do czasu uderzenia w ląd może mieć siłę huraganu 1 kategorii.


Komentarze
daniel

już wiadomo bardziej grecja

28 wrzesień 2018 - 17:10
Odpowiedz