| |
Zagrożenie!
Krótkotrwałe ochłodzenie z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu, a później ponowne ocieplenie

Krótkotrwałe ochłodzenie z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu, a później ponowne ocieplenie

Przed nami zapowiadane zmiany związane z krótkotrwałym ochłodzeniem oraz możliwymi opadami pochodzenia zimowego. Obszar wału wyżowego ustąpi miejsce rozległemu obszarowi obniżonego ciśnienia znad Skandynawii, gdzie znajduje się wieloośrodkowy niż PETER. W kolejnych kilkudziesięciu godzinach jeden z ośrodków niżowych „zanurkuje” znad Norwegii przez południową Szwecję nad południowy Bałtyk. Po jego południowej i zachodniej stronie pojawią się strefy opadów z zatokami niżowymi oraz ściąganą coraz chłodniejszą masą powietrza.

Prognozowany układ baryczny, 19 listopada br. o godz. 13:00

Mapa synoptyczna 19 listopada

To oznacza, że miejscami do poniedziałku 20.11 wystąpią nie tylko opady deszczu, ale coraz częściej zaczną one przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg, zwłaszcza w nocy 19/20.11 na wschodzie, w centrum i południowym-wschodzie kraju, gdzie może się zabielić. Ponadto spodziewamy się również nasilenia zachodniego i południowo-zachodniego wiatru, zwłaszcza w niedzielę 19.11 w zachodniej połowie kraju, a w poniedziałek 20.11 także w centrum, na wschodzie i południowym-wschodzie.

Prognozowane opady o godz. 02:00 w nocy 19/20.11. Model WRF ICM

Mapa opadów śniegu w Polsce

W poniedziałek w ciągu dnia, strefy przelotnych opadów deszczu ze śniegiem i śniegu wystąpią przede wszystkim we wschodniej połowie kraju, gdzie stopniowo, będą się przesuwać za naszą wschodnią granicę. W omawianym okresie miejscami wystąpią również opady konwekcyjne, co oznacza, że lokalnie może zagrzmieć, szczególnie na północy i północnym-zachodzie kraju, zwłaszcza na Wybrzeżu (prognoza burz).

Opady pochodzenia zimowego (w tym mieszane), będą miejscami możliwe również we wtorek 21.11, szczególnie na wschodzie i południowym-wschodzie kraju. Temperatura w sporej części kraju spadnie poniżej 0 st. C., zwłaszcza w nocy z 20/21.11 i 21/22.11. Dopiero w środę 22.11 od zachodu wkroczy ciepły front atmosferyczny ze strefą umiarkowanych i intensywnych opadów przemieszczającą się w głąb kraju na wschód i północny-wschód. Za frontem napłynie znacznie cieplejsza masa powietrza, której powiew poczujemy w całym kraju w czwartek 23.11. W tym dniu temperatura wyniesie od około 7 st. miejscami na wschodzie, 10/11 w centrum, do nawet 14 st. C. na południowym-zachodzie kraju. W piątek 24.11 oraz w sobotę 25.11 również na przeważającym obszarze kraju spodziewamy się adwekcji ciepłej masy powietrza z temperaturą maksymalną co najmniej 11/14 st. C., a lokalnie być może nawet 15 st. C!

Obszar na którym, do poniedziałkowego 20.11 poranka może się zabielić. Model GFS

Mapa pokrywy śnieżnej

Resumując, przed nami kilkadziesiąt godzin z dynamiczną pogodą. Pojawi się krótkotrwałe ochłodzenie z silniejszym wiatrem, miejscami wystąpią na nizinach pierwsze w tym sezonie opady śniegu, które mogą zabielić krajobraz, a ponadto lokalnie zagrzmi. Na prawdziwą zimę nadal się jednak nie zanosi, bowiem w drugiej połowie nowego tygodnia czeka nas, co najmniej kilkudniowe ocieplenie.


Komentarze
Michal Ułamek

Potwierdzam. W 3 minuty potrafiło krajobraz zabielić i do tego burza o_o Szok normalnie!!! - Częstochowa .

19 listopad 2017 - 22:36
Odpowiedz