| |
Zagrożenie!
W nowym tygodniu ochłodzenie i miejscami zabielenie krajobrazów?

W nowym tygodniu ochłodzenie i miejscami zabielenie krajobrazów?

Od kilku dni sprawdzamy najnowsze wyliczenia numeryczne na nowy tydzień. W dalszym ciągu wiązki modelu Ensemble podtrzymują możliwe ochłodzenie, zwłaszcza między około 19, a 22-23 listopada.

Model Ensemble

Powstaje pytanie, czy do niego dojdzie, a jeśli tak, to jak będzie ono wielkie oraz czy pojawią się w tym czasie opady? Wszystko ostatecznie zależy od rozkładu pola barycznego nad Europą.

Z prognoz przedstawiających dłuższy horyzont czasowy wynika, że pod koniec obecnego lub na początku nowego tygodnia prawdopodobnie nastąpi pogłębienie i rozbudowa zatoki niżu znad Skandynawii w kierunku Bałtyku i Polski. Jeśli tak się stanie, to faktycznie okresowo ponownie napłynie z północnego-zachodu zimna masa powietrza, która pokrywając się ze strefami opadów, miejscami przyniesie nie tylko opady deszczu ze śniegiem, ale również coraz częściej opady samego śniegu, także na nizinach.

Prognozowany rozkład geopotencjału 500 hPa. 22 listopada br., model ECMWF

Model ECMWF 500 hPa

Co oczywiste w tym przypadku, w nocy na sporym obszarze kraju temperatura spadnie poniżej 0 st. C. Istnieje więc realna możliwość pierwszego w tym sezonie powiewu zimy na większym obszarze, nie tylko jak do tej pory w rejonach podgórskich i lokalnie na północy i wschodzie Polski. 

Wstępnie prognozowany obszar, gdzie 22 listopada br. może być zabielony krajobraz. Model GFS

Prognoza śnieg model GFS

Sytuację non stop monitorujemy. O wszelkich zmianach, będziemy informować na bieżąco. 


Komentarze
Grzesiek Głowaty

Narazie niech zima da sobie na wstrzymanie xd

16 listopad 2017 - 10:18
Odpowiedz
Marcin Szerląg

Czyżby ....

16 listopad 2017 - 16:53
Odpowiedz