
Liczne burze przyniosą grad i ulewy. Centrum silnej konwekcji znajdzie się nad Polską. Będą superkomórki i układy liniowe
Przez Polskę przechodzi obecnie strefa chłodnego frontu atmosferycznego na którym miejscami pojawiają się przelotne opady deszczu, a z upływem popołudnia i wczesnym wieczorem będą możliwe również lokalne burze, zwłaszcza na zachodzie i północy, szczególnie między Kujawami, Ziemią Lubuską, Wielkopolską i Dolnym Śląskiem. Znacznie więcej burz rozwinie się w sobotę 25 marca 2023. Spodziewamy się masowej konwekcji w wielu regionach kraju. Burze przyniosą miejscami grad, ulewy i silny wiatr. Możliwe będą pierwsze superkomórki oraz układy liniowe.
Burze zanotowane w Polsce minionej doby z 23/24 marca 2023
W ciągu ostatniej doby, tak jak zapowiadaliśmy w naszej prognozie, nieliczne burze wystąpiły na północy kraju w województwie pomorskim i zachodniopomorskim i nie były to gwałtowne zjawiska. W piątek 24.03 drugiej połowie dnia i lokalnie wieczorem również miejscami powinny się rozwinąć burze we wskazanych regionach powyżej. Powinno być ich nieco więcej w porównaniu do czwartku 23.03. O wiele więcej burz rozwinie się jednak w sobotę 25.03.
Prognozowana masowa konwekcja, miejscami niosąca burze w Polsce. Przewidywany zasięg opadów o godzinie 13:00, 25 marca 2023
Za frontem chłodnym napłynie o wiele bardziej chwiejna masa powietrza zasobna również w wilgoć. Miejscami pojawią się przejaśnienia, a nawet okresowe rozpogodzenia i w tych warunkach przy operacji słonecznej szybko wzrośnie chwiejność termodynamiczna. Z uwagi na brak warunków blokujących konwekcje dojdzie do licznego rozwoju zachmurzenia kłębiastego, z którego w wielu regionach przelotnie popada i zagrzmi.
Prognozowany obszar chwiejności powietrza wskazujący na ryzyko rozwoju burz o godzinie 13:00, 25 marca 2023
Burze w sobotę 25.03 będą się rozwijać szczególnie w trakcie popołudnia i wieczorem, aczkolwiek lokalnie na zachodzie mogą wystąpić już wcześniej. Spodziewamy się burz wielokomórkowych, tworzących niewielkie klastry oraz układy liniowe, ale lokalnie mogą się rozwinąć także pierwsze w tym sezonie superkomórki. W rejonie burz punktowo może spaść niewielki grad oraz ulewny deszcz, do około 5-15 mm wody. Możliwy będzie również silniejszy wiatr, do około 50-80 km/h, zwłaszcza w rejonie formacji liniowej. Rekomendujemy aby dokładnie sprawdzać, gdzie przechodzą burze na danych z detektorów burzowych. W stosownym czasie na podstawie najnowszych wyliczeń numerycznych wydamy również naszą autorską prognozę burz.
Eksperymentalna najnowsza prognoza burz dla Polski i Europy, 25 marca 2023
Co ciekawe, w sobotę centrum możliwych burz i zarazem konwekcji w Europie znajdzie się dokładnie nad Polską oraz częściowo Niemcami i Czechami. W tej części kontynentu będą szczególnie możliwe burze. Ponadto inne liczne komórki burzowe mogą się rozwinąć miejscami także na Bałkanach.
Prognozowany obszar chwiejności powietrza wskazujący na możliwość powstania miejscami burz o godzinie 13:00, 26 marca 2023
W niedzielę 26.03 główny obszar chwiejności powietrza przesunie się do wschodniej Europy, ale Polska jeszcze będzie na skraju tego obszaru i lokalnie mogą się rozwinąć nieliczne burze, zwłaszcza na wschodzie kraju. Z kolei w poniedziałek 27.03 wkroczy do Polski niż niosący opady deszczu miejscami przechodzące w śnieg. Ośrodek ten zaciągnie powietrze arktyczne i ściągnie przejściowo większe ochłodzenie. Jego dokładną skalę, w tym konkretne zjawiska będziemy omawiać w kolejnych prognozach.
DobraPogoda24.pl