| |
Zagrożenie!
Lek na koronawirusa COVID-19 w Polsce. Ruszyła produkcja leku na SARS-CoV-2

Lek na koronawirusa COVID-19 w Polsce. Ruszyła produkcja leku na SARS-CoV-2

Temat związany z pandemią koronawirusa COVID-19 nazywanym również SARS-CoV-2 od wielu miesięcy nie schodzi z czołówek serwisów informacyjnych. Wygląda jednak na to, że mamy przełom, bo powszechny dostęp do szczepionki oraz leku na koronawirusa jest coraz bliższy. Od wtorku 18 sierpnia 2020 ruszyła w Lublinie produkcja leku przeciwko Covid-19. Warto podkreślić, że Polska jest pierwszym krajem na świecie, który rozpoczął wytwarzanie takiego leku. Skład medykamentu oparty jest na osoczu krwi ozdrowieńców. Jednym z inicjatorów produkcji leku, był senator Grzegorz Czelej. Wyjaśnił on na antenie Radia Lublin, że zalety i spektrum działania leku są zdecydowanie szersze i dają większe możliwości terapeutyczne niż samo osocze.

Lek na koronawirusa COVID-19 w Polsce. Ruszyła produkcja leku w Lublinie

Lek na koronawirusa COVID-19 i SARS-COV-2 w Polsce. Ruszyła produkcja leku

Lek ma być wystandaryzowany, uniwersalny, a to znaczy, że będzie można go podać każdej chorej osobie. Natomiast w przypadku osocza krwi, trzeba badać zgodność tkankową, co wcale nie jest proste.

-„Lek będzie można podawać znacznie szybciej niż osocze i będzie go można dłużej przechowywać. Co więcej, podając dawkę leku, lekarze będą znali dokładną liczbę przeciwciał, jaką otrzyma pacjent. Lek będzie miał również właściwości profilaktyczne. Będzie miało to szczególne znaczenie w przypadku pracowników ochrony zdrowia, którzy stykają się z zakażonymi pacjentami"- przekonywał senator Czelej w Radiu Lublin.

Zanim lek i szczepionka na koronawirusa COVID-19 staną się powszechne, pamiętajmy o odpowiednim zachowaniu i ochronie przed SARS-COV-2

Personel medyczny lek ma przyjmować osłonowo. Dzięki temu organizm może zacząć walczyć z wirusem natychmiast po zainfekowaniu. W ten sposób uda się uratować zdrowie i życie wielu osobom. Produkcją leku zajmuje się spółka Biomed Lublin. Proces wytwarzania ma się zakończyć za sześć tygodni. Pierwsza dawka zostanie podana pacjentom najpóźniej za dziewięć tygodni.

Więcej na temat szczepionki na COVID-19 przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule.

DobraPogoda24, Radio Lublin


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!