| |
Zagrożenie!
La Nina zastąpi El Nino. Przyniesie potężne anomalie pogodowe. W tych regionach zmiany będą największe

La Nina zastąpi El Nino. Przyniesie potężne anomalie pogodowe. W tych regionach zmiany będą największe

W ostatnim roku na warunki pogodowe w różnych regionach Ziemi wpływało szczególnie zjawisko El Nino, ale to się zmieni w kolejnych miesiącach, bo rozpoczyna się La Nina, która jest jego przeciwieństwem. Przyniesie potężne anomalie pogodowe odczuwalne przez ludzi w wielu regionach. Obecnie obserwujemy proces przechodzenia warunków neutralnych ENSO do fazy ujemnej na wschodniej tropikalnej części Pacyfiku.

La Nina zastąpi El Nino na Oceanie Spokojnym. Prognozowana anomalia temperatury powierzchni mórz i oceanów na Ziemi, 22 czerwca 2024

La Nina zastąpi El Nino czerwiec 2024 najnowsze prognozy

Najnowsze pomiary satelitarne, a także bezpośrednie z boi znajdujących się na powierzchni morza wskazują wyraźnie, że El Nino już ustąpiło i od kilku tygodni procesy atmosferyczne nad wschodnim Pacyfikiem idą w kierunku rozwoju La Nina. Jest to sytuacja, gdy wody powierzchniowe na wschodniej tropikalnej części Oceanu Spokojnego są wyraźnie poniżej normy, a na zachodzie w pobliżu Azji znacznie powyżej. Sytuacja w tym kierunku zaczęła się zmieniać w maju i jest kontynuowana w czerwcu.

Przechodzenie zjawiska El Nino do La Nina w okresie do czerwca 2024 na wschodnim tropikalnym Pacyfiku

La Nina nadchodzi w miejsce El Nino, będą potężne anomalie pogodowe na Ziemi do końca 2024 roku

Obecne zjawisko La Nina nie jest jeszcze ekstremalne, a dopiero rozpoczyna się jego wzmacnianie. Najnowsze prognozy NOAA wskazują, że między lipcem i wrześniem jego utrzymanie i rozwój jest prawdopodobne powyżej 65 procent, a główna faza rozwoju przypadnie na okres między listopadem i styczniem. Prawdopodobieństwo wynosi w tym okresie już powyżej 85 procent. Przez te wszystkie miesiące będziemy obserwować, jak warunki neutralne będą ustępować do fazy ujemnej, od wschodniego równikowego Pacyfiku w kierunku centrum. Z kolei na zachodzie tropikalnych regionów oceanu temperatury będą powyżej normy.

Prognozowana anomalia temperatury powierzchni morza w rejonie wschodniego Pacyfiku za okres do 29 czerwca 2024

Najnowsza prognoza La Nina, zastąpi El Nino rok 2024

Różnice w temperaturze wody na powierzchni morza w tej części naszej planety, to nie jedyne wskazówki świadczące o panowaniu La Nina. Podczas tego zjawiska zmienia się także charakterystyka wiatrów pasatowych wiejących ze wschodu. Wiatr ten spiętrza o kilkadziesiąt cm poziom wody w zachodnim Pacyfiku, gdzie dodatkowo transportuje bardzo wilgotne masy powietrza. Z uwagi na to, że w tej części globu utrzymuje się wysoka temperatura powierzchni oceanu, stwarza dogodne warunki do powstawania burz, a następnie cyklonów tropikalnych i tajfunów. Eksperci z NOAA prognozują największy rozwój La Nina na półkuli północnej w okresie między listopadem i styczniem. To właśnie w tym czasie będzie największe ryzyko supertajfunów.

Zobacz też: Nawalny deszcz zaleje drogi i domy. Spadnie 130 litrów wody. Będą oberwania chmury i powodzie błyskawiczne

Prognoza prawdopodobieństwa rozwoju La Nina do stycznia 2025

La Nina zastąpi El Nino, prognoza do stycznia 2025

W omawianym okresie La Nina wpłynie globalnie na warunki pogodowe niosąc potężne anomalie. Z wieloletnich obserwacji wynika, że przyczynia się do występowania znacznie większych niż zwykle opadów monsunowych deszczu w Indii, ponadto pada częściej w Indonezji, w południowo zachodniej Afryce oraz w Australii, gdzie zmniejsza się ryzyko pożarowe w tym kraju. Ma również wpływ na umiejscowienie prądu strumieniowego nad Kanadą i USA, a przez to na tym obszarze powoduje chłodniejsze niż zwykle zimy. Oddziałuje również na huragany na Atlantyku, gdyż w czasie jego panowania sezon cyklonów jest bardziej aktywny. Wpływ La Nina na warunki pogodowe w Europie, w tym w Polsce nie jest jednak potwierdzony przez wieloletnie badania. Do tej pory nie doszukano się cyklicznych zmian, które można by mu przypisać.

Polecamy: Spadł grad wielkości 10 cm. Burze superkomórkowe uderzyły w rejonie Polski

Źródło: DobraPogoda24.pl, NOAA


Komentarze
LEL

Na Europę nie ma to wpływu. Bynajmniej. Zauważyłem, że wpływ tych zjawisk ma w Europie skutek odwrotny. El Nino powoduje obniżenie średnich temperatur, a El Nina wzrost.

23 czerwiec 2024 - 12:37
Odpowiedz