| |
Zagrożenie!
Koszmarna ulewa i powódź błyskawiczna na zachodzie. Autobus wpadł do rzeki. Burze niosą oberwania chmury

Koszmarna ulewa i powódź błyskawiczna na zachodzie. Autobus wpadł do rzeki. Burze niosą oberwania chmury

Wkroczyliśmy w okres dynamicznej i koszmarnej pogody na zachodzie Europy związanej z oddziaływaniem aktywnych cyklonów atlantyckich. Niosą one ulewy i burze w wielu regionach powodując zalania, ale także powodzie błyskawiczne. Trudna sytuacja panuje we Francji, gdzie miejscami doszło do oberwania chmury. Nadmierne opady spowodowały wezbranie rzek i strumieni, zwłaszcza w departamencie Alpy Nadmorskie. Z powodu ryzyka powodzi zamknięto wszystkie szkoły i uniwersytety. Jedna z rzek porwała autobus.

Koszmarne ulewy we Francji. Skutki powodzi błyskawicznej w miejscowości Saint-Martin-Vesubie, 20 października 2023. Foto: FB Didier Corniglion

Koszmarne ulewy i powódź we Francji, autobus wpadł do rzeki w miejscowości aint-Martin-Vesubie październik 2023

Nad Europę w tym tygodniu dodarł cyklon Babet, który przyniósł potężne ulewy w Portugalii, miejscami w Hiszpanii, a później także w Irlandii i Szkocji. Obecnie ulewy powoduje następny cyklon atlantycki niosący imię Wolfgang. Jego skutki są odczuwalne w wielu regionach Europy, w tym także w Polsce, bo występujące opady deszczu, wichury i pierwsze opady śniegu na nizinach wraz z postępującym ociepleniem w naszym kraju, to właśnie jego wpływ.

Prognozowany obszar oddziaływania pola niżowego w Europie w nocy na 21 października 2023

Koszmarna pogoda w Europie, ulewy i powódź we Francji, październik 2023

Ulewne opady deszczu minionej doby nadciągnęły szczególnie nad południową Francję, gdzie wydano czerwony alert pogodowy wskazujący na ryzyko możliwych rozległych powodzi. Błyskawiczna powódź notowana jest szczególnie w miejscowości Saint-Martin-Vesubie w departamencie Alpy Nadmorskie.

Skutki powodzi błyskawicznej w południowej Francji, 20 października 2023

Ulewom towarzyszą także miejscami wichury oraz dość silne burze niosące oberwania chmury. Do zalań i podtopień dochodzi także w innych krajach, w tym we Włoszech oraz szczególnie w Szkocji. Takich zjawisk w najbliższych dniach w pasie zachodniej Europy będzie więcej, bo spodziewamy się przejścia kolejnych ulew i burz. Lokalne burze szczególnie 22 października zanotujemy również w Polsce o czym szerzej będziemy informować w stosowanej prognozie konwekcyjnej.

Ulewy i burze w zachodniej Europy. Zanotowane burze minionej doby do godziny 15:35, 20 października 2023

Ulewy i burze w Europie, powódź błyskawiczna i oberwanie chmury we Francji, październik 2023

Niesamowite wrażenie robi nagranie powodzi błyskawicznej we Francji, gdy w pewnym momencie do rzeki wpada autobus wcześniej zaparkowany w jej pobliżu. Z powodu ulewy wzrósł poziom wody, który nasilił jej nurt. Doszło do oberwania brzegu, a w konsekwencji do nietypowego zdarzenia. Na szczęście nie ma informacji o pasażerach w środku w chwili tego zdarzenia.

Powódź we Francji. Autobus wpada do rzeki w departamencie Alpy Nadmorskie, 20 października 2023

Obszar rozległego pola niżowego w Europie utrzyma się w kolejnych dniach. Z tego powodu należy się liczyć z kolejnymi ulewnymi opadami deszczu, a nawet miejscami z powrotem burz. Najwięcej deszczu jest prognozowane, od rejonu Wysp Brytyjskich przez Francję, Portugalię, lokalnie Hiszpanię po północne Włochy i Kraje Alpejskie, gdzie miejscami spadnie również śnieg po zachodnie Bałkany, zwłaszcza w Chorwacji.

Ulewy będą powodować miejscami powodzie w Europie. Prognozowane sumy opadów do 24 października 2023

Ulewy i powodzie w Europie, prognoza sumy opadów do 24 października 2023

Najbliższej doby ryzyko burz z ulewami jest prognozowane szczególnie w południowej Francji oraz w rejonie Włoch, gdzie obowiązuje pierwszy i drugi stopień alertu pogodowego.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 21 października 2023

Prognoza burz dla Europy do 21 października 2023

Spodziewamy się także powrotu burz do Polski szczególnie w najbliższą niedziele 22.10. Trzymamy rękę na pulsie, w stosownym czasie przedstawimy najnowszą prognozę burz dla naszego kraju.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!