| |
Zagrożenie!
Powódź zalewa drogi, domy i samochody. Ludzie po pas w wodzie. Cyklon Babet dotarł do Europy

Powódź zalewa drogi, domy i samochody. Ludzie po pas w wodzie. Cyklon Babet dotarł do Europy

Do zachodniej Europy znad Atlantyku dotarł aktywny cyklon Babet, który przynosi potężne ulewy, burze i wichury. W rejonie oddziaływania frontu w krótkim czasie spada mnóstwo wody, która zalewa drogi, domy i samochody. Trudna sytuacja panuje szczególnie w zabetonowanych miastach, gdzie dochodzi do szybkiej akumulacji opadów. Powódź w Irlandii dotknęła wiele miejscowości, w tym Killeagh, Youghal, Rosscarbery, Glandore, Midleton i Glandore. Ludzie po pas w wodzie próbują przejść ulice.

Potężne ulewy przynosi cyklon Babet. Skutki powodzi w Irlandii w Midleton, 18 października 2023. Foto: FB Hello East Cork

Cyklon Babet przynosi powódź w Irlandii październik 2023, woda zalewa drogi, domy i samochody

Strefa opadów związana z wypełniającym się cyklonem w rejonie Wysp Brytyjskich jest bardzo rozległa nad Europą bo na froncie opady pojawią się, od rejonu Hiszpanii i Portugalii przez Niemcy, Wyspy Brytyjskie po Polskę w ciągu najbliższej doby. Mało tego, w miejsce obecnego cyklonu wejdzie Aline i przyniesie kolejne ulewy, miejscami z burzami. Zagrożenie oberwaniem chmury obejmie znacznie większy obszar kontynentu w ciągu najbliższych dwóch dni.

Ulewy z ryzykiem powodzi w Europie. Prognozowane sumy opadów do 21 października 2023

Ulewy w Europie, powódź w Irlandii październik 2023, woda zalała miejscowości Killeagh, Youghal, Rosscarbery, Glandore, Midleton i Glandore

Trudna sytuacja minionej doby panowała szczególnie w Irlandii, gdzie w wyniku ogromnych opadów deszczu doszło do powodzi, zwłaszcza w hrabstwie Cork na południu kraju. Wiele dróg zostało zalanych i stały się nieprzejezdne. W samym mieście Midleton co najmniej 100 budynków znalazło się w wodzie. Ludzie miejscami porzucali samochody i pieszo przez wodę próbowali się dostać w suche niezalane miejsca. W ciągu doby potrafiła spaść nawet miesięczna norma opadów. Woda zaczyna obecnie opadać i odkrywane są spore szkody.

Skutki powodzi w Irlandii. Zalane Midleton, 18 października 2023

Jesienna powódź w Irlandii szczególnie dotknęła rejon miejscowości w Midleton, Killeagh, Youghal oraz okolic, gdzie z powodu zalania ucierpiało wiele gospodarstw domowych, ale także firm i budynków oraz obiektów użyteczności publicznej. Nietypowa sytuacja miała miejsce na jednej z dróg w Midleton, gdy pewien mieszkaniec chciał się wydostać z zalanego obszaru za pomocą kajaka. Jak widać na nagraniu, musiał użyć sporo siły do pokonania nurtu wody.

Powódź w Irlandii. Skutki zalania dróg w Midleton, 18 października 2023

Lokalni decydenci wezwali do utworzenia funduszu pomocy humanitarnej dla osób dotkniętych skutkami tej pogodowej katastrofy. Co ciekawe, cyklon Babet nazywany przez tamtejsze służby meteorologiczne również burzą lub sztormem, to już drugi oficjalnie dodatkowo nazwany żywioł, który w tym sezonie jesiennym uderzył w rejon Wysp Brytyjskich. Na tym nie koniec bo na zachodzie i północnym zachodzie Europy znajdzie się kolejny cyklon, tym razem nazwany Aline już widoczny na mapie synoptycznej. Również w tym przypadku wystąpią miejscami ulewy, burze i wichury. Jego front wpłynie także na warunki pogodowe w Polsce, bo między 20-21 października przyniesie ulewy na froncie przesuwające się na północ kraju, ponadto wichury i wtargnięcie ocieplenia z południa.

Prognozowany obszar niżowy w Europie w rejonie Wysp Brytyjskich wraz z zasięgiem jego oddziaływania na którym miejscami pojawią się ulewy, wichury i burze, noc na 21 października 2023

Ulewy i burze, powódź w Irlandii, zalane drogi i domy październik 2023

Na uwagę zasługują również burze, które miejscami w Europie nadal będą się pojawiać. Generują one nie tylko ulewy z silnym wiatrem, ale lokalnie także opady niewielkiego gradu. Najbliższej doby burzowo miejscami ma być szczególnie między Włochami i południowo wschodnią Francją po południe Portugalii.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 20 października 2023

Prognoza burz dla Europy 20 października 2023

W rozległym omawianym obszarze niżowym nad Europą sięgającym także Polski, w kolejnych dniach będą się rozwijać również mniejsze niże wtórne niosące kolejne opady deszczu, a nawet burze. Niektóre z nich ze strefami frontowymi przejdą nad naszym krajem. O tych opadach będziemy informować więcej w bieżących prognozach pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!