| |
Zagrożenie!
Luty pierwszym miesiącem od ponad roku z temperaturą poniżej normy

Luty pierwszym miesiącem od ponad roku z temperaturą poniżej normy

Prognozy sezonowe w ostatnich miesiącach wypadały dość dobrze. Po wielu miesiącach zdarzyła się jednak prognoza nietrafiona, aczkolwiek nie możemy mówić o spektakularnej wpadce.

Przypomnijmy, amerykańska prognoza CFS/NCEP zapowiadała miesiąc w pobliżu normy z anomalią temperatury na poziomie -0.5/+0.5 st. C. Ta zapowiedź przez większą część miesiąca sprawdzała się bez zarzutu. Sytuację zmieniła jednak bardzo chłodna 3 dekada miesiąca, gdy zdarzały się dni z temperaturą o 12/10 st. C. poniżej normy! Ostatecznie luty zapisał się jako miesiąc chłodny z temperaturą w skali kraju o 2.4 st. C. poniżej normy.

Anomalia temperatury luty 2018

Prognoza amerykańska w ostatecznym rozrachunku była więc nietrafiona. Co ciekawe, zdecydowanie lepiej wypadła europejska prognoza ECMWF. Nie sprawdzaliśmy jej wówczas, a jak się okazało było warto. Prognoza zakładała ujemną anomalię na poziomie -2/-1 st. C., czyli była zdecydowanie bliższa ostatecznego bilansu klimatycznego.

Prognoza sezonowa ECMWF

Poprzednim miesiącem z temperaturą poniżej normy w skali całego kraju był styczeń 2017 roku. Wówczas temperatura na ogół o 3/1 st. C. była niższa od normy z lat 1971-2000.

Anomalia temperatury styczeń 2017

Wkrótce przedstawimy prognozę sezonową na marzec 2018.

Dane: meteomodel, ECMWF, IMGW


Komentarze
Lucas wawa

Ze swojej strony dodam, że – tak jak przypuszczałem ponad tydzień temu – luty’2018 obniży średnią dla całej zimy (meteorologicznej) z poziomu bliskiego +3K (na przełomie stycznia i lutego) do poz. nieco ponad +1K. A gdyby cała ta fala mrozu zmieściła się w lutym (czyli nastąpiła ok. 5 dni wcześniej) to anomalia całej zimy byłaby niewiele ponad zero (może ok. +0,5K). To dobrze pokazuje jak ambiwalentne może być czasami – zwłaszcza o tej porze roku – przypisywanie jednej etykietki całej porze roku. Sezon 2011/12 był pod tym względem jeszcze bardziej wyjątkowy. >> A tymczasem 4 pierwsze dni marca przyniosą średnią anomalię ok. -8K (bo dzisiaj będzie pewnie ok. -12/-13K), co już na starcie – pomimo GW – stanowi duże “obciążenie w dół” dla rozpoczynającego się pierwszego miesiąca meteor. wiosny.

01 marzec 2018 - 13:57
Odpowiedz