Upał wycofał się na południe Europy. Kiedy do Polski powrócą wyższe temperatury?
Po rekordowo ciepłym czerwcu nastała chłodna pierwsza dekada lipca, szczególnie w północnej połowie kraju, gdzie notujemy kilkustopniową ujemną anomalie temperatury. Urlopowicze spędzający ten czas, zwłaszcza nad morzem czują się zawiedzeni. Niewiele lepiej jest w innych regionach kraju, w których dość silny wiatr skutecznie obniża temperaturę odczuwalną. Nasuwa się więc pytanie, kiedy do Polski powrócą wyższe temperatury sprzyjające odpoczynkowi nad wodą?
Trajektoria wsteczna napływającej masy powietrza do Polski. 9 lipca 2019 roku
W minionych dniach, niż z frontem polarnym znajdujący się obecnie nad Rosją, ściągnął do Polski z północy chłodną masę powietrza. Upalne powietrza w tym czasie przesunęło się nad południowe dzielnice Europy.
Notowana temperatura o godz. 14:00, 9 lipca 2019 roku. Mapa: Infoclimat
Dziś 09.07 temperaturę osiągająca lub przekraczającą 30 st. C. notujemy m.in. w Grecji, Bułgarii, we Włoszech i Hiszpanii. Na przeważającym obszarze Starego Kontynentu jest znacznie chłodniej. Z kolei w Polsce najchłodniej jest wysoko w górach oraz nad morzem.
Prognozowana adwekcja masy powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (ok. 1,5 km), od 9, do 19 lipca br.
Nasze prognozy nie ulegają radykalnej zmianie. Zgodnie z zapowiedzią długoterminową, znacznego ocieplenia oczekujemy w przyszłym tygodniu w pobliżu początku 3 dekady lipca (+/- 1-2 dni). Do tego czasu nadal temperatura na ogół będzie poniżej lub w pobliżu normy, ale ze stopniowym wzrostem temperatury, postępującym od zachodu kraju.
Przykładowe wiązki ensembles z prognozą temperatury dla Rzeszowa
Jeśli nic się nie zmieni, to około 18-20 (+/- 1-2 dni) lipca ponownie będziemy notować w kraju temperatury w pobliżu 30 st. C. Czas pokaże, czy faktycznie prognoza okaże się trafiona.