| |
Zagrożenie!
Upał wycofał się na południe Europy. Kiedy do Polski powrócą wyższe temperatury?

Upał wycofał się na południe Europy. Kiedy do Polski powrócą wyższe temperatury?

Po rekordowo ciepłym czerwcu nastała chłodna pierwsza dekada lipca, szczególnie w północnej połowie kraju, gdzie notujemy kilkustopniową ujemną anomalie temperatury. Urlopowicze spędzający ten czas, zwłaszcza nad morzem czują się zawiedzeni. Niewiele lepiej jest w innych regionach kraju, w których dość silny wiatr skutecznie obniża temperaturę odczuwalną. Nasuwa się więc pytanie, kiedy do Polski powrócą wyższe temperatury sprzyjające odpoczynkowi nad wodą?

Trajektoria wsteczna napływającej masy powietrza do Polski. 9 lipca 2019 roku

Trajektoria wsteczna masy powietrza ochłodzenie lipiec

W minionych dniach, niż z frontem polarnym znajdujący się obecnie nad Rosją, ściągnął do Polski z północy chłodną masę powietrza. Upalne powietrza w tym czasie przesunęło się nad południowe dzielnice Europy.

Notowana temperatura o godz. 14:00, 9 lipca 2019 roku. Mapa: Infoclimat

Prognoza powrót upałów lipiec

Dziś 09.07 temperaturę osiągająca lub przekraczającą 30 st. C. notujemy m.in. w Grecji, Bułgarii, we Włoszech i Hiszpanii. Na przeważającym obszarze Starego Kontynentu jest znacznie chłodniej. Z kolei w Polsce najchłodniej jest wysoko w górach oraz nad morzem. 

Prognozowana adwekcja masy powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (ok. 1,5 km), od 9, do 19 lipca br.Prognoza powrót upałów lipiec 2019

Nasze prognozy nie ulegają radykalnej zmianie. Zgodnie z zapowiedzią długoterminową, znacznego ocieplenia oczekujemy w przyszłym tygodniu w pobliżu początku 3 dekady lipca (+/- 1-2 dni). Do tego czasu nadal temperatura na ogół będzie poniżej lub w pobliżu normy, ale ze stopniowym wzrostem temperatury, postępującym od zachodu kraju.

Przykładowe wiązki ensembles z prognozą temperatury dla Rzeszowa

Prognoza długoterminowa lipiec 2019

Jeśli nic się nie zmieni, to około 18-20 (+/- 1-2 dni) lipca ponownie będziemy notować w kraju temperatury w pobliżu 30 st. C. Czas pokaże, czy faktycznie prognoza okaże się trafiona.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!