
Jest pogoda na cały marzec. Spadnie jeszcze śnieg i chwyci mróz? Prognozy nie mają wątpliwości
Rozpoczęła się meteorologiczna wiosna, która w tym tygodniu w Polsce przyniesie pierwszą poważną falę ocieplenia, ale czy długo się utrzyma? Najnowsza pogoda na cały marzec wskazuje na wyraźną dodatnią anomalię temperatury, ale nie oznacza to, że zupełnie unikniemy dni bez mrozu, a nawet incydentów ze śniegiem. Mimo to, trend prognozy sezonowej jest optymistyczny dla osób, które już mają dość chłodów.
Prognozowana anomalia temperatury w Europie i Polsce do 10 marca 2025
Z powodu rozbudowy wyżu w rejonie centrum Europy oraz w wyniku podchodzenia niżów na południowym zachodzie kontynentu, w kolejnych dniach do końca pierwszej dekady marca czeka nas silne ocieplenie. Temperatury w wielu regionach Polski sięgną nawet 14-20 st. C., z najwyższymi wartościami szczególnie na południu. Będzie to okres również przeważnie dość pogodny i bez opadów. O silnym mrozie i opadach śniegu w tym czasie z nawrotem zimy możemy zapomnieć.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 17 marca 2025
Sytuacja po okresie bardzo stabilnych warunków atmosferycznych z silnym ociepleniem, zacznie się zmieniać w rejonie środkowej Europy i Polski w trakcie drugiej dekady marca. Wówczas wyż zapewniający nam pogodną aurę osłabnie i odsunie się na wschodnie krańce kontynentu. W tym czasie od zachodu nastąpi przełamanie pola podwyższonego ciśnienia i zaczną podchodzić okresami strefy frontowe z niżami. W rejonie ich oddziaływania, głównie po 10 marca oraz okresami w kolejnych dniach miejscami pojawią się przelotne opady deszczu, a gdzieniegdzie przy wymianie mas powietrza mogą się zdarzyć nawet przelotne opady śniegu, czy deszczu ze śniegiem. Pojawi się okres nieco chłodniejszy, nawet z niewielkim i bardziej powszechnym mrozem w rejonie nocnych rozpogodzeń i przejaśnień szczególnie przy gruncie, ale nic nie wskazuje, aby to ochłodzenie było długotrwałe.
Prognozowana temperatura w Polsce na przykładzie Łodzi do 20 marca 2025
Z prognoz zarówno modelu GFS, jak również ECMWF wyraźnie wynika, że owszem, w trakcie drugiej dekady marca pojawią się w Polsce miejscami i okresami opady, ale raczej przeważnie nadal umiarkowane i słabe, ponadto temperatury spadną, ale będą charakterystyczne dla przedwiośnia, gdyż często będziemy notować w wielu regionach w ciągu dnia nawet 5-15 st. C. W takich warunkach nawet, jak miejscami przy przechodzeniu frontu zdarzy się przelotny śnieg i deszcz ze śniegiem, to nawrotu zimy z tego nie będzie, z wyjątkiem miejscami rejonów podgórskich i górskich, gdzie może wzrosnąć przejściowo pokrywa śnieżna. Noce miejscami przyniosą czasami niewielki mróz, ale średnia dobowa temperatura i tak na ogół utrzyma się powyżej normy.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 31 marca 2025
Również w ostatniej dekadzie marca nie widać obecnie w prognozach dramatycznego ochłodzenia, które mogłoby przynieść trwalszy okres z częstym mrozem i śniegiem w Polsce. Temperatury będą na tyle wysokie aby utrzymać średnią temperaturę w ujęciu całego marca wyraźnie powyżej normy. Przed nami więc bardzo pogodna i ciepła pierwsza dekada marca, następnie w drugiej i trzeciej pojawią się okresami dni z przelotnymi opadami deszczu, a nawet przejściowo ze śniegiem i deszczu ze śniegiem, ale wystąpią także okresy cieplejsze z ponownym wpływem wyżu. Dni z wyraźnym ochłodzeniem z mrozem i śniegiem będzie niewiele, ponadto będą mieć ograniczony zasięg. Coraz częściej będziemy odczuwać termiczne przedwiośnie, ponadto zdarzą się również dni charakterystyczne dla wiosny. Słabnący wir polarny, raczej w tym miesiącu nie powinien przynieść trwalszego nawrotu zimy w naszej części Europy, z wyjątkiem krótkich epizodów.
Zobacz: Osiądzie ogromny antycyklon. Zaklinuje śnieżyce i ulewy. Wiemy, co dalej z zimą i wiosną
Źródło: DobraPogoda24.pl