| |
Zagrożenie!
Jest nowa pogoda na marzec. Spadnie śnieg i chwyci mróz, czy wczesna wiosna? Wiemy, co dalej z zimą

Jest nowa pogoda na marzec. Spadnie śnieg i chwyci mróz, czy wczesna wiosna? Wiemy, co dalej z zimą

Zbliżamy się do końca łagodnej meteorologicznej zimy bo już za tydzień rozpocznie się jej wiosenne wydanie. Pytacie, czy aktualna pogoda na marzec przewiduje śnieg i mróz, a może będzie wczesna wiosna? Prognozy sezonowe są wyjątkowo stabilne i wskazują jasny trend, który ucieszy miłośników przyjemnych temperatur, ale nie we wszystkim aura będzie korzystna.

Prognozowana najnowsza anomalia temperatury w Polsce i Europie w marcu 2025

Nowa pogoda na marzec 2025, spadnie śnieg i chwyci mróz, czy wczesna wiosna w Polsce i Europie

Wszystko na to wskazuje, że po lutym, który ostatecznie zapisze się w Polsce w normie termicznej lub miejscami nieco poniżej, nadchodzący marzec będzie miesiącem z wyraźną dodatnią anomalią temperatury. Nowe prognozy sezonowe zarówno amerykańskiego modelu CFSv2, jak również europejskiego ECMWF wyliczają średnią temperaturę w naszym kraju o około 1,5-3 st. C. powyżej normy. Prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest wskazywane na poziomie ponad 70-90 procent, co oznacza, że jest niemal pewne.

Prognozowana anomalia temperatury za okres tygodnia do 10 marca 2025

Nowa pogoda na marzec 2025, anomalia temperatury w Polsce i Europie do 10 marca 2025

Przejrzeliśmy prognozy temperatur na wszystkie nadchodzące tygodnie marca i żaden nie widnieje obecnie ze średnią poniżej normy klimatycznej. Możemy więc oczekiwać, że pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny zapisze się jako ciepły. Potencjalne okresy wyraźnie chłodniejsze będą jedynie krótkimi epizodami, choć od nawrotów niewielkiego mrozu w nocy przy rozpogodzeniach jeszcze dość długo nie uwolnimy się w całym kraju, zwłaszcza w przypadku wpływu wyżu z rozpogodzeniami. Temperatura będzie jednak już często przez wiele dni marca charakterystyczna dla przedwiośnia, gdyż średnia dobowa osiągnie 5-10 st. C., ponadto odnotujemy również dni ze średnią powyżej 10 st. C., co jest charakterystyczne dla termicznej wiosny. Wartości maksymalne temperatur w Polsce przez znaczną część w zależności od regionu będą się wahać lub przekraczać poziom między 8-15 st. C. W okresach wyraźnie cieplejszych przy adwekcji łagodnych mas powietrza z południa i południowego zachodu przy wspomaganiu wiatru fenowego będzie miejscami jeszcze cieplej.

Prognozowana anomalia temperatury za okres tygodnia do 17 marca 2025

Nowa pogoda na marzec 2025, anomalia temperatury do 17 marca 2025, co dalej z zimą, czy będzie wczesna wiosna

Oczekujemy, że w marcu pierwszy raz w tym sezonie, temperatura miejscami w Polsce osiągnie lub przekroczy 20 st. C. Oczywiście takie ocieplenie nie wyklucza również pojawienia się nielicznych znacznie chłodniejszych dni, miejscami z nawrotem przelotnych opadów śniegu i krupy śnieżnej, ale będą to, co najwyżej kilkudniowe incydenty. Zdecydowana większość marca nie będzie jednak przypominać zimy, a coraz częściej będziemy mówić o stopniowo wchodzącej wiośnie. Ewentualna zmiana prognozy może się pojawić w przypadku szybszego i bardziej gwałtownego słabnięcia i rozpadu wiru polarnego, ale jego główne zaburzenie wystąpiło w minionych tygodniach, stąd pojawił się silniejszy mróz w naszej części globu na półkuli północnej. W marcu wir stratosferyczny ma wyraźnie słabnąć, ale dość spokojnie i systematycznie, co nie powinno się przełożyć na znaczne zaburzenie sprzężonego z nim wiru troposferycznego, czyli prądu strumieniowego.

Sprawdź: Nadciągną gwałtowne wichury. Wiatr sięgnie 135 km/h. Uderzy cyklon i prąd strumieniowy

Prognozowana anomalia ciśnienia w marcu 2025

Anomalia ciśnienie w marcu 2025, co dalej z zimą, czy będzie wczesna wiosna

Z prognoz układu barycznego wynika, że Polska w marcu będzie się znajdować w obszarze pomiędzy wpływem wyżu i czasami podchodzącymi niżami ze strefami frontowymi, głównie z zachodu. W ujęciu całego miesiąca ma jednak przeważyć wpływ pola podwyższonego ciśnienia, co oznacza, że opadów nadal nie będzie wiele, ale powinno nieco częściej popadać niż w lutym. Nie będą to jednak opady, które w znaczący sposób zmienią wilgotność gleby w Polsce. Możliwe, że marzec zapisze się jako miesiąc suchy lub w normie. Początek wiosny będzie więc na ogół ekstremalnie suchy, a to oznacza, że mimo już wyższych temperatur, rośliny, drzewa i krzewy będą mieć problem aby wystartować z wyraźną wegetacją.

Zobacz: Będą potężne śnieżyce z mrozem. Spadnie ponad 55 cm śniegu. Atak zimy sięgnie na wschód

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!