Jesienne wichury przyniesie rozległy cyklon. Wiatr przekroczy 135 km/h. W tych dniach żywioł będzie silny
Aktywna cyrkulacja strefowa do końca września przyniesie w Europie kolejne silne wichury. Wiatr miejscami osiągnie lub przekroczy 135 km/h. Żywioł przejściowo odczujemy również w Polsce w kilku regionach. Utrzymaniu ryzyka silnego wiatru będzie sprzyjała obecność prądu strumieniowego, w którego osi rozwinie się nowy obszerny cyklon już wskazywany w prognozach synoptycznych.
Prognozowany zasięg wichury w rejonie zachodniej i częściowo środkowej Europy, 27 września 2024
Wieloośrodkowy cyklon z niżami wtórnymi już w wielu regionach zachodniej, a także częściowo środkowej Europy, w tym w Polsce przynosi wichury, miejscami powodujące szkody. Najsilniej wieje w górach, miejscami wiatr przekroczył 140 km/h, zwłaszcza w Tatrach i Alpach. W ciągu kolejnej doby wichury spodziewamy się miejscami szczególnie w rejonie Francji, Holandii, Belgii, Niemiec, po Morze Północne, południowy i centralny Bałtyk oraz północne regiony Polski. Wiatr w wymienionych regionach osiągnie okresami w porywach do 60-100 km/h.
Prognozowany zasięg wichury w rejonie zachodniej i środkowej Europy, 28 września 2024
Dzień później w sobotę, wypełniający się cyklon przyniesie wichury między Morzem Północnym oraz południowym Bałtykiem, sięgając także północnych regionów Polski. Wiatr w porywach osiągnie do około 60-110 km/h, z tym, że najsilniej powieje na południe od centrum wiru niżowego w rejonie południowego i południowego Bałtyku, gdzie będzie panował sztorm. Naszą uwagę przykuwa jednak kolejny znacznie bardziej obszerny cyklon prognozowany w rejonie zachodniej i północno zachodniej Europy pod koniec września. Powstanie on nad Atlantykiem w osi prądu strumieniowego, gdzie szybko się pogłębi i nabierze wilgoci. Najnowsze prognozy jego trajektorii wskazują, że wiatr w pobliżu centrum nad otwartymi wodami Atlantyku w pobliżu Wysp Brytyjskich osiągnie około 135 km/h.
Prognozowany rozległy cyklon nasuwający się z wichurami w rejon zachodniej Europy, 29 września 2024
Rozległy cyklon znad Atlantyku w rejon szczególnie Irlandii, Walii i Anglii po zachodnie dzielnice środkowej Francji uderzy między 29-30 września. Żywioł wichury przyniesie także na Kanale La Manche, Morzu Północnym, lokalnie w Szkocji, zwłaszcza w regionach podgórskich po miejscami Kraje Beneluksu i południową Skandynawię, w tym częściowo południową Norwegię i Danię do początku października. Jego przejściu będą towarzyszyć nie tylko wichury, ale również miejscami ulewy w zachodniej i północno zachodniej Europie, lokalnie z burzami. Z uwagi na dynamiczne zjawiska atmosferyczne, trzeba się liczyć z utrudnienia w pracy niektórych portów lotniczych i morskich. Część lotów i kursów żeglugi może zostać przełożonych, odwołanych lub opóźnionych.
Sprawdź: Silny mróz w prognozach. Temperatura sięgnie -6 stopni w Polsce
Prognozowany zasięg wichury i porywów wiatru między zachodnią i środkową Europą według modelu GFS, jaki będzie możliwy do końca września 2024
Przechodzący omawiany cyklon wpłynie również na warunki pogodowe w Polsce bo jego strefa frontowa przyniesie miejscami opady deszczu między 1-2 października, ponadto okresami nasili się wiatr szczególnie na północy i zachodzie kraju, ale raczej poniżej progu ostrzeżenia meteorologicznego, z wyjątkiem miejscami rejonów podgórskich i górskich, gdzie powieje znacznie silniej, zwłaszcza w Sudetach.
Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wyż ustąpi i przejdą wichury
Źródło: DobraPogoda24.pl
Ten artykuł pomógł nam zrozumieć co się może wydarzyć w północnej Polsce.