| |
Zagrożenie!
Inwersja i duży mróz w Polsce. Temperatura spadła poniżej -23 stopni. Nadchodzi zmiana pogody

Inwersja i duży mróz w Polsce. Temperatura spadła poniżej -23 stopni. Nadchodzi zmiana pogody

Za nami ostatnia noc tej fali chłodu z powszechnym mrozem dwucyfrowym w Polsce. Temperatura w wielu regionach przy uwzględnieniu również temperatury przy gruncie spadła poniżej -23/-10 st. C. Nad krajem występuje również inwersja, czyli sytuacja, gdy temperatura zamiast spadać, to rosła wraz z wysokością. Sprawdźmy, jakie temperatury zanotowano i gdzie mróz był największy. 

Liczne rozpogodzenia nad Polską widoczne na zdjęciu satelitarnym o godzinie 09:15, 9 lutego 2023

Inwersja i silny mróz w Polsce, temperatura spadła poniżej -23 st. C., gdzie był największy mróz 9 lutego 2023

Polska pozostaje obecnie jeszcze pod wpływem wyżu Elżbieta, jednak centrum układu przesuwa się nad Rumunię. Ciśnienie spada, co świadczy o nadchodzących zmianach w pogodzie, jakie pojawią się już w najbliższy weekend. Zanim do nich dojdzie, to pogodny obszar nad krajem umożliwia nam aktualnie sprawdzenie, gdzie występuje śnieg. Zdjęcie satelitarne ujawnia niewielką pokrywę śnieżną na nizinach, od Pomorza Gdańskiego przez centrum po Podkarpacie i Małopolskę. Więcej śniegu leży jedynie w rejonach podgórskich i górskich, od 15, do ponad 128 cm. Najwięcej śniegu nadal leży w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu zalega 174 cm, a w Dolinie Pięciu Stawów 161 cm.

Silny mróz przy gruncie zanotowany w Polsce minionej nocy 8/9 lutego 2023. Dane: IMGW-PIB

Inwersja, wyż i silny mróz w Polsce, pomiary temperatury 9 lutego 2023

Minionej nocy ponownie wystąpił w kraju silny dwucyfrowy mróz. Najniższe temperatury zanotowano na południu Małopolski i Podkarpacia, bo poniżej -20 st. C. i to na standardowej wysokości 2m. Silny mróz przy gruncie na poziomie -18/-12 st. c. był jednak powszechny również w innych regionach, bo od Kujaw przez centrum po dzielnice południowe i południowo wschodnie.

Mróz w Polsce zanotowany na wysokości 2m minionej nocy z 8/9 lutego 2023

Mróz dwucyfrowy w Polsce, gdzie były najniższe temperatury, raport pomiarów 9 lutego 2023

Największy mróz ponownie zanotowano na biegunie zimna Kotliny Orawsko Nowotarskiej na południu Małopolski. Temperatura na wysokości 2m spadła do -23,3 st. C. Był to więc mróz słabszy od tego notowanego we wtorek 07.02, gdy temperatura spadła do -28,5 st. C. Ponadto zanotowano -21,1 st. C. na stacji IMGW w miejscowości Stuposiany i Poronin, -21 st. C. w Ratułowie, -19,5 st. C. w Tyliczu i -19 st. C. w miejscowości Żubracze.

Mróz zelżeje w Polsce. Prognozowana temperatura, 10 lutego 2023 nad ranem

Mróz w Polsce będzie słabszy, prognoza temperatury 10 lutego 2023

Warto zauważyć również występowanie inwersji nad Polską. Przykładem są pomiary temperatury z Zakopanego. Przykładowo w stolicy Tatr o godzinie 06:00 notowano -14,4 st. C., a w tym czasie na Gubałówce było -9,4 st. C. Kolejne noce przyniosą mniejszy mróz, gdyż nadchodzi zmiana pogody związana z przejściem płytkiego niżu i jego strefy frontowej w najbliższą sobotę 11.02. Później w trakcie drugiej dekady lutego spodziewamy się napływu łagodniejszego i cieplejszego powietrza.

Prognozowana adwekcja powietrza do Polski i jego temperatura na wysokości 1,5 km, 13 lutego 2023

Mróz zelżeje i ustąpi w Polsce, napłynie cieplejsze powietrze, prognoza temperatury 13 lutego 2023

W przyszłym tygodniu łagodniejsze powietrze pojawi się w całym dolnym profilu troposfery. Nawet na wysokości 1,5 km zaczniemy notować nad wieloma regionami temperaturę dodatnią.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!