| |
Zagrożenie!
Fotowoltaika w Polsce bije rekordy. Dynamicznie rośnie liczba nowych instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika w Polsce bije rekordy. Dynamicznie rośnie liczba nowych instalacji fotowoltaicznych

Ostatnie lata w Polsce, to rozkwit i dynamiczny rozwój rynku fotowoltaicznego w Polsce. Sprzyjają temu korzystne uwarunkowania prawne, a także dofinansowanie z programu Mój Prąd. Po rekordowym poprzednim roku, wszystko na to wskazuje, że rok 2020, mimo spowolnienia gospodarczego wywołanego przez pandemię koronawirusa, pobije kolejny rekord liczby uruchomionych nowych instalacji. Świadczą o tym wyniki z programu Mój Prąd.

Budżet drugiej edycji programu Mój Prąd został wyczerpany

Zwiększony do 1,1 mld zł budżet programu został już wyczerpany, co oznacza, że wsparcie trafi aż do 220 tys. prosumentów, którzy już produkują energię elektryczną z instalacji PV.

- Z powodu wykorzystania podwyższonej alokacji w programie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW zamykają 7 grudnia br. nabór wniosków. Wnioski będzie można składać przez formularz zgłoszeniowy do 6 grudnia br. włącznie - czytamy na stronie ministerstwa klimatu i środowiska.

Fotowoltaika w Polsce bije rekordy, druga edycja programu Mój Prąd została wyczerpana

„Jesteśmy świadkami bezprecedensowych zmian zachodzących w energetyce. Przyczynił się do tego między innymi uruchomiony w 2019 roku program "Mój prąd" mający na celu wsparcie energetyki prosumenckiej” - powiedział podczas Kongresu Innowacji w Energetyce, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Z danych z końca września wynika, że w Polsce było ponad 350 tysięcy instalacji fotowoltaicznych.

Segment rynku fotowoltaicznego w Polsce, będzie się nadal dynamicznie rozwijał. Jest to już trend, którego nie można zahamować. Świadczą o tym inwestycje, w tym wejście w tę branże Roberta Lewandowskiego i Zygmunta Solorza.

"Jako państwo powinniśmy zmierzyć się z tym wyzwaniem i zapewnić możliwość dalszego rozwoju generacji źródeł rozproszonych" - podkreślił wiceminister. Chodzi między innymi o system magazynowania energii, zwiększenie elastyczności systemu elektroenergetycznego, dystrybucji energii, rozliczeń między operatorami systemu dystrybucji a prosumentami.W resorcie klimatu i środowiska na finiszu są działania związane z regulacją i legislacją w tym zakresie.

Organizatorem Kongresu Innowacji w Energetyce jest Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOS). Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Nowy Świat Energetyczny”.

Zachęcamy do inwestycji w energię pozyskiwaną ze Słońca, zwłaszcza, że wbrew pozorom warunki do produkcji energii elektrycznej w Polsce są dobre o czym świadczą dane nasłonecznienia. Inwestycja zwraca się już po 4-6 latach.

Anomalia przebiegu całkowitego promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi w 2020 roku. Dane: stacja SolarAOT w rejonie Strzyżowa na Podkarpaciu

Fotowoltaika, produkcja energi ze Słońca, nasłonecznienie dane meteorologiczne

DobraPogoda24, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, SolarAOT


Komentarze
Grzegorz

Bardzo dobra wiadomość, też się trochę do tego przyczyniłem, bo sam zamontowałem, dzięki ... panele na swoim dachu.

04 grudzień 2020 - 13:16
Odpowiedz