| |
Zagrożenie!

Były huragan Maria dotrze do Europy?

Kilka dni temu w jednym z artykułów (zobacz), wspominaliśmy, że żywioł związany z huraganem, jako ex-Maria może w październiku dotrzeć do Europy. Czy to oznacza, że mamy się czegoś obawiać?

Najnowsze prognozy podtrzymują trasę huraganu Maria zmierzającego w kierunku Starego Kontynentu. Wcześniej z siłą 5 kategorii w skali Saffira-Simpsona zdewastował m.in. Portoryko – terytorium zależne od USA.

Prognozowane trajektorie Marii, model ensemble GFS

Huragan Maria prognozy

Obecnie z siłą już tylko 1 kategorii przesuwa się na północ, w bezpiecznej odległości od wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Oczywiście nie mamy żadnego powodu, aby się martwić, bowiem Maria nigdy nie dotrze do Europy z intensywnością huraganu, ale sam fakt, ile przemierzy kilometrów wzbudza nasze zainteresowanie.

Dotychczasowa trasa i siła huraganu Maria

Historia huraganu Maria

Huragan Maria przesuwając się na północ, dostanie się nad obszar zimniejszej wody rozciągającej się wzdłuż wybrzeża Kanady, gdzie nadal będzie tracić energię i zostanie zdegradowany do burzy tropikalnej. Następnie prąd strumieniowy, skieruje Marię przez Atlantyk na północny-wschód, aż stanie się klasyczną depresją tropikalną, czyli z punktu widzenia meteorologii – zwykłym niżem, jakie znamy z naszych szerokości geograficznych.

Aktualne prognozy wskazują, że Maria nad Atlantykiem w pobliżu Europy, prawdopodobnie połączy się z byłym huraganem Lee, a później cały układ dotrze w rejon Wysp Brytyjskich.

Prognozowane położenie Marii (973 hPa) i Lee (994 hPa), 30 września - model ECMWF

Huragan Maria Europa ECMWF

Co będzie dalej? Wszystko zależy od ostatecznej trajektorii, ale nie zmienia to faktu, że w pewnej części Europy pojawią się opady i okresami silniejszy wiatr, zwłaszcza około 2-4 października.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!