Na Wall Street zaczęto handlować wodą! Zasoby wody pitnej stały się towarem, jak ropa i złoto
Zmiany klimatyczne, a w zasadzie trwający kryzys klimatyczny coraz częściej będzie powodował w różnych regionach Ziemi utrudnienia w dostępie do wody. To co wydawało się odległą przyszłością, staje się faktem. Na amerykańskiej giełdzie Wall Street z obawy przed niedoborami zaczęto handlować wodą jak towarem, takim jak złoto czy ropa. Transakcje umożliwiają rolnikom i gminom zabezpieczenie zakładów przed wzrostami cen wody, a także zapewnienie im dostępności do wody, zwłaszcza na zachodzie USA. Nowy program handlowy został ogłoszony we wrześniu, w odpowiedzi na fale upałów, susze i pożary w Ameryce Północnej.
Na giełdzie Wall Street zaczęto handlować wodą
Zwolennicy handlowania wodą na giełdzie twierdzą, że nowy rynek ustabilizuje niepewność związaną z cenami wody dla rolników i gmin, pomagając im w planowaniu budżetu. Inni eksperci przekonują, że traktowanie wody jako towaru zbywalnego, oddaje podstawowe prawo człowieka w ręce instytucji finansowych i inwestorów.
Handel wodą na Wall Street, to wynik postępującego i nasilającego się kryzysu klimatycznego
Pierwsze transakcje na giełdzie dotyczące wody przeprowadzono w tym tygodniu na Chicago Mercantile Exchange. Wartości operacji finansowych związanych z cenami wody w Kalifornii opiewała na 1,1 mld dolarów.
„ Susze, wzrost liczby ludności i zanieczyszczenie prawdopodobnie spowodują, że problemy z niedoborem wody i ceny będą gorącym tematem w nadchodzących latach. Z pewnością będziemy obserwować, jak rozwija się ten nowy sektor handlu wodą”- powiedział agencji Bloomberg - Deane Dray - dyrektor zarządzający i analityk RBC Capital Markets.
„To cyniczna próba stworzenia czegoś, co jest prawie jak kasyno bukmacherskie. Niektórzy ludzie będą zarabiać pieniądze na cierpieniu innych” - powiedział Basav Sen, dyrektor projektu sprawiedliwości klimatycznej w Institute for Policy Studies.
Handel wodą na amerykańskiej giełdzie
Przypomnijmy, mimo, że większość powierzchni Ziemi stanowią wody oceanów, to zasoby wody pitnej stanowią tylko 2,5% całej jej ilości na naszej planecie, co stanowiło około 35 mln m3.
Zasoby wody pitnej na Ziemi. Ilustracja: ZWiK Łódź
DobraPogoda24, Bloomberg