| |
Zagrożenie!
Na Wall Street zaczęto handlować wodą! Zasoby wody pitnej stały się towarem, jak ropa i złoto

Na Wall Street zaczęto handlować wodą! Zasoby wody pitnej stały się towarem, jak ropa i złoto

Zmiany klimatyczne, a w zasadzie trwający kryzys klimatyczny coraz częściej będzie powodował w różnych regionach Ziemi utrudnienia w dostępie do wody. To co wydawało się odległą przyszłością, staje się faktem. Na amerykańskiej giełdzie Wall Street z obawy przed niedoborami zaczęto handlować wodą jak towarem, takim jak złoto czy ropa. Transakcje umożliwiają rolnikom i gminom zabezpieczenie zakładów przed wzrostami cen wody, a także zapewnienie im dostępności do wody, zwłaszcza na zachodzie USA. Nowy program handlowy został ogłoszony we wrześniu, w odpowiedzi na fale upałów, susze i pożary w Ameryce Północnej.

Na giełdzie Wall  Street zaczęto handlować wodą

Handel wodą na giełdzie Wall Street, kryzys klimatyczny, niedobory ograniczone zasoby wody

Zwolennicy handlowania wodą na giełdzie twierdzą, że nowy rynek ustabilizuje niepewność związaną z cenami wody dla rolników i gmin, pomagając im w planowaniu budżetu. Inni eksperci przekonują, że traktowanie wody jako towaru zbywalnego, oddaje podstawowe prawo człowieka w ręce instytucji finansowych i inwestorów.

Handel wodą na Wall Street, to wynik postępującego i nasilającego się kryzysu klimatycznego

Handel wodą na giełdzie, kryzys klimatyczny

Pierwsze transakcje na giełdzie dotyczące wody przeprowadzono w tym tygodniu na Chicago Mercantile Exchange. Wartości operacji finansowych związanych z cenami wody w Kalifornii opiewała na 1,1 mld dolarów.

„ Susze, wzrost liczby ludności i zanieczyszczenie prawdopodobnie spowodują, że problemy z niedoborem wody i ceny będą gorącym tematem w nadchodzących latach. Z pewnością będziemy obserwować, jak rozwija się ten nowy sektor handlu wodą”- powiedział agencji Bloomberg - Deane Dray - dyrektor zarządzający i analityk RBC Capital Markets.

„To cyniczna próba stworzenia czegoś, co jest prawie jak kasyno bukmacherskie. Niektórzy ludzie będą zarabiać pieniądze na cierpieniu innych” - powiedział Basav Sen, dyrektor projektu sprawiedliwości klimatycznej w Institute for Policy Studies.

Handel wodą na amerykańskiej giełdzie

Przypomnijmy, mimo, że większość powierzchni Ziemi stanowią wody oceanów, to zasoby wody pitnej stanowią tylko 2,5% całej jej ilości na naszej planecie, co stanowiło około 35 mln m3.

Zasoby wody pitnej na Ziemi. Ilustracja: ZWiK Łódź

Handel wodą na amerykańskiej giełdzie Wall Street, zasoby wody pitnej na Ziemi

DobraPogoda24, Bloomberg


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!