| |
Zagrożenie!
Gigantyczne pożary w USA. Najwięcej pożarów w Kalifornii

Gigantyczne pożary w USA. Najwięcej pożarów w Kalifornii

W USA w ostatnich ponownie wybuchło wiele pożarów. Najwięcej z nich ma miejsce w Kalifornii, gdzie płoną lasy i zarośla. Dziesiątki tysięcy Amerykanów musiało opuścić swoje domy. Z ogniem walczą tysiące strażaków. W ewakuacji mieszkańców pomaga wojsko. Kalifornię pustoszy ponad 25 dużych pożarów oraz dziesiątki mniejszych. Dwa największe płoną na północ od San Francisco. Z powodu silnego wiatru ogień przenosi się szybko. Gdy strażakom udaje się opanować któryś z pożarów, to w innych częściach stanu wybuchają nowe.

Gigantyczne pożary w USA. Najwięcej dużych ognisk w Kalifornii. Foto: NASA, 7 września 2020

Gigantyczne pożary w USA, najwięcej dużych pożarów w Kalifornii, dym rozprzestrzenia się na tysiące kilometrów, wrzesień 2020

W ewakuacji ludności uczestniczą wojskowe helikoptery, zwłaszcza tam, gdzie ludność została odcięta od świata. Wiele dróg w Kalifornii jest nieprzejezdnych, a władze stanowe nakazały ewakuację tysięcy domów. Z ogniem w Kalifornii walczy obecnie 14 tysięcy strażaków wspieranych przez oddziały Gwardii Narodowej. Walkę z pożarami utrudniają wysokie temperatury. Termometry pokazywały w minionych dniach nawet 48-50 stopni Celsjusza!

Gigantyczne pożary w Kalifornii

W tym roku ogień w Kalifornii strawił rekordowo duży obszar o łącznej powierzchni 800 tysięcy hektarów. Do tej pory spłonęło 3300 budynków.

Dane satelitarne wskazują na duże ogniska pożarów również w innych stanach Ameryki Północnej. Zanieczyszczenie powietrza spowodowane gęstym dymem rozciągało się wczoraj 07.09, od zachodniego wybrzeża USA, aż po stan Missisipi (ponad 3 tys. km).

Dym z pożarów w USA rozciąga się na tysiące kilometrów. Foto: NASA, 7 września 2020

Pożary w USA, płonie Kalifornia, San Francisco, dym z pożarów w USA, wrzesień 2020

DobraPogoda24, NASA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!