
Gwałtowne ulewy zaleją domy. Spadnie ponad 100 litrów wody. Niż Annelie namiesza w pogodzie
Przełom czerwca i lipca przyniesie znaczące zmiany w pogodzie w zachodniej Europie. Przejdą gwałtowne ulewy i burze, miejscami z oberwaniem chmury. Do początku lipca będą regiony z sumami opadów ponad 100 litrów wody na m2 ziemi. Intensywne opady deszczu związane z konwekcją, a także opady wielkoskalowe sprowadzi bardzo wilgotny niż Annelie. Jego przejście odczujemy również w Polsce.
Prognozowany zasięg ulewy w zachodniej Europie o godzinie 20:00, 29 czerwca 2024
Na mapie synoptycznej Europy możemy już dostrzec niż Annelie formujący się na falującym froncie między Hiszpanią i Francją. W ciągu najbliższej doby jego centrum będzie się przemieszczać przez Francję w kierunku Niemiec. W zasięgu jego oddziaływania pojawią się ulewy i burze, miejscami gwałtowne. W krótkim czasie spadnie kilkadziesiąt litrów wody na m2 ziemi, a w przypadku przejścia kilku ulew nad tym samym obszarem, suma opadów może przekroczyć 100 litrów wody na m2 ziemi.
Prognozowany zasięg ulewy i położenia niżu w Europie w rejonie Polski, 30 czerwca 2024
Strefa frontowa opadów wraz z niżem będzie się wolno przesuwać znad zachodniej Europy na północy wschód w kierunku Bałtyku. Z uwagi na niewielki przepływ powietrza w atmosferze, a także początkowo blokowanie wędrówki niżu przez cofający się antycyklon znad wschodnich regionów kontynentu, potencjalne ulewy mogą nad danym obszarem utrzymywać się nieco dłużej, a w konsekwencji dojdzie miejscami do zalania dróg i domów.
Prognoza zasięgu opadów i miejscami burz w Europie w rejonie Polski, 1 lipca 2024
W najbliższą sobotę rozproszone ulewy prognozujemy szczególnie miejscami we Francji, Szwajcarii, na północy Włoch po lokalnie Niemcy. Z kolei w niedzielę ulewy, w tym przelotne pochodzenia burzowego obejmą miejscami Niemcy, Szwajcarię, zachodnią Austrię i Polskę, głównie na zachodzie, północy, północnym zachodzie i centrum naszego kraju, po południe Szwecji. Do poniedziałku centrum niżu przesunie się nad Finlandię, ale jego front będzie jeszcze przechodził nad Polską niosąc miejscami ulewy i burze z gradem, zwłaszcza na wschodzie i południu kraju.
Prognozowany zasięg ulewy i sumy opadów w zachodniej Europie i Polsce do 2 lipca 2024
W omawianym okresie na przełomie czerwca i lipca, przechodzący niż na froncie w rejonie ulewy i komórek burzowych, najwięcej opadów ma przynieść miejscami na obszarze, od Francji przez Szwajcarię, lokalnie północne Włochy, zachodnią Austrię, częściowo Niemcy i Belgię po miejscami Polskę i południową Szwecję. Z tego powodu na mapie anomalii opadów na najbliższy tydzień prognozowana jest w wielu regionach Europy wyraźna suma opadów powyżej normy.
Sprawdź: Noc przyniesie rzadkie temperatury w Polsce. Będą problemy ze snem
Prognozowana anomalia opadów za okres tygodnia w Polsce i Europie do 5 lipca 2024
Przejście niżu Annelie przyniesie spore zmiany w pogodzie na obszarze Polski. Spodziewamy się nie tylko opadów i miejscami burz, ale po odsunięciu się jego chłodnego frontu atmosferycznego nastąpi ochłodzenie i ustąpi fala upałów. Apogeum upału oczekujemy 30 czerwca, a między 1 i 2 lipca nastąpi ochłodzenie w całym kraju. Temperatury maksymalne miejscami spadną w Polsce wtedy o około 10-14 st. C.
Zobacz też: Temperatura sięgnie 35 stopni. Upał w tym dniu będzie największy w Polsce
Źródło: DobraPogoda24.pl