| |
Zagrożenie!
Gwałtowne ulewy w prognozach. Spadnie ponad 150 litrów wody. Deszcz zaleje drogi i budynki

Gwałtowne ulewy w prognozach. Spadnie ponad 150 litrów wody. Deszcz zaleje drogi i budynki

Kończący się maj w Polsce oraz w naszym regionie Europy poza rejonami z burzami nie przyniósł wielu opadów. Sytuacja zmieni się pod koniec miesiąca i na początku czerwca. W prognozach widnieje potężna ulewa z sumami opadów miejscami przekraczającymi ponad 150 litrów wody na m2 ziemi. Deszcz zaleje drogi i budynki. Będą liczne zalania i podtopienia, a lokalnie wystąpi także ryzyko powodzi błyskawicznej.

Prognozowany zasięg ulewy w Europie związany z płytkim niżem, 1 czerwca 2024

Potężne ulewy w prognozach, deszcz zaleje drogi i budynki w Europie do czerwca 2024

Najnowsze prognozy opadów wskazują zagrożone regiony na kontynencie europejskim. Wszystko przez zmiany w polu barycznym. Wyliczenia numeryczne wskazują, że w przeciągu najbliższego tygodnia obszar wyżowy ze wschodu Europy osłabnie i przesunie się w głąb Rosji, jednocześnie nad Atlantykiem umocni się antycyklon. Między tymi wyżami pojawi się wyraźny obszar pola obniżonego ciśnienia, w którym będą się tworzyć niewielkie niże z frontami atmosferycznymi, wspomagane także liniami zbieżności wiatru na których powstaną burze z ulewami.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie za okres do 3 czerwca 2024

Potężne ulewy w prognozach w Europie, anomalia opadów i ciśnienia do 3 czerwca 2024

Omawianą sytuację doskonale widać na prognozie anomalii ciśnienia. Obszar ujemnej wartości będzie się rozciągał szczególnie, od Skandynawii przez Polskę i Niemcy po Włochy. Sprawdziliśmy wyliczenia prognoz opadów deszczu na najbliższy tydzień i jednoznacznie z nich wynika, że pojawi się ryzyko częstszych przelotnych opadów deszczu i burz na większym obszarze w kolejnych dniach na przełomie maja i czerwca.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie za okres najbliższego tygodnia do 3 czerwca 2024

Ulewy zaleją drogi i domy w Europie, prognozowana anomalia opadów do 3 czerwca 2024

Sytuacja szczególnie niepokojąco wygląda miejscami na obszarze między Niemcami i rejonem krajów alpejskich, gdzie wystąpią ulewy, a w wyższych partiach gór i rejonów podgórskich także późne śnieżyce. Obecne wyliczenia zarówno modelu ECMWF, jak również GFS do początku czerwca największe opady przewidują między wschodnimi i południowymi Niemcami przez częściowo Czechy po północne Włochy i lokalnie regiony ościenne.

Prognozowane ulewy w Europie do 2 czerwca 2024

Deszcz zaleje drogi i budynki w Europie, gdzie będą ulewy do 2 czerwca 2024

W tym czasie w Polsce również pojawią się opady, ale nadal będą one często związane z burzami, co oznacza, że ich zasięg będzie rozproszony. Zjawisk konwekcyjnych ma być jednak ponownie więcej i na większym obszarze kraju niż w ostatnich dniach. Niektóre burze przyniosą oberwania chmury z ryzykiem zalań i podtopień.

Czytaj także: Pogoda na lato 2024. Zimno i deszczowo, czy upalnie i sucho w Polsce?

Prognoza zasięgu i sumy opadów w Europie do 2 czerwca 2024, model GFS

Gdzie będą ulewy w Europie, kiedy spadnie deszcz, prognoza opadów do 2 czerwca 2024

Zwróćmy uwagę na dość podobne obliczenia ze wskazaniem regionów najbardziej narażonych w kolejnych dniach na znaczne sumy opadów w dwóch przykładowych modelach numerycznych. Na obu największe sumy opadów są wskazywane miejscami dla obszaru, od Niemiec przez zachodnie Czechy i Austrię po północne Włochy. W tych regionach Europy w kolejnych dniach musimy zachować szczególną uwagę, gdyż będzie podwyższone ryzyko nadmiernych opadów. Bardziej rozproszone opady, ale miejscami ulewne wystąpią także w krajach graniczących ze wskazanym obszarem.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!