| |
Zagrożenie!
Gwałtowne ocieplenie wtargnie do Polski. Temperatura wzrośnie do 17-19 stopni. Zima zetrze się z wiosną

Gwałtowne ocieplenie wtargnie do Polski. Temperatura wzrośnie do 17-19 stopni. Zima zetrze się z wiosną

Procesy atmosferyczne w tym tygodniu nad Europą i Polską będą bardzo dynamiczne i zmienne. Przechodzące strefy frontowe i cyklony w zależności od położenia będą zaciągać zarówno chłodną, jak i przejściowo cieplejszą masę powietrza. Z tego powodu będziemy mieć śnieżyce, mróz w nocy, wichury i burze, jak również krótkie uderzenie ciepłej wiosny na południu. Bardzo ciekawa sytuacja nas czeka w piątek 10 marca 2023, gdy dojdzie do termicznego starcia zimy z wiosną na obszarze kraju. Temperatura miejscami może wzrosnąć w sprzyjających warunkach nawet do około 17-19 st. C.

Zima zetrze się z wiosną w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury, 10 marca 2023

Gwałtowne ocieplenie wtargnie do Polski, będzie powiew wiosny, temperatura przekroczy 17-19 st. C., prognoza temperatury

Zwróćmy uwagę na przewidywaną anomalię temperatury i różnicę między północną i południową Polską. Temperatury na południu, zwłaszcza w Małopolsce mogą być o 12-15 st. C. wyższe od normy wieloletniej, a na północy w tym czasie mają być niższe o 1-4 st. C. względem średniej klimatycznej dla tej pory roku. Ciepły sektor powietrza z południowego zachodu Europy do południowej Polski zaciągnie cyklon Diethelm. Między 10-11 marca znajdzie się bezpośrednio nad Polską i wtedy pojawią się również wichury, opady deszczu i śnieżyce oraz niewykluczone burze.

Gwałtowne ocieplenie wtargnie do południowej Polski. Prognozowany zasięg napływającego powietrza i jego anomalia temperatury na wysokości 1,5 km, 10 marca 2023

Będzie gwałtowne uderzenie wiosny w Polsce, temperatura wzrośnie do 17-19 st. C., prognoza adwekcji powietrza 10 marca 2023

Przejrzeliśmy wszystkie najnowsze prognozy wiodących modeli numerycznych i każdy potwierdza taki wzrost temperatury. Największa szansa na temperatury do około 17-19 st. C. widnieje w Małopolsce, szczególnie w rejonie Tarnowa i Nowego Sącza. Mają temu sprzyjać także zjawiska fenowe, gdyż w rejonach podgórskich okresami nasili się cieplejszy wiatr wpływający na wzrost temperatury.

Prognozowana temperatura w Polsce, 10 marca 2023. Wyliczenia modelu ECMWF

Ciepła wiosna wtargnie do Polski, będzie 17-19 st. C. na termometrach, prognoza 10 marca 2023

Rejon Tarnowa często uchodzi za biegun ciepła i tam faktycznie w piątek 10.03 może być najcieplej w Polsce. Co ciekawe, w tym czasie na północy kraju temperatura maksymalna ma przekraczać ledwie kilka st. C., a na Suwalszczyźnie ma być w okolicach -1/2 st. C. z tendencją rosnąca wieczorem.

Prognozowana temperatura w Polsce około godziny 13:00, 10 marca 2023. Model GEM

Potężny kontrast temperatury w Polsce, będzie gwałtowne wiosenne ocieplenie, prognoza temperatury 10 marca 2023

Pozostałe modele w tym GFS i ICON również potwierdzają taką różnicę temperatury na obszarze kraju między południem i północą. Kontrast temperatury w pewnej porze dnia między najcieplejszym i najchłodniejszym regionem Polski może sięgnąć nawet 17-19 st. C. Jest to wartość synoptyczna podana na podstawie średniej z wszystkich najważniejszych wyliczeń numerycznych. Niewykluczone jednak, że temperatura nas jeszcze nieznacznie zaskoczy. Przykładem jest obecnie Rzeszów, gdzie zanotowaliśmy w środę 08.03 na naszej stacji maksymalnie 11 st. C., a żadna z prognoz nie przewidywała więcej niż 9-10 st. C. w tym dniu.

Prognoza zasięgu zanikającej śnieżycy na północnym wschodzie Polski o godzinie 10:00, 10 marca 2023

Zima zderzy się z wiosną w Polsce, będzie eksplozja ciepła i śnieżyca na północy, mapa opadów 10 marca 2023

Piątek na obszarze Polski ma dosłownie przynieść starcie zimy z wiosną, bo gdy na południu Polski będzie napływać ciepła masa powietrza, to na północnym wschodzie między Mazurami i Suwalszczyzną ma zanikać śnieżyca. Rzeczywiste temperatury zweryfikujemy i podamy faktycznie zanotowane. Zachęcamy do śledzenia najnowszych prognoz pogody, bo ponadprzeciętnych zmian nadal nie będzie brakować w kolejnych dniach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!