| |
Zagrożenie!
Cyklon Diethelm załamie pogodę w Polsce. Będą wichury, śnieżyce i burze. Wiatr przekroczy 70-100 km/h

Cyklon Diethelm załamie pogodę w Polsce. Będą wichury, śnieżyce i burze. Wiatr przekroczy 70-100 km/h

Warunki atmosferyczne nad Europą stały się bardzo dynamiczne, dlatego zalecamy aby sprawdzać codzienne prognozy, bo sporo zjawisk atmosferycznych nas czeka w kolejnych dniach. Ponownie skupiamy się na okresie między 10-11 marca 2023, gdyż wtedy głębszy cyklon Diethelm wpłynie na warunki pogodowe w Polsce. Jeśli sprawdzą się aktualne najnowsze wyliczenia numeryczne, to przyniesie znaczące załamanie pogody. Najpierw pojawią się opady deszczu, później śnieżyce i wiatr o sile wichury w porywach miejscami do lub ponad 70-100 km/h. Będą możliwe również zawieje śnieżne oraz lokalne burze.

Aktualne prognozowane położenie cyklonu Diethelm nad Polską o godzinie 01:00, 11 marca 2023

Cyklon Diethelm załamie pogodę w Polsce, będą wichury, śnieżyce, burze i zawieje śnieżne, prognoza wiatru i ciśnienia 10-11 marca 2023

Do omawianego okresu pogodowego pozostało już niecałe 3 dni, dlatego możemy wstępnie wskazać, jakie czekają nas zjawiska pogodowe. Większość modeli numerycznych wskazuje, że niż raczej przejdzie bezpośrednio nad Polską. Wyjątkiem jest obecnie model GFS, która centrum niżu wyrzuca poza północno zachodnie granice kraju. W tym przypadku znacznie ograniczył ryzyko silnych wichur. Zupełnie inaczej przejście niżu przedstawiają inne modele numeryczne i na nich się skupimy.

Wstępnie prognozowane wichury i porywy wiatru w Polsce o godzinie 12:00, 11 marca 2023. Model ECMWF

Cyklon Diethelm załamie pogodę w Polsce, będą wichury i śnieżyce, wystąpią burze, prognoza wiatru 11 marca 2023

Niż nad Polskę ma wkroczyć w nocy z 10/11 marca. Po jego wschodniej i południowej stronie od centrum poprzedzą go opady deszczu, które po zachodniej stronie zaczną przechodzić w śnieg wraz z zaciąganiem z północy ponownie chłodniejszego powietrza. Wiatr ma się szczególnie nasilić w pasie Polski po stronie zachodniej od centrum niżu, gdzie dojdzie do znacznego zagęszczenia izobar. Różnica poziomego ciśnienia między centrum niżu, a zachodnią granicą Polski może dojść do około 18-20 hPa na co wskazują aktualne wyliczenia. Strefa silnego wiatru wraz z przesuwaniem niżu będzie się z zachodniej Polski stopniowo rozszerzać na wschód. Pojawi się również ryzyko lokalnych burz w Polsce w czasie wymiany masy powietrza między 10-11 marca.

Aktualnie prognozowane porywy wiatru o godzinie 11:00, 11 marca 2023. Model ARPEGE

Głęboki cyklon i wichury w Polsce, gdzie pogoda się załamie w Polsce, prognoza wiatru 11 marca 2023

Silny wiatr w Polsce w sobotę 11.03 przewiduje również aktualnie model dużej rozdzielczości ICM UM. Wskazuje na wiatr, który w porywach na obszarze kraju w różnych regionach może dochodzić do 70-100 km/h, czyli z przekroczeniem progu wichury. Jeśli sprawdzą się te wyliczenia, to zostaną przez meteorologów wydane stosowne ostrzeżenia przed silnym wiatrem.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru o godzinie 12:00, 11 marca 2023. Model ICM UM

Załamanie pogody obejmie całą Polskę, nadciągnie cyklon z zachodu, dokładna prognoza wiatru 11 marca 2023

Silny wiatr potwierdza obecnie również niemiecki model ICON. Wichury najpierw wystąpią w pasie zachodnim Polski od centrum przesuwającego się niżu na wschód i północny wschód i ta strefa wiatru również za niżem ma się rozszerzać w głąb kraju na wschód i południowy wschód. 

Aktualnie prognozowane wichury i porywy wiatru w Polsce o godzinie 13:00, 11 marca 2023. Model ICON

Z zachodu cyklon Diethelm załamie pogodę, będą wichury, śnieżyce i burze, najnowsza prognoza wiatru 11 marca 2023

Zwróćmy również uwagę na zachodnią stronę cyklonu. Niż kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara przy przesuwaniu się na wschód i północny wschód będzie z północy zaciągał chłodną masę powietrza i ponownie deszcz przejdzie w śnieg. Jeśli sprawdzą się aktualne prognozy, to wystąpią kolejne śnieżyce, aczkolwiek w czasie opadów będzie możliwy okresami silny wiatr, dlatego należy się liczyć z możliwością miejscami zawiei śnieżnych.

Wstępnie prognozowane położenie niżu i zasięg opadów w Polsce o godzinie 07:00, 11 marca 2023

Cyklon sprowadzi śnieżyce, będą zawieje śnieżne i wichury, mapa opadów 11 marca 2023

Jak widać, cyrkulacja strefowa w najbliższych dniach w Polsce przyniesie w pogodzie sporo dynamicznych zjawisk. Zasięg, ich skala i pora wystąpienia w poszczególnych regionach kraju może jeszcze ulec korektom, dlatego będziemy informować o szczegółach w codziennych prognozach z uwagi na dużą dynamikę w atmosferze. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!