Gwałtowne oberwanie chmury zaleje domy. Spadnie 100 litrów wody. Przejdą powodzie błyskawiczne
Sytuacja pogodowa nad częściowo zachodnią, północną i środkową Europą, w tym w Polsce nie będzie się jeszcze stabilizować. W najbliższych dniach przejdzie niż Frieda generujący ulewy oraz burze z gradem i silnym wiatrem. W rejonach oberwania chmury może spaść nawet 100 litrów wody na m2 ziemi. Nawalne opady pojawią się w dzień, jak również w nocy. Miejscami powodzie błyskawiczne zaleją domy i drogi.
Prognoza zasięgu niżu z ulewami w rejonie zachodniej i środkowej Europy o godzinie 05:00, 13 lipca 2024
Na mapie synoptycznej Europy możemy dostrzec ośrodek niżowy z dwoma centrami. Jeden z nich w ciągu najbliższej doby znad Niemiec przejdzie przez Polskę i będzie się kierował na północ nad Skandynawię. W rejonie oddziaływania przyniesie nie tylko burze, ale również nawałnice z ulewami, gradem i silnym wiatrem. Istotnym problem będzie natężenie opadów, które w krótkim czasie mogą spowodować zalania i podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne. Do soboty najwięcej deszczu spadnie od rejonu Alp przez Czechy, częściowo Niemcy, zachodnie, południowo zachodnie i północnej regiony Polski po miejscami Danię.
Prognoza zasięgu ulewy w północnej, zachodniej i środkowej Europie o godzinie 04:00, 14 lipca 2024
W sobotę w ciągu dnia obszar ulewy związanej z niżem będzie się przesuwał na północ obejmując południową Skandynawię między Norwegią i Szwecją po Kraje Nadbałtyckie i początkowo także Danię. Pozostałości tej strefy opadów uaktywnią się rozproszone jeszcze do niedzieli okresami w środkowej Europie w tym w Polsce, miejscami w rejonach burz, gdzie ponownie mocniej popada.
Prognozowane ulewy i sumy opadów w Polsce z uwzględnieniem czynnika burz do 15 lipca 2024
W omawianym okresie miejscami szczególnie w rejonie burz spadnie do około 30-100 litrów wody na m2 ziemi w Polsce, a poza naszym krajem zdarzą się regiony, gdzie spadnie ponad 110 litrów wody. Ryzyko największych opadów w ciągu najbliższej doby obejmie szczególnie obszar między Opolszczyzną i Dolnym Śląskiem przez lokalnie Ziemie Lubuską, Wielkopolskę, Ziemie Łódzką, Kujawy, częściowo Mazowsze po praktycznie całe wybrzeże. Na tym obszarze zalecamy śledzić dane radarowe szczególnie w godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych. W innych regionach kraju do połowy lipca także okresami popada, ale sumy opadów na ogół powinny być mniejsze.
Sprawdź: Noc tropikalna rozszerzy zasięg w Polsce. W tym dniu będzie apogeum
Prognozowany zasięg ulewy wielkoskalowej w Europie do 15 lipca 2024
Szacowanie opadów wielkoskalowych w prognozach wypada dokładniej od przewidywania sumy opadów burzowych, dlatego do połowy lipca oczekujemy, że poza regionami burz w Polsce, najwięcej deszczu spadnie w Europie na obszarze między Alpami przez Czechy po szczególnie Danię i południową Norwegię. Miejscami na tym obszarze może spaść ponad 100 litrów wody na m2 ziemi. W rejonie oberwania chmury dojdzie do zalań i lokalnych powodzi błyskawicznych. Pod wodą znajdą się drogi, a miejscami woda zaleje również domy. Tego typu zjawisk w ostatnich dniach jest bardzo dużo i będzie jeszcze więcej. Jest to ewidentny skutek ocieplenia i zmian klimatu.
Zobacz: Ogromny upał nie odpuści. Temperatura sięgnie 52 stopni. Piekielna fala upałów potrwa wiele tygodni
Źródło: DobraPogoda24.pl