| |
Zagrożenie!
Gwałtowne burze załamały pogodę. Ulewy zalewają drogi. Nawałnice suną przez Polskę

Gwałtowne burze załamały pogodę. Ulewy zalewają drogi. Nawałnice suną przez Polskę

Silne i gwałtowne burze suną przez Polskę. W godzinach popołudniowych ruszyła masowa konwekcja na południu kraju, a do wczesnej nocy miejscami wystąpią jeszcze nawałnice. Notowane są gradobicia, a także ulewy powodujące zalania i podtopienia dróg i budynków. Lokalnie drogi chwilowo stały się nieprzejezdne, zwłaszcza w Małopolsce i na Opolszczyźnie.

Skutki ulewy w miejscowości Rybna w Małopolsce, 24 maja 2024. Foto: Katarzyna Skalna Poznańska

Ulewy i burze z nawałnicami w Polsce, deszcz zalewa drogi maj 2024

Masowa konwekcja z licznym pasmem burz objęła w godzinach popołudniowych spory obszar kraju, od Podkarpacia przez Małopolskę, województwo śląskie, opolskie, częściowo łódzkie po dolnośląskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Komórki burzowe do późnego wieczora przemieszczą się w głąb kraju na północny zachód. Na swej drodze niosą nawalny deszcz, lokalnie grad o średnicy 1-4 cm oraz silniejsze porywy wiatru. Głównym zagrożeniem są jednak opady powodujące zalania.

Nawałnice przechodzą przez Polskę. Zanotowane burze do godziny 18:10, 24 maja 2024

Nawałnice przechodzą przez Polskę, ulewy zalewają drogi maj 2024

Sprawdziły się prognozy mówiące o ryzyku ulewy szczególnie miejscami w Małopolsce. Wstępne dane mówią o sumie opadów sięgającej w krótkim czasie aż 40 litrów wody na m2 ziemi, zwłaszcza w rejonie miejscowości Rybna w powiecie krakowskim, gdzie około 15 dróg zostało zalanych i było nieprzejezdnych. Obecnie służby wypompowują wodę.

Skutki oberwania chmury i powodzi błyskawicznej w Małopolsce w miejscowości Rybna, 24 maja 2024

Jak widać na nagraniu, niektórzy kierowcy próbują przejechać przez zalaną drogę, ale nie jest to dobra decyzja. Istnieje w takiej sytuacji spore ryzyko zalania silnika i unieruchomienia pojazdu, a tym samym jego zniszczenia. Wcześniej silne burze pojawiły się na Podkarpaciu, gdzie szczególnie w rejonie Ropczyc zanotowano gradobicie. Lodowe kule o średnicy do 2-4 cm spadły także w miejscowości Stróżna w Małopolsce oraz w Toruniu w kujawsko-pomorskim. Zalanych miejsc w Polsce, w tym dróg i budynków jest znacznie więcej. Oberwanie chmury zanotowano także w powiecie oświęcimskim, zwłaszcza w miejscowości Łowiczki oraz w samym Opolu.

Skutki ulewy w Małopolsce w powiecie oświęcimskim, 24 maja 2024

Obecnie silne burze są szczególnie aktywne między centralną i wschodnią Wielkopolską po południowe Kujawy. Na tym obszarze pada mnóstwo wyładowań atmosferycznych, ponadto leje ulewny deszcz i pada grad. Lokalnie nawałnice powodują szkody.

Sprawdź również: Będzie ulewa, czy susza? Prognozy opadów na czerwiec są fatalne

Prognoza zasięgu burz i opadów w Polsce o godzinie 20:00, 24 maja 2024

Nawałnice w Polsce, ulewy zalewają drogi 24 maja 2024

W kolejnych godzinach układ tych burz jeszcze bardziej przesunie się na północny zachód, a następnie późnym wieczorem i nocą zacznie gasnąć. Niestety, w kolejnych dniach spodziewamy się nowych silnych burz powodujących zalania i gradobicia. O zjawiskach będziemy informować w prognozach na bieżąco.

Zobacz także: Pogoda na weekend Bożego Ciała. Komplikują się prognozy w Polsce

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!