| |
Zagrożenie!
Gwałtowne burze nie odpuszczą. Będą ulewy do 40 mm i gradobicia do 3 cm. W tych regionach wydano alerty pogodowe

Gwałtowne burze nie odpuszczą. Będą ulewy do 40 mm i gradobicia do 3 cm. W tych regionach wydano alerty pogodowe

Gwałtowne i silne zjawiska atmosferyczne związane z burzami w Polsce nadal nie odpuszczą. Przed nami kolejna doba z możliwymi rozproszonymi komórkami burzowymi, które miejscami przyniosą ulewy i gradobicia, lokalnie z silnym wiatrem. Punktowo burze mogą powodować szkody. Meteorolodzy wydali alert pogodowy dla kilku regionów. Sprawdźmy, gdzie jest podwyższone prawdopodobieństwo rozwoju konwekcji.

Gwałtowne burze przyniosą kolejne ulewy i gradobicia w Polsce do 22 maja 2024

Gwałtowne burze przyniosą ulewy i gradobicia, gdzie zagrzmi do 22 maja 2024

Minionej doby w rejonie Polski zanotowaliśmy liczne i silne burze, przy czym najsilniejsza nawałnica przeszła nad Wielkopolską szczególnie w Gnieźnie, gdzie potężna ulewa z gradobiciem zalała drogi i budynki. W krótkim czasie miejscami spadło ponad 80 litrów wody na m2 ziemi. Odczuliśmy więc pogodowe skrajności, bo po wielodniowej suszy nagle pojawił się nadmiar wody. Kolejny raz przekonujemy się o coraz częstszym braku pośrednich warunków atmosferycznych.

Silne burze zanotowane w Polsce w ostatnich 24 godzinach do 21 maja 2024

Gwałtowne burze przyniosą ulewy do 40 mm i grad do 3 cm, gdzie alerty pogodowe do 22 maja 2024

Najbliższej doby Polska pozostanie w obszarze pola obniżonego ciśnienia w utrzymującej się adwekcji ciepłego, wilgotnego i chwiejnego powietrza. Temperatura w wielu regionach sięgnie 22-29 st. C., dodatkowo nad dzielnice północno wschodnie nasunie się spora chwiejność termodynamiczna i w ciągu dnia ponownie spodziewamy się rozwoju rozproszonych chmur kłębiastych, z których miejscami ulewnie i przelotnie popada deszcz i punktowo spadnie grad przy przejściu burzy. Zjawisk burzowych w porównaniu do minionego dnia, tym razem w kraju będzie jednak mniej.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 22 maja 2024

Prognoza burz dla Polski do 22 maja 2024

Główne ryzyko szczególnie popołudniowych i wieczornych burz obejmuje północno wschodnie dzielnice Polski i miejscami południowe. Burze ponownie będą rozproszone z ograniczonym zasięgiem, ale tam gdzie wystąpią będą silne. Miejscami w ich rejonie może spaść około 10-40 mm wody oraz grad o średnicy do 1-3 cm. Punktowo możliwy jest również silny wiatr, w porywach do 50-80 km/h. Komórki burzowe nocą zaczną tracić na aktywności i będą wygasać.

Sprawdź także: Nagle biało jak w zimie. Powstały lodowe zaspy. Oberwanie chmury zalało drogi w Gnieźnie

Prognozowana chwiejność atmosfery w której miejscami rozwiną się burze w Polsce o godzinie 14:00, 21 maja 2024

Gwałtowne burze przejdą przez Polską, wydano alerty pogodowe do 22 maja 2024

Lokalnie istnieje również umiarkowane ryzyko rozwinięcia trąby powietrznej niezwiązanej z mezocyklonem. Takie zjawisko jest określane nazwą landspout. Jej zalążki, a także w pełni wykształconą trąbę powietrzną tego typu notowano w minionych dniach w Polsce. Silnych burz spodziewamy się także w kolejnych dniach. Rekomendujemy codzienne sprawdzanie najnowszych prognoz burzowych.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!