| |
Zagrożenie!
Gwałtowana powódź siała spustoszenia w Hiszpanii. Ulice zamieniły się w rzeki. Woda porywała samochody

Gwałtowana powódź siała spustoszenia w Hiszpanii. Ulice zamieniły się w rzeki. Woda porywała samochody

W tym tygodniu gwałtowna powódź nawiedziła również Hiszpanię, zwłaszcza w środkowych i wschodnich regionach kraju. Potężna ulewa związana także z opadami pochodzenia burzowego, przetoczyła się przez Hiszpanię 1 września 2021. W tym dniu miejscami w krótkim czasie spadło ponad 100 mm wody na każdy metr kwadratowy ziemi. Burze i opady szczególnie dotknęły Katalonię, ale również w Madrycie doszło do lokalnych zalań i podtopień. Ulewny deszcz spowodował liczne problemy na drogach zamieniających się w rwące szlaki oraz na szlakach kolejowych. Szybkie połączenia kolejowe wstrzymano m.in. na linii Madryt - Toledo między stacjami La Sagra i Toledo. Ulewa największe natężenie miała w Katalonii, gdzie w ciągu zaledwie 30 minut spadło aż 77,7 mm wody! Możemy więc mówić niemal o potopie. Ulewny deszcz spowodował gwałtowne powodzie błyskawiczne. Woda wdzierała się do domów i niszczyła samochody. Niektóre samochody porwane przez wodę dotarły aż do wybrzeża w miasteczku Alcanar.

Gwałtowna powódź w Hiszpanii. Foto: YT

Gwałtowna powódź w Hiszpanii, rekordowe opady, 1 września 2021

Służby ratunkowe miały pełne ręce roboty, gdyż interwencje dotyczyły również ratowania uwięzionych osób w samochodach. W Ulldeconie, wsi położonej dalej w głębi lądu, 500 osób musiało zostać ewakuowanych z parku przemysłowego po tym, jak drogi dojazdowe zostały odcięte przez deszcz.

Potop i powódź w Hiszpanii. Suma opadów zarejestrowana między 1/2 września 2021. Punktowo suma opadów była większa

Powódź w Hiszpanii, dużo deszczu, potop Katalonia, wrzesień 2021

Kilkanaście innych osób zostało uratowanych z domów i pól przez miejscową straż pożarną. W najbardziej wysuniętej na północ prowincji Castellón w regionie Walencji, strażacy zostali wezwani do ratowania kierowców z pojazdów na drodze N-238 między Vinaròs i Ulldecona.

Powódź błyskawiczna w Hiszpanii. Opadom towarzyszyły burze. Zarejestrowane wyładowania 1 września 2021

Potop w Hiszpanii, ulewny deszcz i powódź w Katalonii, wrzesień 2021

Hiszpańska służba meteorologiczna AEMET poinformowała, że w tym dniu na terenie kraju zarejestrowano 47 738 piorunów doziemnych oraz 113 324 pioruny międzychmurowe. 

Ulewa i powódź w Hiszpanii

W Guadamur, niedaleko Toledo, gwałtowna powódź porwała samochody, uszkodziła drogi i pokryła ulice miasta błotem, wyrwanymi drzewami, kamieniami i gruzem. 

Powódź błyskawiczna w Hiszpanii, 1 września 2021

Lokalny potop w Hiszpanii miał miejsce szczególnie z upływem popołudnia. Formowanie się chmur burzowych zostało uchwycone na zdjęciu satelitarnym.

Powódź w Hiszpanii była związana z opadami pochodzenia burzowego. Zdjęcie satelitarne NASA, 1 września 2021

Potop i powódź w Hiszpanii, zdjęcia i nagrania, wrzesień 2021

Ulewny deszcz dotknął również rejon Madrytu. Służby ratunkowe interweniowały 237 razy. Przypomnijmy, w tym tygodniu z powodu gigantycznego ulewnego deszczu ucierpieli również m.in. mieszkańcy Nowego Jorku. Ekstremalne zjawiska pogodowe w różnych miejscach w dobie zmian klimatycznych zdarzają się coraz częściej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!