| |
Zagrożenie!
Gwałtowne ochłodzenie wkroczy do Polski. Miejscami spadnie śnieg. Zima przypomni o sobie

Gwałtowne ochłodzenie wkroczy do Polski. Miejscami spadnie śnieg. Zima przypomni o sobie

Nasza prognoza długoterminowa zapowiadająca ochłodzenie, w tym powrót opadów śniegu pod koniec marca ponownie się sprawdzi. Aktualnie cieszymy się piękną, słoneczną i ciepłą wiosną, ale zimowe akcenty jeszcze wrócą. Od mrozu w nocy szybko się nie uwolnimy, ponadto wraz z gwałtownym ochłodzeniem powrócą opady, w tym miejscami śnieg i krupa śnieżna. Krajobrazy miejscami znowu przejściowo się zabielą. Na stały trend wiosennego ocieplenia nie możemy więc jeszcze liczyć. Ochłodzenie sprowadzi dynamiczny niż, który wcześniej przyniesie również wichury w Polsce.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce i Europie, 29 marca 2022

Pogoda. Gwałtowne ochłodzenie wróci do Polski pod koniec marca 2022. Spadnie śnieg i zabielą się krajobrazy, mróz w nocy nadal będzie częsty

Wyż zwany antycyklonem, który zapewnia nam obecnie słoneczną i ciepłą pogodę z najwyższą temperaturą od początku roku, w kolejnych dniach osłabnie. W przyszłym tygodniu do Polski wkroczy większe ochłodzenie. Najbliższe opady deszczu w Polsce miejscami wystąpią już 26 marca i to będzie początek zmian. Temperatura na wiosennym poziomie na przeważającym obszarze kraju utrzyma się do około 27-28 marca (najdłużej na południu Polski). Później przechodzący nurkujący niż zaciągnie zimne powietrze arktyczne z północy, ale wcześniej przyniesie miejscami wichury.

Prognozowany powrót opadów śniegu i krupy śnieżnej w Polsce, 28 marca 2022

Gwałtowne ochłodzenie pod koniec marca 2022 w Polsce. Wrócą opady śniegu i temperatura spadnie. Prognoza opadów 28 marca 2022

Zasięg wystąpienia opadów jest jeszcze wstępny jednak trend pogodowy jest jednoznaczny. Ochłodzenie pod koniec marca i miejscami przelotne opady śniegu w Polsce są pewne. 

Wstępnie prognozowane opady śniegu w Polsce, 29 marca 2022

Ochłodzenie i śnieg w prognozach pogody pod koniec marca 2022 w Polsce. Mapa opadów śniegu 29 marca 2022

W nocy ponownie na przeważającym obszarze kraju będzie występował mróz, a temperatura w ciągu dnia na ogół utrzyma się na poziomie kilku stopni. Ochłodzenie będzie więc znaczne, bo zamiast 15-20 st. C. notowanych obecnie, na termometrach w ciągu dnia zobaczymy co najwyżej 2-8 st. C.

Gwałtowne ochłodzenie w Polsce i na znacznym obszarze Europy pod koniec marca. Prognozowana anomalia temperatury, 31 marca 2022

Mróz i śnieg pod koniec marca 2022 w Polsce. Wiosna ustąpi, wróci gwałtowne ochłodzenie

Trudno obecnie w to uwierzyć, ale to wszystko oznacza, że jeszcze niestety zobaczymy zimowe akcenty. Na trwałą i ciepłą wiosnę przyjdzie nam poczekać. Jedynym pocieszeniem jest prognozowany powrót opadów po niemal całym przeważnie bezdeszczowym marcu z nielicznymi wyjątkami.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 30 marca 2022

Kiedy spadnie deszcz w Polsce, ochłodzenie i śnieg pod koniec marca 2022, mapa pokrywy śnieżnej 30 marca 2022

Powyższa mapa może miejscami przeszacowywać przyrost pokrywy śnieżnej. Aktualnie nie możemy tej prognozy traktować dosłownie dla danego regionu. Tam gdzie np. widnieje 1 cm, mogą być co najwyżej miejscami zabielone krajobrazy lub faktycznie okresowo się zabieli na większym obszarze. Tutaj chodzi bardziej o trend pewnego powrotu opadów śniegu i ochłodzenia w Polsce pod koniec miesiąca. Pewniejsze prognozy pod względem opadów śniegu i temperatury podamy w stosownym czasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiola

Masakra i po co komu śnieg o tej porze roku. Jest już tak pięknie, trochę deszczu by się przydało i dalej w stronę lata.

23 marzec 2022 - 11:11
Odpowiedz
Konrad

Rozpad wiru polarnego i proces finalnego ocieplenia stratosferycznego zapoczątkowany 16 marca zrobi swoje. I bardzo dobrze, że tak wcześniej. Tym większa szansa, że druga dekada kwietnia będzie miejscami wręcz letnia :-)

23 marzec 2022 - 15:30
Odpowiedz
Monia

Rozpad wiru polarnego rozpoczął się wcześniej na początku marca https://dobrapogoda24.pl/artykul/wir-polarny-zaczyna-sie-rozpadac-wplynie-to-na-warunki-pogodowe-w-polsce-prognozy-moga-zaskoczyc

23 marzec 2022 - 16:03
Odpowiedz
Konrad

I co z tego, jak po dwóch dniach się posklejał i zdrowo hulał między 10 a 14 marca? Ten ostateczny rozpad miał miejsce 16 marca i to tego skutki będziemy odczuwać po niedzieli.

23 marzec 2022 - 16:49
Odpowiedz