| |
Zagrożenie!
Gigantyczny upał w prognozach. Temperatura osiąga 53 stopnie. Długa fala upałów rozszerzy zasięg

Gigantyczny upał w prognozach. Temperatura osiąga 53 stopnie. Długa fala upałów rozszerzy zasięg

Wkraczamy w najgorętszy okres, jaki czeka nas w kolejnych tygodniach na półkuli północnej Ziemi. Mimo, że w Polsce oraz w Europie upał w tym sezonie jeszcze nie dał nam się zbytnio we znaki, to mamy już regiony z piekielną falą upałów. Najnowsze pomiary temperatur wskazują miejscami na osiągnięcie aż 53 st. C. Gorące powietrze będzie się przesuwać na zachód obejmując kolejne regiony na dystansie tysięcy kilometrów.

Potężny upał obejmie ogromny obszar planety. Prognozowane temperatury maksymalne między 2-4 czerwca 2024

Gigantyczny upał rozszerzy zasięg, temperatura sięgnie 53 st. C. czerwiec 2024

W ostatnich dniach najcieplejszym regionem na Ziemi jest obszar między północno zachodnimi Indiami i Pakistanem. Temperatury mierzone zgodnie ze sztuką, a więc wskazaniami Światowej Organizacji Meteorologicznej sięgają 50-52 st. C., a lokalnie zanotowano aż 53 st. C. Wśród najcieplejszych miejscowości jest Jakobabad, Sibi i Mohenjo Daro w prowincji Sindh, gdzie zmierzono najwyższą temperaturę. W takich warunkach wszelkie prowadzenie upraw rolnych, czy zwykła codzienna praca jest niemożliwa. Sytuacja jest szczególnie trudna w dużych zabetonowanych miastach, gdzie wiele osób dostaje udaru cieplnego, gdyż temperatury rzeczywiste są jeszcze wyższe od wskazań stacji meteorologicznych znajdujących się poza centrum. Pojawiają się liczne przerwy w dostawach prądu i wody.

Potężny upał przesunie się na wschód. Prognozowana temperatura w rejonie Półwyspu Arabskiego, 5 czerwca 2024

Potężny upał, temperatura osiąga 53 st. C., fala upałów będzie długotrwała, 5 czerwca 2024

Potężny upał z rejonu Indii i Pakistanu w kolejnych dniach będzie rozszerzał zasięg na zachód obejmując znaczny obszar Bliskiego Wschodu po także północą i środkowo północną Afrykę. Temperatury maksymalne na poziomie 40-53 st. C. będą możliwe na bardzo dużym obszarze planety rozciągającym się od Indii po częściowo Senegal. Miliony ludzi na tym obszarze będą się mierzyć ze skrajnymi warunkami pogodowymi powodowanymi przez wysokie temperatury.

Prognozowany upał na Bliskim Wschodzie, 6 czerwca 2024

Ogromna fala upałów przyniesie temperatury 53 st. C. 6 czerwca 2024

Główna fala upałów w trakcie czerwca przesunie się na Bliski Wschód. Wśród najcieplejszych krajów będzie Kuwejt, Irak, Arabia Saudyjska, Iran, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Oman. Najnowsze prognozy temperatur maksymalnych wskazują na możliwe osiąganie miejscami aż 47-53 st. C. Jest to jak najbardziej realne, zwłaszcza, że już obecnie temperatury na tym obszarze lokalnie przekraczają 48 st. C. Przykładem z ostatniej doby jest irańskie miasto Omidije.

Prognozowana adwekcja i temperatura powietrza na wysokości 1,5 km na Bliskim Wschodzie, 12 czerwca 2024

Fala upałów będzie długa, nawet 53 st. C. Bliski Wschód, 12 czerwca 2024

Ogromny potencjał możliwego upału jest szczególnie wskazywany przez prognozy temperatury powietrza napływającego na niezakłóconym poziomie 1,5 km. Na tej wysokości aktualne wyliczenia numeryczne wskazują miejscami aż 31-39 st. C. co jest wartością ekstremalną. Powietrze to uwięzione pod inwersją osiadania będzie się dodatkowo ogrzewać tworząc tak zwaną kopułę ciepła.

Zobacz także: Pogoda na lato 2024 dla Polski. Upalnie i sucho, czy zimno i deszczowo?

Prognozowany potężny upał w rejonie Bliskiego Wschodu, 13 czerwca 2024

Gdzie fala upałów, Bliski Wschód 13 czerwca 2024

Z kolei w Polsce w tym sezonie mieliśmy już pierwszy dzień z upałem, gdy w Puławach zanotowano w ostatni piątek 30,5 st. C., ale pierwszej fali upałów jeszcze nie przewidujemy. Niewykluczone, że to nastąpi w trakcie czerwca i to już w ostatnich dniach pierwszej dekady miesiąca o ile utrzymają się obecne prognozy temperatur.

Źródło: DobraPogoda24.pl, Ogimet


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!