| |
Zagrożenie!
Gigantyczny upał na półkuli południowej. Temperatura wzrosła do blisko 51 stopni. Padnie nowy rekord?

Gigantyczny upał na półkuli południowej. Temperatura wzrosła do blisko 51 stopni. Padnie nowy rekord?

Historia pogody dzieje się na naszych oczach. Gigantyczny upał panuje aktualnie na półkuli południowej, zwłaszcza w zachodniej Australii. 13 stycznia 2022 w miejscowości Onslow o godzinie 14:26 czasu lokalnego zanotowano 50,7 st. C. To najwyższa temperatura w historii w tej części Australii i jednocześnie wyrównany absolutny rekord temperatury maksymalnej w tym kraju z 2 stycznia 1960 roku, gdy w miejscowości Oodnadatta zanotowano taką samą temperaturę. Co ciekawe, temperatura była w czwartek 13.01 wyższa od prognoz, gdyż modele numeryczne wyliczały maksymalnie 49 st. C.

Potężny upał w Australii. Prognozowana temperatura, 14 stycznia 2022

Potęzny upał w Australii, prawie 51 stopni, 13 stycznia 2022. Możliwy nowy rekord temperatury

Niewykluczone, że w piątek 14 stycznia padnie nowy absolutny rekord temperatury maksymalnej na półkuli południowej naszej planety. Model ECMWF wskazuje, że temperatura osiągnie lokalnie 51 stopni C. na zachodzie Australii.

Prognozowana anomalia temperatury w Australii, 14 stycznia 2022

Gigantyczny upał w Australii, 13-14 stycznia 2022, temperatura pobije rekord, blisko 51 stopni

Niewiele mniejszą temperaturę 50,5 st. C. zanotowano dziś 13.01 na innych australijskich stacjach meteorologicznych w Mardie i Reobourne. Warto zauważyć, że wyrównanie rekordu i możliwe ustanowienie nowego rekordu temperatury maksymalnej na południowej półkuli naszej planety i jednocześnie Australii ma miejsce w trakcie występowania umiarkowanego zjawiska La Nina, gdy zjawisko to zazwyczaj powoduje w tym kraju chłodniejsze i bardziej burzowe lato oraz zimniejszą i bardziej śnieżną zimę.

Prognozowany upał w Australii, 15 stycznia 2022

Potęzny upał na półkuli południowej, rekordowa temperatura blisko 51 stopni, 13-14-15 stycznia 2022

Upał w Australii utrzyma się okresami w kolejnych dniach stycznia, ale będzie stopniowo coraz większy w części środkowo wschodniej kraju. Temperatura spadnie jednak w dzielnicach południowych.

Rekordowy upał w Argentynie

Tegoroczny styczeń przynosi wyjątkowy upał również w Argentynie. W Buenos Aires 11 stycznia 2022 zanotowano 41,1 st. C. To drugi wynik z najwyższą temperaturą od 1906 roku. Z kolei dziś 13 stycznia w miejscowości Rivadavia zanotowano 45 st. C.

Mamy więc kolejny dowód na to, że coraz wyższe temperatury występują także na półkuli południowej naszej planety, która jest chłodniejsza od półkuli południowej, co jest zgodne z prognozą zmian klimatycznych. Tymczasem w Polsce czekają nas w najbliższych dniach dwie wichury, z których pierwsza uderzy już najbliższej nocy na północy, a później przemieści się w głąb kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!