| |
Zagrożenie!
Gigantyczny grad spadł blisko Polski. Gradziny miały 10 cm średnicy. To nie zdarza się często

Gigantyczny grad spadł blisko Polski. Gradziny miały 10 cm średnicy. To nie zdarza się często

Front burzowy wypierający ciepłe powietrze zwrotnikowe przyniósł nie tylko w Polsce nawałnice, ale również m.in. w Czechach. U naszych południowych sąsiadów miało miejsce potężne gradobicie. Średnica gradzin osiągała aż 7-10 cm. Taki grad w naszej części Europy nie zdarza się często. Jest to zjawisko bardzo lokalne i często powoduje straty nie tylko w uprawach. Do gradobicia doszło w miejscowości Rovensko pod Troskami i okolicach niecałe 30 km od polskiej granicy.

Duży grad spadł w Czechach, miejscowość Rovensko pod Troskami. Foto: Andrejka Cillerova, 1 lipca 2022

Gigantyczny grad spadł blisko Polski w Czechach, 1 lipca 2022 w Rovensko pod Troskami

Opady dużego gradu potwierdzili także czescy meteorolodzy. - Tak duże gradobicia są w naszym kraju stosunkowo rzadkie i w zdecydowanej większości przypadków jest to zjawisko bardzo lokalne - napisali eksperci z CHMU.

Ogromne grad spadł w Czechach niecałe 30 km od granicy z Polską w miejscowości Rovensko pod Troskami, 1 lipca 2022

Nagranie gradobicia w Czechach z dużymi gradzinami robi ogromne wrażenie. Grad osiągający 10 cm i więcej stanowi spore niebezpieczeństwo, bo nie tylko niszczy uprawy i mienie, ale również może być groźny dla naszego zdrowia i życia. Opadom takiego gradu towarzyszą charakterystyczne odgłosy nasilające się wraz ze wzrostem natężenia gradobicia.

Nagranie gradobicia w Czechach, Rovensko pod Troskami

Skutki punktowego opadu dużego gradu w Czechach w miejscowości Ktova, 1 lipca 2022

Co ciekawe, zaledwie rok temu w Polsce również spadł gigantyczny grad, jeszcze większy od tego w Czechach. Średnica gradziny w Tomaszowie Mazowieckim miała aż 13,5 cm. To aktualny polski rekord wielkości gradu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!