| Szukaj |
Zagrożenie!

Gigantyczny grad spadł blisko Polski. Gradziny miały 10 cm średnicy. To nie zdarza się często

Front burzowy wypierający ciepłe powietrze zwrotnikowe przyniósł nie tylko w Polsce nawałnice, ale również m.in. w Czechach. U naszych południowych sąsiadów miało miejsce potężne gradobicie. Średnica gradzin osiągała aż 7-10 cm. Taki grad w naszej części Europy nie zdarza się często. Jest to zjawisko bardzo lokalne i często powoduje straty nie tylko w uprawach. Do gradobicia doszło w miejscowości Rovensko pod Troskami i okolicach niecałe 30 km od polskiej granicy.

Duży grad spadł w Czechach, miejscowość Rovensko pod Troskami. Foto: Andrejka Cillerova, 1 lipca 2022

Gigantyczny grad spadł blisko Polski w Czechach, 1 lipca 2022 w Rovensko pod Troskami

Opady dużego gradu potwierdzili także czescy meteorolodzy. - Tak duże gradobicia są w naszym kraju stosunkowo rzadkie i w zdecydowanej większości przypadków jest to zjawisko bardzo lokalne - napisali eksperci z CHMU.

Ogromne grad spadł w Czechach niecałe 30 km od granicy z Polską w miejscowości Rovensko pod Troskami, 1 lipca 2022

Nagranie gradobicia w Czechach z dużymi gradzinami robi ogromne wrażenie. Grad osiągający 10 cm i więcej stanowi spore niebezpieczeństwo, bo nie tylko niszczy uprawy i mienie, ale również może być groźny dla naszego zdrowia i życia. Opadom takiego gradu towarzyszą charakterystyczne odgłosy nasilające się wraz ze wzrostem natężenia gradobicia.

Nagranie gradobicia w Czechach, Rovensko pod Troskami

Skutki punktowego opadu dużego gradu w Czechach w miejscowości Ktova, 1 lipca 2022

Co ciekawe, zaledwie rok temu w Polsce również spadł gigantyczny grad, jeszcze większy od tego w Czechach. Średnica gradziny w Tomaszowie Mazowieckim miała aż 13,5 cm. To aktualny polski rekord wielkości gradu.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz