| |
Zagrożenie!
Polska otrzyma 7 mln euro z UE na odbudowę po powodziach na Podkarpaciu

Polska otrzyma 7 mln euro z UE na odbudowę po powodziach na Podkarpaciu

Pod koniec czerwca br. m.in. Podkarpacie zostało nawiedzone przez ulewne deszcze, a w konsekwencji przez powodzie błyskawiczne. Ulewy spowodowały wezbranie rzek. Doszło w wielu miejscach do ich wylania, powstania podtopień i zalań. Ponad 2000 budynków mieszkalnych, rolniczych i użyteczności publicznej zostało zalanych. Ponadto zniszczonych zostało około 9000 ha powierzchni upraw, a ponad 400 osób trzeba było ewakuować.

Przelanie zbiornika Kańczuga na Podkarpaciu. 26 czerwca 2020. Foto: FB Twoje Miasto Przeworsk 

Powódź błyskawiczna na Podkarpaciu, czerwiec 2020, fundusz odbudowy środki z UE

Pod koniec sierpnia polskie władze zwróciły się o finansowe wsparcie z unijnego Funduszu Sprawiedliwości. W październiku Komisja Europejska przygotowała wniosek w tej sprawie do akceptacji przez kraje członkowskie i Parlament Europejski. Komisja zaproponowała wsparcie oprócz Polski także Chorwacji, którą nawiedziło trzęsienie ziemi. Pakiet przewiduje też płatności zaliczkowe dla Niemiec, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Węgier i Portugalii na walkę z koronawirusem.

Skutki ulewy i powodzi błyskawicznej w Trzcinicy koło Jasła na Podkarpaciu

Ostatecznie Polska otrzyma 7 milionów euro z unijnego Funduszu Solidarności na odbudowę po powodziach, które nawiedziły województwo podkarpackie w czerwcu. Wniosek Komisji Europejskiej w tej sprawie zaakceptował Europarlament. W sumie cała pula pieniędzy, która ma być wypłacona państwom członkowskim wynosi 823 miliony euro. Pieniądze zostaną wypłacone po publikacji decyzji w unijnym Dzienniku Urzędowym. Otrzymane środki przez Polskę wcześniej zostały zaproponowane przez Komisję Europejską.

DobraPogoda24, KE


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!