
Front burzowy sunie przez Polskę. Niesie ulewy, nawałnice i ochłodzenie. Będą zalania i podtopienia
Przed nami bardzo niespokojny dzień na sporym obszarze Polski. Do kraju z zachodu wkroczył aktywny chłodny front burzowy, który do wieczora przesunie się na wschód, niosąc miejscami na swej długości z południa na północ burze z ulewami i lokalnie gradem, ponadto nawałnice z silnym wiatrem. Punktowo wystąpią zalania i podtopienia. Po przejściu frontu ochłodzenie odczujemy w całym kraju.
Front burzowy przechodzi przez Polskę. Prognoza zasięgu opadów do godziny 14:00, 21 sierpnia 2024
Front o poranku jest aktywny w zachodniej Polsce. Miejscami niesie ulewy i burze, od Dolnego Śląska przez Ziemie Lubuską, Wielkopolskę, Kujawy po częściowo Pomorze, tym bardziej, że jest poprzedzony linią zbieżności wiatru. Układ jest aktywny elektrycznie, co oznacza, że generuje sporo wyładowań atmosferycznych, ponadto występują ulewne opady deszczu. W dalszej części dnia będzie nadal wędrował na wschód Polski. Wczesnym popołudniem ma się rozciągać szczególnie, od Warmii i rejonu Pomorza Gdańskiego przez Ziemie Łódzką po Małopolskę i Ziemie Świętokrzyską.
Prognoza zasięgu opadów w Polsce do godziny 17:00, 21 sierpnia 2024
W dalszej części popołudnia zacznie miejscami obejmować pozostałe regiony wschodniej połowy kraju, aż wieczorem i nocą przesunie się za naszą wschodnią granicę. Nocą przelotne opady wystąpią jeszcze miejscami w rejonie wybrzeża. W miejscach przejścia aktywnego frontu z burzami spodziewamy się przede wszystkim ulewnych opadów deszczu. Najnowsze prognozy numeryczne wskazują lokalnie do około 20-80 litrów wody na m2 ziemi w zaledwie kilka godzin, co oznacza, że mogą wystąpić zalania i podtopienia. Punktowo może również spaść niewielki grad o średnicy do 1-3 cm.
Prognozowane ulewy z sumami opadów w Polsce do godziny 08:00, 22 sierpnia 2024
Miejscami zagrożeniem może być również silny wiatr, w porywach do 70-90 km/h. Z tego powodu na obszarze Polski został wydany pierwszy i drugi stopień ostrzeżenia meteorologicznego przed gwałtownymi zjawiskami pochodzenia burzowego. Najwyższy stopień obowiązuje w dzielnicach południowo wschodnich.
Sprawdź: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał, czy silne ochłodzenie? Prognozy do września są jednoznaczne
Prognozowane porywy wiatru w Polsce w czasie przejścia burz i aktywnego frontu chłodnego
Apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa, w tym unikanie parkowania samochodów pod drzewami oraz o zejście ze szlaków turystycznych do schronisk przed załamaniem pogody, które miejscami może być gwałtowne. Rekomendujemy bieżące sprawdzanie najnowszych danych z radarów opadów. W czwartek po przejściu frontu aura w Polsce będzie już na ogół stabilna, jedynie lokalnie na krańcach północnych miejscami jeszcze zdarzy się przelotny deszcz, poza tym temperatury spadną i będą bardziej wyrównane do 20-23 st. C. Upał jednak jeszcze wróci i to w następnych dniach.
Zobacz: Najnowsza pogoda na wrzesień. Pierwszy mróz, czy ostatni upał w Polsce?
Źródło: DobraPogoda24.pl