| |
Zagrożenie!
Rząd stawia na fotowoltaikę. Z programu „Mój Prąd” można otrzymać 5 tys. złotych dotacji

Rząd stawia na fotowoltaikę. Z programu „Mój Prąd” można otrzymać 5 tys. złotych dotacji

Wygląda na to, że mieliśmy rację przewidując 2019, jako rok przełomowy dla instalacji fotowoltaicznych w Polsce. W styczniu informowaliśmy, że korzystne zmiany prawne ożywią rynek na którym znaczne poruszenie obserwujemy od roku 2016.

Korzystne zmiany prawne dla fotowoltaiki

Zasadnicza zmiana, to znowelizowane w 2016 roku przepisy ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Zawarto w niej szereg ułatwień dla osób fizycznych chcących produkować energię elektryczną w mikroinstalacjach. Dzięki temu, w przypadku instalacji do 40 kW nie musimy starać się o pozwolenie oraz inwestować w drogie akumulatory. Nadwyżki wyprodukowanej energii z okresu wiosenno-letniego przekażemy do zakładu energetycznego. W zimie, gdy instalacja będzie pracować mniej wydajnie, odzyskamy bezpłatnie przekazaną energię pomniejszoną o 20 (instalacja do 10 kW) lub 30 % (instalacje od 10, do 40 kW). Takie zmiany ułatwiają zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika program Mój prąd

W praktyce rozpoczyna się od sprawdzenia rocznego zużycia i zapotrzebowania energetycznego w gospodarstwie. Przykładowo, jeśli zużywamy rocznie około 3200 kWh, to należy zrobić instalację o mocy około 3,8, do 4 kW, aby zbilansowanie roczne wyszło niemal na 0. Wielkość instalacji może się w niektórych przypadkach nieznacznie różnić, gdyż będzie to wynikać z mniej korzystnej konstrukcji dachu, usytuowania domu (azymutu i częściowego zacienienia) oraz kąta padania promieni słonecznych. W takich przypadkach instalacje zazwyczaj są o większej mocy o ile pozwala na to powierzchnia dostępnego dachu. Do korzystnych przepisów dodano także zapis o tym, że zakład energetyczny ma nie tylko obowiązek odbioru nadwyżek wyprodukowanej energii, ale także do poniesienia kosztów przyłączenia i instalacji licznika dwukierunkowego zliczającego przepływ prądu w obu kierunkach. Oznacza, to, że przy dobrze zaprojektowanej instalacji zostają nam do płacenia tylko koszty stałe i abonament u danego operatora, plus ewentualnie niewielki koszt za dobranie brakującej liczby kWh, w przypadku mniej korzystnego usytuowania instalacji fotowoltaicznej (najkorzystniej na południowej połaci dachu bez zacienienia).

Kolejną dobrą zmianą jest nie przedłużenie przez Komisję Europejską obowiązujących ceł antydumpingowych na chińskie produkty fotowoltaiczne. O taką decyzję zabiegał europejski sektor energii odnawialnej. Spór dotyczący paneli słonecznych był najpoważniejszym konfliktem w relacjach Unii z Chinami w ostatnich latach. Bruksela zarzucała władzom w Pekinie, że sprzedają panele poniżej kosztów produkcji i zalewają nimi unijny rynek. W 2012 roku Unia Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Państwu Środka, a rok później nałożyła pierwsze cła. Istnieje zatem spora szansa na dalszy spadek cen technologii fotowoltaicznej.

Na tym nie koniec dobrych wiadomości. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 grudnia 2018 r., od 1 stycznia osoby fizyczne od podstawy podatku dochodowego mogą odliczyć wydatki poniesione m.in. na ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem, a także ich montaż. Odliczenie nie może przekroczyć kwoty 53 tys. zł, a kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika będzie podlegać odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Podatek może zostać odliczony zarówno, gdy rozliczamy się według skali podatkowej (przy stawce 18% i 32%), jak i według podatku liniowego oraz ryczałtu. Przykładowo, decydujemy się zainwestować w instalację fotowoltaiczną w lutym 2019 roku. Łączny koszt inwestycji wyniósł 20 000 zł. Dzięki ustawie możemy odliczyć od podstawy podatku całą wartość inwestycji, co zmniejszy jego podatek o kwotę 3 600 zł (18% z 20 000 zł).

Wszystkie te zmiany sprawiły, że już 18 czerwca br. podczas prezentacji raportu, Prezes Instytutu Energii Odnawialnej - Grzegorz Wiśniewski podkreślił, że Polska należy do europejskiej czołówki pod względem dynamiki wykorzystania energii słonecznej w energetyce. Dodał, że na koniec ubiegłego roku Polska zajęła 9 miejsce w Unii pod względem zainstalowanych mocy, a w tym roku ma szansę zająć 4 miejsce.

Program „Mój Prąd”

Z kolei dziś 23.07 zaprezentowano rządowy program "Mój Prąd". Ma on polegać na instalacji zielonych paneli fotowoltaicznych."Promujemy energetykę prosumencką. Chcemy, żeby ta energia rozwijała się w sposób bardzo szybki"- mówił premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji założeń programu. Szef rządu poinformował, że 65 tysięcy gospodarstw działa już w tym programie.

Projekt zakłada, że prąd będzie pochodził z instalacji fotowoltaicznych na zasadach prosumenckich - czyli ten kto wytwarza prąd, będzie mógł go później częściowo odebrać, gdy zajdzie taka potrzeba. Jak podkreślił premier, rząd promuje energetykę prosumencką i chce, żeby energetyka oparta o fotowoltaikę rozwijała się w bardzo szybkim tempie. Mateusz Morawiecki zapewnił, że "Mój prąd" jest odpowiedzią na wymogi polityki klimatycznej Unii Europejskiej, porozumienia paryskiego oraz jest wypełnieniem zobowiązań z COP w Katowicach. "Cieszę się, że Polska coraz bardziej się zazielenia, że rachunki za prąd uczestników programu będą coraz niższe" - dodał premier.

Dotacja w ramach rządowego programu wspierania energetyki odnawialnej "Mój prąd" wyniesie pięć tysięcy złotych - jednak nie więcej niż 50 procent poniesionych przez uczestnika kosztów. Jak poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk, dofinansowanie w tej kwocie będzie można otrzymać na instalację do produkcji tak zwanej "zielonej energii" w gospodarstwie domowym. "Wypłaty będzie realizował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" - powiedział szef resortu środowiska. Rząd przewiduje, że dzięki programowi powstanie dwieście tysięcy nowych instalacji fotowoltaicznych. Minister Henryk Kowalczyk poinformował, że przystąpienie do program będzie proste i pozbawione biurokracji. "Jedynym dokumentem uprawniającym do uzyskania dofinansowania będzie umowa z zakładem energetycznym, czyli „przyłączenie instalacji do sieci" - zaznaczył.

Do udziału w rządowym programie dofinansowywania odnawialnych źródeł energii zachęcał też minister energii. Krzysztof Tchórzewski mówił, że "Mój prąd" jest odpowiedzią na potrzeby obywateli. Jak wyjaśnił, inwestycje w domowe źródła prądu mają także zmniejszyć "koszty społeczne" ewentualnych awarii infrastruktury i wpłynąć pozytywnie na domowe budżety. "Zachęcam do tego, by ta energetyka stała się powszechna. Osoby, które zdecydują się na inwestycję w fotowoltaikę, będą miały nawet do 20-25 procent niższe rachunki za prąd" - powiedział szef resortu energii. Program jest przeznaczony dla gospodarstw domowych, w szczególności z terenów słabiej zurbanizowanych.

W ramach programu "Mój prąd" będą dofinansowane instalacje o mocy od 2 do 10 kW. Budżet programu wynosi miliard złotych.


Komentarze
Mariusz

Witam, Chciałbym skorzystać z nowej dotacji z programu MÓJ PRĄD. W przyszłym tygodniu montowana u mnie będzie instalacja fotowoltaiczna. Czytałem, że aby skorzystać z dotacji nie można jej zakończyć przed rozpoczęciem konkursu. Co należy rozumieć przez zakończenie instalacji i kiedy należy się spodziewać rozpoczęcia konkursu. Pozdrawiam, Mariusz Małocha

23 lipiec 2019 - 23:30
Odpowiedz
Bożena

Gdzie składać wnioski? Za tydzień będę miała montowaną instalację fotowoltaiczną Jak skorzystać z dofinansowania?

24 lipiec 2019 - 09:12
Odpowiedz
DobraPogoda24

Po podłączeniu instalacji do sieci i podpisaniu umowy z zakładem energetycznym, wniosek o dotację należy skierować do oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

24 lipiec 2019 - 09:28
Odpowiedz
Tomasz

Co należy rozumieć jako zakończenie instalacji; zakończenie prac montażowych, podłączenie licznika czy może podpisanie umowy z dostawcą prądu ?

24 lipiec 2019 - 12:32
Odpowiedz
DobraPogoda24

To zależy od umowy z firmą montażową, ale na ogół większość z nich robi wszystko, czyli instaluje i przygotowuje wniosek do ZE. Po zamontowaniu licznika dwukierunkowego i podpisaniu umowy z ZE rozpoczynamy produkcję własnej energii i wtedy można składać wniosek o dotację z programu "Mój Prąd".

24 lipiec 2019 - 13:58
Odpowiedz
jacek

Jeśli zamontowałem instalację w ubiegłym roku to też będę mógł skorzystać z programu?

25 lipiec 2019 - 11:35
Odpowiedz
DobraPogoda24

Nie, w programie może wziąć udział każda instalacja z datą sprzedaży późniejszą niż 22 lipca 2019 roku.

25 lipiec 2019 - 18:22
Odpowiedz
zla pogoda

Czy mozna na wlasna reke kupic panele fotowoltaiczne i inverter 3 fazowy z Chin? potem samemu to zamontowac? bo za 10k to z chin mozna juz sporo kupic. co jest potrzebne zeby uzuskac dotacje? jakie faktury?

26 lipiec 2019 - 16:33
Odpowiedz
Aga

Witam, jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego i chciałabym wziąć udział w dofinansowaniu fotowoltaiki. Proszę o jakieś konkretne informacje

29 lipiec 2019 - 08:35
Odpowiedz
Piotr

Witam. Czy dopłata z programu „Mój prąd” będzie przysługiwać na nową instalację PV, na tym samy obiekcie ewentualnie na gruncie?. Co w takim przypadku powstanie zupełnie nowa instalacja na osobnym falowniku i panelach. Oczywiście powiększy to uzysk energii ze słońca ale będzie stanowić odrębny twór którego częścią wspólną będzie miejsce montażu i ten sam licznik energii.

05 sierpień 2019 - 08:44
Odpowiedz
Artur

Witam, czy jeśli uda mi się skorzystać z dotacji Mój Prąd, to będę mógł także odliczyć 18% na koniec roku? Czy jedno wyklucza drugie?

15 sierpień 2019 - 21:40
Odpowiedz