| |
Zagrożenie!
Fatalna jakość powietrza w Polsce. „To się pali, to dymi i jakoś ludzie żyją ”. To dopiero początek syfu w powietrzu

Fatalna jakość powietrza w Polsce. „To się pali, to dymi i jakoś ludzie żyją ”. To dopiero początek syfu w powietrzu

Tradycyjnie w sezonie jesiennym rozpoczyna się sezon grzewczy w Polsce. Gdy tylko temperatura zaczyna spadać do kilku stopni lub pojawiają się pierwsze przymrozki, to wiele osób rozpala kotły na paliwa stałe i do atmosfery unosi się toksyczna chmura. Nad Polską pojawił się kolejny wyż zbudowany z chłodnego powietrza. Przy układzie antycyklonu wiatr jest słaby, a w nocy okresami mamy niemal ciszę atmosferyczną. Często pojawia się miejscami również inwersja. Sytuacja jest wtedy fatalna, bo dym wyemitowany z kominów jest uwięziony pod warstwą podinwersyjną i kumuluje zanieczyszczenia przy powierzchni ziemi. Nad Polską mamy obecnie fatalną jakość powietrza, a to dopiero początek sezonu smogowego. Strach pomyśleć, co będzie gdy nastaną siarczyste mrozy.

Coraz gorsza jakość powietrza w Polsce. Indeks jakości na stacjach pomiarowych GIOŚ. Dane: godzina 22:00, 12 października 2022

Fatalna jakość powietrza w Polsce, smog unosi się nad krajem, pomiary noc 12-13 października 2022

Warunki atmosferyczne w nocy będą sprzyjać kumulacji zanieczyszczeń w dolnej warstwie atmosfery. Nad Polską stacjonuje odsuwający się wyż nad Ukrainę. Wiatr jest słaby i występuje inwersja.

Słaby wiatr nad Polską. Prognozowane porywy wiatru, noc 12/13 października 2022

Smog nad Polską, fatalna jakość powietrza, mapa wiatr noc 13 października 2022

Temperatura spada szczególnie na wschodzie, południu oraz w centrum kraju. W tych regionach Polski miejscami nad ranem zanotujemy przymrozki. Sytuacja atmosferyczna w tym czasie niewiele się zmieni. Najgorsza jest inwersja powietrza, czyli sytuacja, gdy temperatura zamiast spadać, to rośnie wraz z wysokością. Obecnie inwersję notujemy w Polsce. W takiej sytuacji dym po opuszczeniu kominów nie może się unieść wysoko, tylko jest blokowany przez warstwę podinwersyjną i opada w kierunku ziemi. Fatalna sytuacja panuje wtedy w dolinach i kotlinach. Krótko mówiąc - dusimy się w toksycznej chmurze i nie ma mowy o otwarciu okien i przewietrzeniu mieszkań.

Inwersja notowana na stacji SolarAOT w pobliżu Strzyżowa na Podkarpaciu. Temperatura na wyżej położonej stacji jest wyższa od tej położonej niżej. Dane z godziny 22:50, 12 października 2022

Fatalne powietrze w Polsce, smog coraz większy, pomiary noc 12-13 października 2022

Jakość powietrza w Polsce możemy monitorować na żywo korzystając z profesjonalnych pomiarów GIOŚ, jak również z czujników prywatnych. Nie zmienia to jednak faktu, że jakość powietrza zdecydowanie się pogorszyła, a to dopiero początek sezonu grzewczego.

Mapa jakości powietrza z pomiarami z czujników Airly, 12 października 2022 o godzinie 22:50

Fatalna jakość powietrza w Polsce, gdzie jest smog, 12-13 października 2022

Kwintesencji sytuacji dodaje blasku dzisiejsza niefortunna wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego - prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Na jednym ze spotkań poruszył wątek elektrowni w Bełchatowie i możliwości zalania składów nieekologicznym węglem brunatnym. "Wiem, że są wielkie kopalnie, wielkie elektrownie, w tym największa w Europie w Bełchatowie, to się pali, to dymi, jakoś ludzie tam żyją" - powiedział. 

Wcześniej zakazany w sprzedaży węgiel brunatny, w tym sezonie będzie mogło kupić każde gospodarstwo domowe, które w deklaracji CEEB zgłosiło węglowe źródło ogrzewania. Problem w tym, że węgiel brunatny jest najbardziej szkodliwym dla zdrowia rodzajem węgla. Zawiera dużo więcej siarki i popiołu niż węgiel kamienny. Strach pomyśleć, jakie będziemy mieć powietrze w czasie największego mrozu i pogody wyżowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!