| |
Zagrożenie!
Na terenach wiejskich powstaną wielkoobszarowe farmy fotowoltaiczne

Na terenach wiejskich powstaną wielkoobszarowe farmy fotowoltaiczne

W tym roku w Polsce wyjątkowo szybko rozwija się sektor fotowoltaiczny. Ustabilizowanie przepisów, program „mój prąd”, spadająca cena montażu i kupienia instalacji oraz coraz częstsza przychylność społeczeństwa do tego typu energii odnawialnej sprawia, że jeszcze przed zakończenie tego roku, moc zainstalowanych paneli słonecznych wynosi już 1007,2 MW. Oznacza to wzrost o 158% rok do roku – wynika z informacji podanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Liczba i moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce nadal będzie się szybko zwiększać, bowiem dziś 11.10 Enea oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa rozpoczęły współpracę przy budowie wielkoobszarowych farm na obszarach wiejskich. Instalacje fotowoltaiczne mają powstać na nieruchomościach wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Wielkoobszarowe farmy fotowoltaiczne w Polsce na terenach wiejskich

-Pierwszym etapem współpracy będzie inwentaryzacja nieruchomości Zasobu- powiedział Jarosław Ołowski, wiceprezes Enei do spraw finansowych. Tereny pod inwestycje zostaną wyselekcjonowane w taki sposób, żeby to było opłacalne biznesowo. Dodał, że KOWR udostępni nieruchomości, a do zadań Enei będzie należało finansowanie projektu i know-how, "bez którego budowa instalacji nie jest możliwa".

Z kolei dyrektor generalny KOWR Grzegorz Pięta wskazał, że sprawdzane są już grunty, na których mogłyby powstać instalacje. Pierwsze instalacje planowane są przede wszystkim na zachodzie Polski, głównie w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Bazą do budowy instalacji fotowoltaicznych będą grunty o niskiej przydatności rolniczej. -Na tych gruntach nie byłaby możliwa produkcja żywności, dlatego przeznaczenie tych gruntów do wytwarzania energii elektrycznej jest jak najbardziej racjonalnym działaniem- dodał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Na konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu listu intencyjnego wskazano, że inicjatywa przyczyni się do wzrostu udziału OZE w krajowym miksie energetycznym oraz promocji źródeł odnawialnych na terenach wiejskich.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!